Kierunek na wzmocnienie integracji europejskiej powinien być podtrzymywany oraz intensyfikowany, ale powinniśmy się wystrzegać tych błędów, które były zachętą do Brexitu – przekonywał Marek Kuchciński podczas wspólnego posiedzenia przedstawicieli prezydiów Sejmu i Izby Poselskiej Republiki Czeskiej.
Marszałek wskazał na potrzebę podjęcia szybkich decyzji w sprawie funkcjonowania instytucji europejskich. Jak tłumaczył, chodzi o zasadnicze wzmocnienie roli parlamentów narodowych w relacjach z Parlamentem Europejskim i czytelne określenie kompetencji Komisji Europejskiej, aby nie dochodziło do ingerencji w sprawy wewnętrzne suwerennych państw członkowskich. – Receptą na odnowienie UE i większą integrację jest Europa solidarnych państw – przekonywał Marek Kuchciński. Podkreślił w tym kontekście znaczenie kompromisu, stojącego u podstaw utworzenia UE oraz konieczność równego traktowania wszystkich państw europejskich.
Podczas obrad rozmawiano jednak nie tylko o wyniku brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, lecz także przyszłości Europy i możliwych scenariuszach, kryzysie migracyjnym i programie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
Na konferencji prasowej po obradach marszałek Sejmu zaznaczył, że rozpoczęte niedawno spotkania prezydiów Sejmu i Izby Poselskiej są bardzo ważnym elementem dwustronnej współpracy. – Podkreśliliśmy konieczność częstej wymiany informacji i spotkań, aby przedstawiciele obu narodów wiedzieli o poglądach sąsiadów i abyśmy wspólnie występowali na forum międzynarodowym – powiedział Marek Kuchciński.
Mówiąc o rozpoczynającym się 1 lipca br. polskim przewodnictwie w V4 marszałek Sejmu zwrócił uwagę na projekt powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Państw Grupy Wyszehradzkiej. Marek Kuchciński wskazał pięć głównych filarów naszej prezydencji.
- Pierwszym priorytetem jest dążenie do tego, aby V4 działała i mówiła wspólnym głosem w UE i to, jak dotąd, w zasadniczych sprawach się realizuje – powiedział. Drugim filarem przewodnictwa Polski, jak wyjaśnił, ma być koordynacja wspólnych prac w Europie Środkowo-Wschodniej. Następnym priorytetem, który wymienił marszałek Sejmu, były działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz promocja Grupy Wyszehradzkiej w społeczeństwach państw członkowskich. - Te cztery priorytety powinny służyć piątemu, czyli wzmocnieniu komunikacji między naszymi państwami i ulepszaniu infrastruktury transportowej – zaznaczył Marek Kuchciński.
Marszałek Sejmu zwrócił też uwagę na zasadniczy cel, jakim jest wykorzystanie wniosków z 1050-letniej wspólnej historii Polski i Czech.
Podczas dyskusji na spotkaniu o decyzji obywateli Wielkiej Brytanii w sprawie opuszczenia UE, szef Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Jan Hamáček zwrócił uwagę m.in. na konieczność przeprowadzenia głębokiej analizy przyczyn tego wyboru Brytyjczyków. Przewodniczący podkreślił, że głównym problemem UE jest brak wizji. Zgodził się również, że możliwe scenariusze dotyczące przyszłości Unii Europejskiej mogą być przedmiotem dyskusji w ramach spotkań Grupy Wyszehradzkiej na płaszczyźnie parlamentarnej. Przewodniczący odniósł się także do kwestii kryzysu migracyjnego. Wyraził opinię, że im dłużej będzie się utrzymywał, tym bardziej nasilać się będą tendencje odśrodkowe w Europie. Zdaniem Jana Hamáčka ten problem wywołuje konflikty w UE i musi zostać rozwiązany, jednak żadne rozwiązania nie mogą być narzucane.
Obradom w Dolních Moravicach na Morawach przewodniczyli marszałek Marek Kuchciński i przewodniczący Jan Hamáček. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałkowie Joachim Brudziński i Stanisław Tyszka, przewodnicząca Komisji do Spraw UE Izabela Kloc, wiceszefowa Komisji Spraw Zagranicznych Małgorzata Gosiewska, przewodniczący Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej Grzegorz Janik oraz zasiadający w Komisji Spraw Zagranicznych poseł Marek Krząkała.
Źródło:
www.sejm.gov.pl
Fot. Paweł Kula