Polskość

To trąci antypolonizmem

prawy.pl_images_nowe_stories_media_felietonisci_cenckiewicz_slawomirTo zaczyna przekraczać wszelkie granice! Po sugestywnych wynurzeniach Krzysztofa Persaka sprzed lat o tym, że zbrodnia w Jedwabnem była efektem zamieszkiwania na ziemi łomżyńskiej Romana Dmowskiego. Po ostatnich rzekomych analogiach do Marca ’60 (Machcewicz) i porównywaniu Ukraińców dzisiaj do Żydów w międzywojniu i podczas wojny (Tyma), mamy kolejne wypowiedzi, które trudno wytłumaczyć racjonalnością myślenia.

Jeden z twórców Muzeum II Wojny Światowej i współautor skandalicznej wystawy stałej w tym muzeum – prof. Rafał Wnuk, uważa (na łamach „Newsweeka Historia”) że antysemityzm (sic) podziemia – „żołnierzy niezłomnych” i powojenne mordy na Żydach, mają swoją genezę tkwiącą w niemieckiej propagandzie II wojny światowej! Czyli stanowiący elitę narodu żołnierze bijący się z Niemcami i Sowietami o Polskę, zostali ukąszeni niemiecką propagandą antyżydowską!?

Ale czy Wnuk lub ktokolwiek inny prowadził badania na temat oddziaływania propagandy niemieckiej na Polaków, jej skuteczności i konsekwencji? Na jakiej podstawie urzędnik państwowy formułuje taki pogląd?

Jestem zwolennikiem rozdrapywania ran i walki z mitami w historii, ale w tym przypadku mamy do czynienia z próbą dyskredytacji polskiego podziemia bez jakichkolwiek podstaw źródłowych. Trąci to także – o czym mi niezwykle ciężko pisać, bo znam Rafała Wnuka osobiście – antypolonizmem.

Myślałem, że już niewiele może mnie zdziwić, a jednak…

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra