Z kraju

Należy przywrócić tradycyjną rolę rodziny

Taką potrzebę wyrazili uczestnicy odbywającego się w sobotę na Stadionie Narodowym PGE w Warszawie uczestnicy Narodowego Kongresu Rodziny

– Podstawowym warunkiem efektywnego wypełniania funkcji przez rodzinę jest stworzenie otoczenia – kulturowego, prawnego i ekonomicznego – w którym mogłaby ona swobodnie realizować swoje potrzeby oraz kształtować cnoty, rozwijając talenty osób ją tworzących – zauważył na wstępnie Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia.

– Hasło tegorocznego kongresu brzmi „Rodzina energią dla Polski” – to przypominanie prawd nieuświadomionych, że rodzina to miejsce budowania bezpieczeństwa, przedsiębiorczości, odpowiedzialności, odwagi, męstwa, aktywności społecznej i wielu innych cnót, które tworzą silną społeczność – silny Naród – zaznaczał.

Jednym z celów Kongresu jest rozpoczęcie Narodowej Debaty o Rodzinie, która będzie miała miejsce podczas Regionalnych i Lokalnych Kongresów Rodziny.

Podczas panelu inicjującego Kongres nie zabrakło minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która odczytała list premier Beaty Szydło.

Odnosząc się do hasła „Rodzina energią dla Polski”, minister Rafalska zapewniała, że „to hasło najlepiej przyświeca działaniom rządu, które są skierowane do rodzin”.

– W centrum naszej polityki społecznej jest rodzina i wszystkie działania, które się zaczęły u nas w resorcie zaczęły się od rodziny – mówiła Elżbieta Rafalska. – Dzieci są tą grupą, która jest i musi być objęta szczególną ochroną – dodała.

Przypomniała dane dotyczące liczby urodzin w Polsce, które są bardzo optymistyczne. – W styczniu tego roku urodziło się 35 tys. dzieci. Czyli 14 proc. więcej niż w styczniu 2016 roku. Jesteśmy przekonani, że program rządowy ma w tym swój udział – stwierdziła.

– Państwo nie zapomina o rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi, mamy tu program dla opiekunów osób niepełnosprawnych, mówię tu o programie „wytchnieniowym”. Trwają prace nad ustawowym wprowadzeniem programu, z którego opieki „wytchnieniowej” mogliby korzystać rodzice dzieci niepełnosprawnych – dodała. W ramach programu powstaną ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze.

W 2017 na program „Za życiem” rząd przeznaczył 511 mln złotych. W latach 2017-2021 – 3,7 mld złotych.

Podziękowała rodzinom, w szczególności zaś rodzinom wielodzietnym za trud wychowania młodego pokolenia.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

48 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra