Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, Niemiec i Francji rozmawiali dziś w Pradze m. in. o bieżącej sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej po wynikach czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii.
Podczas porannego spotkania minister Frank-Walter Steinmeier poinformował o konsultacjach, które odbył w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych sześciu państw założycielskich UE. Dyskusja dotyczyła także propozycji niemiecko-francuskiego dokumentu o przyszłości Unii Europejskiej.
- Jesteśmy też gotowi, aby wszystkim państwom członkowskim stwarzać odpowiednie warunki do wdrażania polityk zatwierdzonych przez nasze społeczeństwa. Jesteśmy również gotowi, by to wsparcie obywateli dalej umacniać - mówił po spotkaniu szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek.
Co zaskakujące minister Waszczykowski, zamiast jednoznacznie i w ostrych słowach odrzucić niemieckie propozycje stworzenia europejskiego superpaństwa pod dyktatem Niemiec, zwrócił uwagę na konieczność rozmów w gronie 27 państw członkowskich UE. - Potrzeba nam dyskusji w jak najszerszym gronie państw członkowskich na temat obecnej sytuacji UE powstałej po zeszłotygodniowym referendum w Wielkiej Brytanii - zaznaczył minister.
Konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Niemiec i Francji odbyły się w Pradze z uwagi na prezydencję Republiki Czeskiej w V4.
Polska obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca.
Źródło: MSZ