Powstanie Styczniowe. PROGRAM OBCHODÓW z okazji 151. rocznicy
Prezentujemy program obchodów 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju. Od kilku lat świętowanie rocznicy zrywu niepodległościowego Polaków przeciw Rosji, staje się coraz bardziej popularne, a pamięć o styczniowych powstańcach pielęgnowana w postaci uroczystych obchodów, rekonstrukcji historycznych czy naukowych konferencji. SPRAWDŹ CO DZIEJE SIĘ W TWOIM MIEŚCIE!
24-26.01.2014 - Centralne Obchody 151. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego
Federacja Kapituła Równość - Wolność - Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r. zaprasza na Centralne Obchody 151 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą sięw dniach 24-26 stycznia 2014 w Szydłowcu, Bodzentynie, Suchedniowie i Wąchocku.
Centralnym miejscem uroczystości, gdzie nastąpi podsumowanie obchodów, będzie Wąchock. Na niedzielę 26 stycznia zaplanowano tam zwiedzanie Muzeum Walk Narodowo-wyzwoleńczych w opactwie cystersów. Około godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości w dworku przy ulicy Langiewicza - złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i przemarsz przed pomnik Langiewicza. O godz. 11.45 rozpocznie się uroczysta msza św. Na godz. 13.00 zaplanowano Akademię w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
Organizator: Związek Strzelecki „Strzelec”, UMiG Szydłowiec, Wąchock, Bodzentyn i Suchedniów
Informacje: www.zsstrzelec.com.pl
BUSKO ZDRÓJ
19 stycznia 2014 r.
Uroczystości zainauguruje wieczorna msza święta, o godz. 18, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej uczestników powstania styczniowego z Buska i okolic.
O oprawę rocznicowych obchodów zadba buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Pułk Żuawów Śmierci, pod komendą Roberta Osińskiego. Uczestnicy niedzielnych uroczystości przejdą następnie na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza. Będzie modlitwa przy mogile powstańców z 1863 roku, potem salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pamięci.
GDAŃSK
19 stycznia 2014 r.
godz. 16:30 - Msza św. w intencji Bohaterów Powstania Styczniowego w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Marii Curie-Skłodowskiej
Organizator: Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II
GRAJEWO
23 stycznia 2014 r. o godz. 12:00 przy Pomniku Niepodległości odbędzie się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.
KIELCE
19 stycznia 2014 r.
Marsz Pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców
godz. 9.30 - wymarsz sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp Białogon (organizator: Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” oraz Młodzież z Białogonu i klub PTTK „Przygoda”)
godz. 9.30 - wymarsz ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej (organizator: Wspólnota Leśno-Gruntowa byłej wsi Czarnów)
Uroczystości w Klasztorze na Karczówce
godz. 12.00 - uroczysta Msza Święta (kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce)
godz. 13.00 - Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie wieńców przy pomniku (Pomnik - Krzyż Powstańczy na wzgórzu Karczówka)
Na uroczystości zapraszają: Księża Pallotyni z Karczówki, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach i Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”
KRAKÓW
Organizatorzy społecznych obchodów 151. rocznicy Powstania Styczniowego zapraszają na uroczystości rozpoczęcia Powstania Styczniowego w dniu 22 stycznia 2014 r. o godz.16.00 na Cmentarzu Rakowickim.
Organizatorzy obchodów: Przymierze Naród Wolność Suwerenność, Solidarni 2010
ŁOWICZ
22 stycznia br. minie 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Klub Gazety Polskiej w Łowiczu zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia tego szczególnego dnia podczas apelu. Odbędzie się on 22 stycznia o godz. 18:30 przed pomnikiem Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku.
Organizatorzy proszą uczestników Apelu o przyniesienie ze sobą zniczy. Zostaną one ułożone przed pomnikiem, na znak naszej pamięci.
MIŃSK MAZOWIECKI
Uroczystości 151. rocznicy powstania styczniowego odbędą się 22 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 2. Poprzedzi je msza święta o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim.
NOWY DWÓR MAZOWIECKI
19 stycznia 2014 r.
Rozpoczęcie uroczystości o godz. 12 przy „Kapliczce Straceń” w Koronie Utrackiej (przy ul. Obwodowej, w pobliżu osiedla „Ogrody Napoleońskie”). Jej organizatorami są Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos oraz Muzeum PRL w Nowym Dworze Maz.
W programie znalazły się diorama historyczna, wystawa poświęcona bohaterom powstania i pokaz uzbrojenia z 1863 roku. Ponadto, zaplanowano też otwarcie Szlaku Powstańców Styczniowych. Nie zabraknie również złożenia kwiatów przy kapliczce i salwy honorowej. Na wszystkich gości czekać będzie darmowa gorąca grochówka.
