Pieniądz powinien służyć człowiekowi, nigdy odwrotnie
- Polityki finansowe powinny być zorientowane na dobro ludzi, w szczególności tych ubogich i żyjących w społecznych marginesach – napisał na łamach „L'Osservatore Romano” kardynał Reinhard Marx, Arcybiskup Monachium i członek złożonej z ośmiu prałatów Rady Kardynałów, która doradza Papieżowi w zarządzaniu Kościołem oraz reformie kurii.
Zwrócił przy tym uwagę na wadliwe funkcjonowanie systemów finansowych poszczególnych państw, których finansowy kapitalizm doprowadził do katastrofalnego kryzysu. Dodał, iż błędnym jest myślenie, że istnieją wolne rynki promujące wspólne dobro poprzez uczciwą konkurencję.
„Kapitalizm nie powinien był stać się modelem społeczeństwa, ponieważ […] nie uwzględnia indywidualnego przeznaczenia człowieka, słabości i ubóstwa” napisał Abp Marx. W jego ocenie nie ma to nic wspólnego z odrzuceniem gospodarki rynkowej, która jest konieczna i sensowna, lecz – podkreślił – musi służyć człowiekowi”.
Kardynał zaznaczył konieczność współpracy, solidarności i odpowiedzialności za wspólne dobro. Jednocześnie wyjaśnił, że Kościół, wbrew informacjom podawanym w niektórych mediach, nie gardzi ludźmi bogatymi.
Odniósł się w tej kwestii do apostolskiej adhortacji papieża Franciszka „Evangelii Gaudium”, zauważając, iż w epoce globalizacji Kościół ma specjalne zadanie i nie może go zaniechać. „Nie, Kościół nie pogardza bogatymi, co imputują liczni komentatorzy, lecz należy pamiętać, że dobra materialne są jedynie środkami do osiągnięcia końca i nie mogą stanowić istoty ludzkiego życia” stwierdził Abp. Marx, dodając, iż społeczeństwo publicznie głoszące pochwałę chciwości podąża ścieżką alienacji oraz podziałów między ludźmi.
Karolina Maria Koter
fot. Wikimedia Commons/Wolfgang Roucka
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.
Źródło: prawy.pl