Z kraju

Prokuratura wnioskuje umorzenie w sprawie Witolda Tomczaka

prawy.pl_images_tomczak_zachetaPo szesnastu latach postępowania, Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, o umorzenie postępowania w sprawie Witolda Tomczaka, oskarżonego o uszkodzenie rzeźby „The Ninth Hour”, autorstwa Maurizio Catellana.

Instalacja wystawiona była w 2000 r. w galerii Zachęta w Warszawie i przedstawiała papieża Jana Pawła II przygniecionego skałą. Straty spowodowane ingerencją ówczesnego posła spowodowały szkodę wycenioną przez Gerling Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Polska na kwotę ok. 40 000 zł.

Prokurator uzasadniając wniosek o umorzenie postępowania, powołał się m.in. na argumentację prawników Instytut Ordo Iuris przedstawioną w opinii prawnej amicus curiae, złożoną do sądu na początku lutego br. W ocenie ekspertów wniosek o ukaranie Tomczaka jest niezasadny, ponieważ działanie byłego posła było „wejściem w akt twórczy dopełniający dzieła, zgodnie z jego interaktywnym i partycypacyjnym charakterem”.

Ponadto w ocenie prokuratury, umorzenie postępowania jest zasadne ze względu na działanie oskarżonego, które nie miało znamion wandalizmu, lecz stanowiło reakcję na eksponat, naruszający jego uczucia religijne.

Zakwestionowana została również wysokość szkody oszacowanej jedynie na podstawie wypłaconego odszkodowania. Dowód z opinii biegłego powołanego na okoliczność określenia realnej szkody spowodowanej odsunięciem głazu z figury, jednoznacznie stwierdza, że koszt naprawy instalacji nie przekroczyłby 3 000 zł.
Sąd nie jest związany wnioskiem złożonym do prokuratury. Do czasu kolejnej rozprawy wyznaczonej na 6 lipca br., obrońcy oskarżonego mają obowiązek ustosunkować się do treści pisma. Z ramienia Instytutu Ordo Iuris byłego posła reprezentują mec. Łukasz Jończyk i mec. Maciej Kryczka.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra