NIE dla ulicy imienia płk. Pileckiego w Łomży? Bo „jest niepozorna”
18 grudnia 2013 r. podczas sesji rady miejskiej miasta Łomży większość radnych zagłosowała przeciwko nadaniu jednej z ulic imienia płk. Witolda Pileckiego. Swój sprzeciw argumentowali... niepozornością ulicy.
Spór o nazwanie ulicy łączącej ul. Sybiraków z ul. Bursztynową toczył się od listopada 2013 r. Wtedy pod obrady radnych trafił wniosek zatwierdzony przez dewelopera nowego osiedla - spółkę Zacharzewski i Skowroński Development oraz Spółdzielnię Mieszkaniową Perspektywa, by ulicę nazwać Szmaragdową.
Z innym pomysłem wystąpił Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, którzy złożył w tej sprawie swój wniosek. Jego członkowie chcieli, by ulica nosiła imię płk. Witolda Pileckiego - żołnierza Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz, skazanego przez władzę ludową na śmierć i zamordowanego w 1948 r. Dodatkowo taka nazwa ulicy idealnie wpisywała się w charakter nowo powstającego osiedla Armii Krajowej, formacji, której Pilecki był oficerem.
Wniosek Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej uzyskał szerokie poparcie ze strony mieszkańców miasta. Swój głos za ulicą im. Witolda Pileckiego na specjalnie założonym w tym celu koncie na Facebook'u oddało kilkaset osób. W listopadzie, na prośbę prezydenta miasta Mieczysława Czerniawskiego, punkt został zdjęty z obrad, by przekazać go do konsultacji z mieszkańcami.
Spór znalazł swój finał 18 grudnia, kiedy radni, po kilkugodzinnej, pełnej emocji dyskusji, ostatecznie skłonili się do przyznania racji prezydentowi miasta, że „ulica jest zbyt mała, by godnie uczcić rotmistrza Pileckiego” i 12 głosami „za” przy 9 przeciwnych podjęli uchwałę o nadaniu ulicy miana Szmaragdowej.
Decyzję radnych ostro skrytykował Zarząd Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej, który w związku z zaistniałą sytuacją wydał oświadczenie:
Jesteśmy niezwykle zaskoczeni przebiegiem dyskusji i wynikiem głosowania Rady Miasta Łomży w dniu 18 grudnia 2013. Wnioskowana przez szerokie środowisko mieszkańców Łomży idea nadania nowej ulicy nazwy bohatera narodowego, płka Pileckiego nie została wzięta pod uwagę przez większość radnych w czasie głosowania. Dla każdego trzeźwo myślącego Polaka upamiętnienie osób wielkich i ważnych stanowi naturalną potrzebę serca i akt sprawiedliwości dziejowej. Oczywistością jest również fakt, aby na Osiedlu Armii Krajowej nazwy ulic należały do historycznych bohaterów tej formacji i całego narodu.
Okazuje się jednak, że nawet w roku Żołnierzy Wyklętych, jakim został ogłoszony rok 2013, miasta Łomży nie stać taką formę upamiętnienia, która w innych miastach już dawno znalazła swój wyraz. Argumentacja o „niepozorności” nowej ulicy nie wytrzymuje krytyki, gdyż przy nowej ulicy powstaje kolejne osiedle. Oznacza to, że w przestrzeni publicznej będzie funkcjonowała nowa nazwa w postaci nie tylko nazewnictwa na domach, ale również w dokumentach i języku potocznym.
Takie lekceważące postępowanie wpisuje się w modną obecnie w naszym kraju postawę ludzi władzy, którzy nie liczą się z głosem społeczności. Rezygnacja z umieszczenia w przestrzeni miejskiej imienia bohatera narodowego jest jawnym sprzeniewierzeniem się wartościom narodowym i patriotycznym, co zostało dokonane w świetle kamer i udokumentowane jawnym głosowaniem. Wkrótce opublikujemy imienny wykaz oddanych przez radnych głosów, aby pomóc wyborcom naszego miasta w jasnym rozpoznaniu postaw przedstawicieli zasiadających w Radzie Miejskiej.
Gorąco dziękujemy w tym miejscu Paniom i Panom Radnym, którzy pozostali wierni wartościom patriotycznym, dając budujący przykład wielu młodym ludziom z naszego miasta, że nie są osamotnieni w ideałach tworzenia nowej, młodej Polski.
Przykry jest tylko fakt, że bohaterów narodu stać było na przelewanie krwi za Ojczyznę, podczas gdy ich potomni nie są w stanie zdobyć się na prosty, formalny akt prawny, który oddawałby hołd ich męczeństwu.
O bohaterstwie pamiętamy, o hańbie nie zapomnimy!
źródło: mylomza.pl
Źródło: prawy.pl