W komunikatach medialnych dotyczących trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło w niedzielę rano środkowe Włochy pojawiają się dramatyczne informacje o zniszczonym przez żywioł kościele pw. św. Benedykta z Nursji.
Wstrząs, do którego doszło w niedzielę po godz. 7.40 rano, wystąpił około 100 km pod ziemią, 125 kilometrów na południowy wschód od Rzymu. Epicentrum znajdowało się w rejonie Nursji. Jak donoszą agencje, w wyniku zdarzenia nikt poważnie raczej nie ucierpiał, ponieważ po ostatnich wstrząsach, do których doszło w środę, wiele osób opuściło zagrożony teren albo schroniło się w samochodach.
Poważnemu zniszczeniu uległa Bazylika św. Benedykta z Nursji, patrona Europy. Jego rodzinna miejscowość została niemal doszczętnie zniszczona. W sierpniowym trzęsieniu ziemi w tym rejonie, do którego doszło 24 sierpnia, również ucierpiała bazylika w Nursji, a także tamtejszy klasztor benedyktyński. W bazylice fasada oddzieliła się od reszty budynku, popękała też ściana w prezbiterium i oberwały się kawałki sufitu. Świątynia została zamknięta dla wiernych. Prace renowacyjne miały potrwać kilka miesięcy albo najwyżej rok.
Do Nursji pierwsi mnisi benedyktyńscy przybyli już w X wieku, by żyć w miejscu narodzin swojego założyciela.