Jobbik: Musimy skorzystać z dziejowej szansy stworzenia Europy narodów
Gyöngyösi dodał, iż zdaje sobie sprawę, że ta zmiana również wymaga zmiany kadr. Zarówno Europa jako całość jak i poszczególne państwa członkowskie potrzebują jego zdaniem nowego przywództwa na miarę XXI wieku, zamiast elity, która korzeniami ugrzęzła w wieku XX.
W ocenie Jobbiku dotychczasowa unia, oparta o bieżące traktaty, zawiodła na całej linii i nie jest w stanie sprostać społecznym, ekonomicznym, finansowym czy demograficznym wyzwaniom.
W opinii eurorealistycznego ugrupowania czas, aby pozostałe 27 państw członkowskich zasiadły przy stole negocjacyjnym jako równorzędni partnerzy i zrewidowali działania prawne i praktyczne UE.
Gyöngyösi dodał, że kolejnym powodem, aby to uczynić jest fakt, iż Rada Europejska została w sposób istotny zdewaluowana poprzez przyjęcie Traktatu Lizbońskiego i została niejako poddana Komisji Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu. Jobbik stoi na stanowisku, że sytuację tę należy odwrócić, natomiast Komisja Europejska oraz Parlament Europejski powinny być podległe krajom członkowskim i rządom narodowym i mieć przyznane większość władzy koordynacyjnej.
Źródło: prawy.pl