Wiemy kto wystartuje z PiS w Warszawie i na Śląsku!

0
0
0
/

TYLKO U NAS: Choć kampania wyborcza  wystartuje oficjalnie pod koniec lutego w partiach trwa układanie list wyborczych. Media spekulują i typują. My zbieramy informacje, analizujemy i prognozujemy. Coraz mniej niewiadomych z „jedynkami” do europarlamentu.


 

Prawo i Sprawiedliwość


W startującym z pozycji lidera sondaży Prawie i Sprawiedliwości trwa walka między tzw. „zakonem PC” a innymi, nieformalnymi grupami, które chcą oddelegować swoich liderów do Brukseli i Strasburga.


Pewną „jedynkę” ma tylko dotychczasowy europoseł Marek Gróbarczyk z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego oraz jego kolega Tomasz Poręba. Ten ostatni będzie reprezentował ponownie Podkarpacie. Na Pomorzu pod uwagę brane są panie – Fołtyn i Fotyga.


W kujawsko-pomorskim na czele listy stanie prawdopodobnie obecny poseł PiS Andrzej Jaworski, utożsamiany ze środowiskiem Radia Maryja. Z mediami toruńskimi związana jest też kandydatka na jedynkę w łódzkim – Urszula Krupa.


Z Łodzi do Wielkopolski powędruje na lidera listy PiS Janusz Wojciechowski, gdzie miejsce zwalania Konrad Szymański. Wojciechowski to były prezes PSL, który przeszedł do PiS.


Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie liście przewodzić będzie zaufany Jarosława Kaczyńskiego – Adam Lipiński z frakcji „zakon PC”.


Ciekawa rozgrywka czeka nas na Mazowszu, gdzie „jedynkę” dostać ma Wojciech Jasiński, a szanse na mandat będzie miał też były polityk PSL - Zbigniew Kuźmiuk.


Wciąż nie do końca wiadomo, kto będzie lokomotywą PiS w okręgu Warmia i Mazury oraz Podlasie. Największe szanse ma były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel z dawnego Porozumienia Centrum, ale o przewodzenie walczy też europoseł, najpierw Samoobrony a potem PiS - Ryszard Czarnecki. Niejasna jest sytuacja w okręgu lubelskim. Wśród liderów rozważa się byłą szefową KRRiTV Elżbietę Kruk.


Z naszych informacji wynika, że w Małopolsce i w woj. świętokrzyskim na czele listy PiS stanie poseł Andrzej Duda, były minister w Kancelarii Prezydent Lecha Kaczyńskiego. Na Śląsku liderem ma być europoseł Ryszard Legutko. W Warszawie lokomotywą będzie zaś prof. Zdzisław Krasnodębski.


Platforma Obywatelska


Nie mniej niewiadomych jest w Platformie, choć wstępne przymiarki wskazują na to, że w Gdańsku z „jedynki” pójdzie unijny komisarz Janusz Lewandowski. Za plecami którego o euromandat bić się będzie ponownie syn Lecha Wałęsy - Jarosław. W Bydgoszczy i Toruniu w miejsce Tadeusza Zwiefki, zasiadającego w Brukseli dwie kadencje, ma pojawić się poseł Tomasz Lenz. Na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu liderką listy będzie Barbara Kudrycka, była minister nauki i szkolnictwa wyższego.


W Warszawie na przewodzenie PO ma ponownie szansę Danuta Huebner, a na dwójkę szykowany jest Michał Boni. Mazowsze może dostać raz jeszcze europosłanka Jolanta Hibner. W Łodzi liderem będzie Jacek Saryusz-Wolski, a w Poznaniu Filip Kaczmarek. Obaj są obecnie posłami do PE.


Wszystko wskazuje na to, że w Lublinie Donald Tusk postawi na Joannę Muchę. Dwie inne panie – Elżbieta Łukacijewska będzie lokomotywą PO na Podkarpaciu, a Róża Thun po sąsiedzku w Małopolsce i w woj. świętokrzyskim. Listę śląską pociągnie Jerzy Buzek.


We Wrocławiu wciąż pewniakiem pozostaje europoseł Jacek Protasiewicz, choć nie wyklucza się zwrotu i wypchnięcia kłopotliwego dla Donalda Tuska – Grzegorz Schetyny.


W nagrodę za 300 miliardowe zadłużenie Polski Jacek Rostowski może dorobić sobie – jeśli potwierdzą się plotki – z Zachodniego Pomorza i Ziemi Lubuskiej.


Sojusz Lewicy Demokratycznej


Wiadomo, że SLD na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu jedynka przypadnie posłowi Tadeuszowi Iwińskiemu, a z kujawsko-pomorskiego Januszowi Zemke. W Warszawie ponownie liderować lewicy będzie Wojciech Olejniczak. Na Mazowszu, dotychczasowy pewniak – kosmonauta Mirosław Hermaszewski, po wycofaniu się – otworzył spekulacje, co do obsady „jedynki” w tym okręgu.


W Łodzi twarzą partii Leszka Millera będzie celebrytka Weronika Marczuk, pierwsza żona Cezarego Pazury. Do Wielkopolski powędruje Józef Oleksy. Z Krakowa o euromandat będzie się starać ponownie Joanna Senyszyn. Pomimo zawirowań na Śląsku SLD zdecyduje się ponownie sięgnąć po Adama Gierka. We Wrocławiu Miller postawi na już sprawdzonych – Lidię d’Oetenberg, a na Zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej – Bogusława Liberadzkiego.


Polskie Stronnictwo Ludowe


Sporo niewiadomych jest wciąż w PSL. Wiadomo, że kujawsko-pomorskie reprezentować chce w Brukseli Eugeniusz Kłopotek. Z Olsztyna i Białegostoku zaś Stanisław Żelichowski. Liderem na Mazowszu będzie Jarosław Kalinowski, były wicepremier, zasiadający od 2009 roku w Brukseli. O reelekcję będzie starać się Andrzej Grzyb z Wielkopolski, Arkadiusz Bratkowski z Lubelszyzny i Czesław Siekierski z małopolsko-świętokrzyskiego. W okręgu warszawskim wymienia się burmistrza Grodziska – Grzegorza Bendykcińskiego.


Twój Ruch


Z ugrupowań sytuujących się w okolicach progu wyborczego Twój Ruch – Europa Plus Janusza Palikota chce postawić na Roberta Biedronia w Gdańsku, Kazimierę Szczukę w Bydgoszczy, Magdalenę Środę w Olsztynie i Białegostoku. W Warszawie liście ma liderować Ryszard Kalisz, w Wielkopolsce Marek Siwiec, w Krakowie Jan Hartmann. Od wczoraj wiadomo, że na Śląsku „jedynką” Palikota będzie Kazimierz Kutz, we Wrocławiu były prezes TVP – Robert Kwiatkowski, a w Szczecinie szef SD – Paweł Piskorski.


Polska Razem


O liście Jarosława Gowina – Polsce Razem – wiadomo, że w Warszawie lokomotywą będzie Paweł Kowal, w Katowicach - Marek Migalski, w Krakowie sam Jarosław Gowin, a we Wrocławiu europoseł Artur Zasada. W Łodzi liderem będzie John Godson, na Podkarpaciu senator Kazimierz Jaworski, a w Olsztynie były minister zdrowia Wojciech Maksymowicz.


Kongres Nowej Prawicy


Janusz Korwin-Mikke i jego Kongres Nowej Prawicy to, po za liderem, brak znanych twarzy. Sam lider ma być „jedynką” na Śląsku, a wiceprezes Artur Dziambor na Pomorzu.


Solidarna Polska


W Solidarnej Polsce Jacek Kurski wystartuje w Warszawie, Tadeusz Cymański na Śląsku, Zbigniew Ziobro w Krakowie a Beata Kempa na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie. Wciąż otwarta pozostaje kwestia „jedynki”, gdzie na czele listy miał stanąć do niedawna seks skandalista Piotr Szeliga. Teraz po zwolnieniu miejsca ochotę na wskoczenie ma europoseł Mirosław Piotrowski, związany z mediami toruńskimi. Człowiek, który – w opinii kolegów europosłów - z powodzeniem mógłby wygrać ranking na największą polityczną sknerę i zarozumialca między Bugiem a Odrą. Poznali się na nim wszyscy – z wyjątkiem ojca-dyrektora.


Antoni Krawczykiewicz
fot. europarl.eu


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną