Żołnierz Legionów Polskich i Wojska Polskiego, w czasie II wojny światowej dowódca Inspektoratu AK Tarnów. Organizował wówczas lądowanie samolotów alianckich w ramach akcji „Most II” i „Most III”, polegających na dostarczeniu do okupowanego kraju kurierów rządu RP na uchodźstwie i w drodze powrotnej zabraniu elementów zdobytego pocisku V2.
Stefan Musiałek-Łowicki przyszedł na świat 4 sierpnia 1896 r. w gromadzie Marciszów w gminie Poręba Mrzygłodzka na Śląsku. Ukończył gimnazjum w Zawierciu i trzyletni kurs uzupełniający przy Akademii Handlowej w Krakowie. Przed I wojną światową działał w Krakowie w Drużynach Strzeleckich.
Od sierpnia 1914 r. służył w 1 kompanii 1 pp. Legionów Polskich. Uczestniczył w walkach na froncie wschodnim, gdzie został ranny. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r. znalazł się w obozie internowanych w Szczypiornie. Zwolniony podął służbę w Polskiej Sile Zbrojnej w Ostrowi Mazowieckiej.
W listopadzie 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w III Batalionie 40 pp., w którego szeregach uczestniczył w walkach na froncie ukraińskim. Od lipca 1919 w 5 pp. Legionów walczył z bolszewikami. Pod koniec maja 1920 r. został ciężko ranny pod Witoczewem. Po wyjściu ze szpitala ukończył kurs Szkoły Podchorążych w Bydgoszczy.
W okresie międzywojennym służył na różnych stanowiskach w 5 pp. Legionów w Wilnie i 17 pp. w Rzeszowie, a od 1932 r. w Centralnej Szkole Podoficerów Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu. W lutym 1936 r. został przeniesiony do 12 pp. w Wadowicach, na stanowisko dowódcy batalionu. W latach 1938-1939 był Komendantem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Kowlu.
Po zakończeniu kampanii wrześniowej uniknął niewoli i powrócił do Rzeszowa. W listopadzie 1939 r. rozpoczął konspiracyjną działalność w szeregach Służby Zwycięstwu Polski. Wiosną 1940 r. objął stanowisko zastępcy inspektora Inspektoratu ZWZ Rzeszów, od maja 1942 r. był zastępcą inspektora Inspektoratu AK Tarnów, a w lipcu tego roku objął jego dowództwo.
W maju 1944 r. organizował lądowanie samolotów alianckich w ramach akcji „Most II”, a w lipcu tego roku - akcji „Most III”. W czasie akcji „Burza” dowodził odtworzonym 16 pp. AK. Po rozwiązaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 r. wyjechał do Rzeszowa.
Po wojnie pozostał w konspiracji, wiosną 1945 r. został skierowany w tym celu na Górny Śląsk. W październiku 1945 r., po objęciu stanowiska prezesa Okręgu WiN Katowice, organizował górnośląskie struktury tej organizacji.
Aresztowany przez katowickie UB w listopadzie 1946 r., został osadzony w więzieniu karno-śledczym, gdzie oczekiwał na proces przed Wojskowym Sądem Rejonowym. Na podstawie amnestii z lutego 1947 r. sprawę umorzono i został zwolniony z więzienia.
Mieszkał i pracował w Gliwicach, Katowicach i Bytomiu. W zainteresowaniu bezpieki pozostawał do lat sześćdziesiątych. Po przejściu na emeryturę wyjechał do Rzeszowa. Tam też zmarł 13 lipca 1986 r. Został pochowany na Cmentarzu Pobitno.
Ppłk Stefan Musiałek-Łowicki był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Źródło: dws-xip.pl