Uroczystość odbyła się 25 lipca w okolicach Brodów w obwodzie lwowskim - uczczono pamięć poległych tam w lipcu 1944 roku żołnierzy 14. Waffen-Grenadier-Division der SS (zwanej potocznie dywizją SS-Galizien). Miała ona charakter religijny, co pokazuje zaangażowanie ukraińskiej cerkwi grekokatolickiej w gloryfikację zbrodniarzy spod znaku tryzuba.
W dywizji, którą uczczono w asyście grup rekonstrukcyjnych, walczyli ukraińscy kolaboranci III Rzeszy. Została ona rozbita już w pierwszej bitwie z Armią Czerwoną pod Brodami. Ukraińscy esesmani "wsławili się” głównie wymordowaniem ponad 1.500 cywilów narodowości polskiej w Hucie Pieniackiej i Chodaczkowie Wielkim a także innymi nie mniej krwawymi zbrodniami na Polakach.
W ramach uroczystości m.in. odprawiono panichidę na górze Żbyr. W celebracji uczestniczyli żyjący jeszcze esesmani oraz „członkowie bractwa OUN-UPA”. Pod monumentem ku czci SS-Galizien złożono wieniec z kwiatów w kolorach ukraińskiej flagi narodowej.
We wsi Krasne w rejonie złoczowskim odbył się uroczysty pogrzeb szczątków ekshumowanych esesmanów. Nie zabrakło także salwy honorowej w wykonaniu rekonstruktorów w mundurach Waffen-SS.
Na obydwu uroczystościach powiewały czerwono-czarne, banderowskie flagi.
Nagranie z uroczystości jest dostępne po linkiem
https://www.youtube.com/watch?v=pQoTXV4VBpU