OJCÓW
25 stycznia 2014 r.
godz. 10.00 – Uroczysta Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę w Kaplicy „Na Wodzie” w Ojcowie (przejście z pocztami sztandarowymi z kaplicy pod muzeum OPN)
godz. 11.15 – Spotkanie przy budynku „Pod Łokietkiem” przed tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego, złożenie wiązanek i zapalenie zniczy
godz. 11.20 – Spotkanie w sali kominkowej w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym OPN (Hotel pod Kazimierzem)
- Występ chóru HASŁO z Krakowa
- Występ zespołu BOROWIANKI z Jaworzna
- Prelekcja Pani dr Elżbiety Woźniak pt. „Marsz Żuawi na bój krwawy – rzecz o krakowianach w powstaniu styczniowym”
godz. 13.30 – Ognisko powstańcze, przy sprzyjającej pogodzie spacer po Ojcowie (indywidualnie)
PŁOCK
22 stycznia 2014 r.
godz.10.00 – grób powstańców styczniowych, cm. Garnizonowy,ul. Norbertańska
godz.11.00 – mogiły powstańców styczniowych :
– sanitariuszki Aleksandry Krzyżanowskiej - cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
– Waleriana Jędrzejewskiego i innych - cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
godz.16.00 – Krzyż Bohaterów Powstania Styczniowego, al. Piłsudskiego
8 lutego 2014 r. - XXXI Rajd ZIMA „Szlakami Powstania Styczniowego”
RADOM
22 stycznia 2014
godz. 18.30 - Msza św. w kościele oo. bernardynów
Po Mszy Św. nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod Mauzoleum płk. D. Czachowskiego i Krzyż Powstańczych Straceń (ul. Warszawska).
Zapraszają organizatorzy: UM w Radomiu, II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu.
https://pl-pl.facebook.com/events/187381664795966/
SKIERNIEWICE
22 stycznia 2014
Obchody rozpoczną się już o godz. 11:00 przed siedzibą Szpitala, uroczystym złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym męczeńską śmierć powstańców. Następnie uroczystości przeniosą się na cmentarz św. Józefa, gdzie władze miasta w towarzystwie służb miejskich zapalą znicze na grobach powstańców. Uroczystość poprowadzi Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski.
WARKA
22 stycznia 2014 r.
Pierwsza część uroczystości odbędzie się w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa przy ul. Farnej w Warce. O godz. 16:50 odczytany zostanie rys historyczny przypominający zryw Polaków z 1863 roku, o 17:00 rozpocznie się uroczysta, z udziałem Pocztów Sztandarowych, Msza Św. w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Po Mszy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi zaprezentują krótki program słowno-muzyczny. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się pod Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Nowy Zjazd, gdzie rozstrzelany został m.in. dowódca oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – płk Władysław Kononowicz i tam złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Na zakończenie, na wszystkich czekać będzie wojskowy poczęstunek na terenie Miejskiej Strzelnicy.
WARSZAWA
22 stycznia 2014 r. - Społeczne uroczystości w 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
Katedra Polowa Wojska Polskiego
godz. 18.00 - Msza Święta w intencji Powstańców Styczniowych.
godz. 19.15 - Przemarsz ulicami Długą i Freta pod Krzyż Traugutta.
Krzyż Pamięci Romualda Traugutta na stokach Cytadeli.
godz. 19.30 - Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego pod Krzyżem Traugutta.
godz. 19.45 - Rozpoczęcie uroczystości – Hymn Narodowy.
godz. 19.50 - Pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej.
godz. 20.00 - Modlitwa w intencji Powstańców Styczniowych i Ojczyzny.
godz. 20.15 - Apel Poległych i salwa honorowa.
godz. 20.30 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
godz. 20.45 - Poczęstunek grochówką żołnierską.
godz. 21.00 - Zakończenie uroczystości.
Zapraszają: Komitet Katyński, Krąg Pamięci Narodowej i Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego.
***
25 stycznia 2014 r. - Muzeum Niepodległości w Warszawie
godz. 10.00 - Obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego: wykład Jerzego Wągrodzkiego „Rzecz o Powstaniu”, prezentacja albumu Powstanie Styczniowe wydanego przez Muzeum Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów SPAM (Pałac)
godz. 13.00 - Uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta przy forcie Legionów Cytadeli Warszawskiej
WŁOCŁAWEK
25 stycznia 2014 r. - XXI Rajd Powstania Styczniowego
Rajd odbędzie się w sobotę, 25 stycznia 2014 r. Zbiórka uczestników o godzinie 9.30 przy pomniku na Falbance. Zakończenie Rajdu przewidywane jest około godz. 12.00 na Starym Rynku.
WOŁOMIN
26 stycznia 2014 r.
O godz. 13.00 Msza św. w Kościele pw. Św. Józefa Robotnika przy ul. Piłsudskiego, po mszy przejście do miejsca upamiętniającego Bohaterów Powstania Styczniowego i złożenie wieńców
WROCŁAW
22 stycznia 2014 r.
Związek Piłsudczyków Oddział Wrocław organizuje uroczystości 151. rocznicy Powstania Styczniowego.
Program uroczystości:
- godz. 12.00 Msza św. w Kościele Garnizonowym, w asyście Kompanii Honorowej WP i Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych.
- po Mszy Św. przejście uczestników do gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się tablica poświęcona 12 studentom, którzy wzięli udział w powstaniu.
- przy tablicy Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy
ZGIERZ
22 stycznia 2014 r.
W 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia 2014 r. o godz. 12.00 na Starym Cmentarzu przy ul. Ks. Piotra Skargi w Zgierzu, Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek wraz z mieszkańcami złoży kwiaty i zapali znicze na mogiłach Weteranów Powstania Styczniowego: Józefa Popiołkiewicza, Rafała Rajskiego, Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich, Włodzimiery z Jodłowskich Krąkowskiej i Jana Erazma Podmieskiego.
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.
Źródło: prawy.pl