Jasna Góra czeka na pielgrzymów

0
0
0
/

Liczne grupy pielgrzymów zmierzające z niemalże każdego krańca Polski na Jasną Górę. Taki widok już wiele lat temu wpisał się w sierpniowy krajobraz naszego kraju. I jest obecny do dnia dzisiejszego.


Ojcowie paulini, posługujący w naszym narodowym sanktuarium, i miasto przygotowują się na przyjęcie każdej z grup. Pierwsza fala pątników przed tron Królowej Polski przybędzie w dniach od 11 do 14 sierpnia.

Wiele osób corocznie decyduje się przygotować na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeżywając „rekolekcje w drodze”. Przemierzana jest ona pieszo bądź też rowerem.
 
O pielgrzymach zmierzających na Jasną Górę nie zapomina także Ojciec Święty Benedykt XVI. W czasie niedzielnego spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo, po modlitwie Anioł Pański powiedział: „Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj, łączę się duchowo ze wszystkimi, którzy z różnych stron Polski pielgrzymują pieszo do Sanktuarium na Jasnej Górze. Szczególnie pozdrawiam uczestników jubileuszowej, trzechsetnej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Niech to wędrowanie z Maryją w pielgrzymce wiary, umocni ewangeliczny wymiar waszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Waszym modlitwom polecam również moją papieską posługę. Z serca wszystkim błogosławię”- mówił Ojciec Święty.
 
Oczekując na pielgrzymów o. Sebastian Małecki, podprzeor klasztoru zapewnia: „Staramy się, by Jasna Góra mimo pewnej szczupłości miejsca jednak pomieściła wszystkich w sposób wewnętrzny, w sposób duchowy, i wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy. Niech nikt się nie zraża, że tu jest ciasno. Tu jest wielka przestrzeń ducha”- mówi zakonnik.

I oczywiście przypomina istotę pielgrzymowania: „Przede wszystkim myślimy o tym, by każdy pielgrzym mógł tu doświadczyć działania łaski Bożej. Temu służy konfesjonał. Jesteśmy świadomi, że większość pielgrzymów spowiada się w drodze, ale jednak są i tacy, którzy pragną tu przystąpić do sakramentu pokuty”- zapewnia kapłan.

Jak co roku w dniach szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie zostaną uruchomione dodatkowe sanitariaty, punkty czerpania wody pitnej, medyczne, szukania osób zaginionych. Co jest bardzo ważne w gotowości jest policja, która kieruje ruchem ulicznym. Pielgrzymi nie muszą obawiać się licznych remontów. Grupy zdołają przejść główną arterią miasta, po nieco tylko zmienionej trasie.

Kolejną istotną informacją dla przybywających do Częstochowy jest to, iż na terenie Jasnej Góry pielgrzymi mogą korzystać z dwóch nowych infomatów. Dołączyły one do systemu ulicznych komputerów, stanowiących jeden z elementów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej. Infomaty oferują darmowy dostęp do internetu oraz szeroki wachlarz usług multimedialnych, w tym dostęp do informacji z Jasnej Góry i Częstochowy.

Agata Bruchwald
Na podstawie www.radiovaticana.org i www.jasnagora.com

fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną