OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa Rytm została wydana praca Adama Podhajeckiego „OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy”. Książka nie tylko ciekawa, ale niezwykle aktualna zważywszy na poparcie polityków PiS i PO dla ukraińskich protestów inspirowanych między innymi przez pogrobowców UPA z partii Swoboda.

 

W latach poprzedzających współczesne protesty na majdanie spadkobiercy OUN, UPA i Bandery, zaczęli odnosić ogromne sukcesy. Wyrazem pamięci o Banderze i SS Galizien są pomniki w licznych miastach Ukrainy, między innymi prezydent Juszczenko osobiście brał udział w odsłonięciu pomnika Dymytra Klazkiwśkoha vel Kyma Sawura, który w 1943 roku bezpośrednio nakazał likwidacje Polaków na Wołyniu.


W styczniu 2011 dziś kreowany przez polskojęzyczne media na demona prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uchylił dekret Juszczenki o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy i zapewnił ochronę prawną, wbrew pogrobowcom banderowców, cmentarzom Łyczakowskiemu i Orląt Lwowskich.


Adama Podhajecki w swej pracy przybliża czytelnikom ideologię ukraińskiego nazizmu i wdrażanie jej w życie przez siepaczy UPA, w trakcie masowej eksterminacji ludności polskiej, i podczas współpracy Ukraińców z Niemcami w czasie II wojny światowej.


Część pierwsza pracy „OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy” opisuje postać Doncowa, ideologię nacjonalizmu integralnego, idee głoszone przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA przed II wojną światową i w czasie wojny, schemat zbrodniczych działań ukraińskich nazistów i przebieg eksterminacji ludności polskiej dokonywanej przez Ukraińców.


W części drugiej „OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy” Adam Podhajecki szczegółowo opisał współpracę Ukraińców z Niemcami, wsparcie Ukraińców dla niemieckiego wywiadu, działalność poszczególnych ukraińskich formacji wojskowych i policyjnych podległych Niemcom, radykalizacje nastrojów młodzieży ukraińskiej zatrutej propagandą banderowców, a także zbieżność fascynacji przemocą jako narzędziem rewolucji u nazistów ukraińskich i bolszewików, ideologie rewolucji narodowej głoszoną przez banderowców, historie rozłamów w szeregach OUN, historie powojennej nazistowskiej emigracji ukraińskiej na zachodzie.


Część trzecia pracy Adama Podhajeckiego dotyczy działań UPA podczas II wojny światowej. Działania te zazwyczaj miały mało wspólnego z walką zbrojną - UPA zajmowała się terroryzowaniem ludności cywilnej, mordowaniem Polaków. Wbrew swojej nazwie UPA nie miała struktur regularnego wojska, ale występujące pod jednym szyldem lokalne grupy.


Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną