Kryzys w Hiszpanii? Tak, ale ich nie dotyczy

0
0
0
/

Mowa o 20 najbogatszych ludziach w Hiszpanii, których roczne dochody są równe dochodom najbiedniejszych Hiszpanów, stanowiących jakieś 20 proc. społeczeństwa. O ile to ostatnie ubożeje w okresie trwającego obecnie kryzysu, o tyle najbogatsi liczą krociowe zyski.

 

Obecnie prawie połowa światowych dóbr znajduje się w rękach najbogatszych – liczących zaledwie 1 procent. Wartość ich fortun sięga wielu bilionów dolarów – jak się szacuje włącznie wszystkich 110 bln dolarów, co w przeliczeniu na euro daje 81 bilionów.


Z badań przeprowadzonych przez brytyjski ośrodek pomocy społecznej Oxfam wynika, że siedem na dziesięć osób żyje w kraju, w którym w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ekonomiczna nierówność. Przez ten okres nastąpiła silna polaryzacja, która stale się pogłębia.


Oxfam zwróciła się z wnioskiem do organizatorów zbliżającego się Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, aby zgromadzeni na nim politycy i biznesmeni zajęli się na serio tym problemem, gdyż tak szybko rosnące podziały mogą w pewnej chwili stać się niebezpieczne i zagrozić stabilności niektórych państw.


Swoją drogą ciekawe, kiedy podobne wyliczenia ujrzą światło dzienne w Polsce, chociaż nasz kraj jest dosyć nietypowym dla Europy Zachodniej, ale typowym dla naszego regionu państwem, na obywatelach którego żerują nie tylko rodzimi krezusi, lecz również, a może nawet przede wszystkim - zagraniczni.


Niewiarygodne w tym wszystkim jest to, że żadna z partii dotychczas znajdujących się przy władzy, ani Platforma Obywatelska, ani Prawo i Sprawiedliwość, nie uczyniły dosłownie nic, aby ukrócić często dokonywane na granicy obowiązującego prawa, albo wbrew niemu procedery.


Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają chyba najlepiej tragiczne losy eurodeputowanego Filipa Adwenta oraz Marka Papały...


KMK

fot. sxc.hu


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną