Upominamy się o Was! Rusza wielka akcja patriotyczna!
Powstania Muzeum Wyklętych, zniesienia nazw ulic komunistycznych oprawców Niezłomnych, sfinansowania badań nad poszukiwaniem szczątek bohaterów – między innymi tego domagają się od władz organizatorzy akcji „Upominamy się o Was”. Wszystkie te postulaty mają za zadanie przywrócić i upamiętnić poświęcenie dla ojczyzny Żołnierzy Wyklętych.
„Drodzy Żołnierze Wyklęci! Upominamy się o Was! Dla wolnej Polski tysiące z Was poświęciło swoją młodość, marzenia, życie. Jesteście naszymi bohaterami.” – czytamy w manifeście akcji „Upominamy się o Was” – organizowanej przez koalicję młodzieżowych organizacji (m.in. stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”, fundację „Sapere Aude” oraz portal wMeritum.pl), które na cel postawiły godne uczczenie polskich żołnierzy, którzy nie ugięli się przed sowiecką Rosją i nawet po zakończeniu II Wojny Światowej nie złożyli broni – walcząc wciąż za wolną Polskę.
- Dziś, kiedy wolność już mamy naszym moralnym obowiązkiem jest postawienie tych bohaterów za wzór prawdziwych patriotów i obywateli –mówi koordynator akcji.
Jednym z postulatów koalicji młodzieżowych organizacji dążących do realizacji tych słów Sebastiana Kalety jest budowa Narodowego Muzeum Wyklętych – jak podkreślają „na wzór Muzeum Powstawia Warszawskiego”. Co ciekawe, na Facebooku 16 stycznia ruszyła strona „Chcemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w stolicy”, która bardzo szybko stała się popularna w kręgach patriotycznych stron - z ponad 16 tysięcy „like’owiczami”. Akcja dwóch działaczy FM Prawa i Sprawiedliwości zakończyła się (jak na razie) niestety na portalu społecznościowym na którym administratorzy „utrzymują zasięg” grafikami, oraz filmami związanymi z Żołnierzami Wyklętymi. Możliwe, że jest to spowodowane opóźnieniami związanymi z dalszymi działaniami projektu.
„Upominamy się o Was” nie jest powiązana z tamtą inicjatywą – zapewnia w rozmowie z Prawy.pl Kaleta, koordynator koalicji na rzecz Niezłomnych. Zapewnia jednak, że mają zamiar wspierać wszelkie akcje dotyczące tematyki Żołnierzy Wyklętych.
Młodych nie zadowoli tylko budowa muzeum. W manifeście koalicji możemy przeczytać poza tym, że żądają od władzy:
- uczestniczenia w obchodach oficjalnych oraz społecznych Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych;
- zniesienia nazw ulic komunistycznych oprawców Żołnierzy Wyklętych;
- budowy pomników, nadania ulicom i szkołom imion bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963;
- wprowadzenia do podstawy programowej nauczania historii wszystkich szczebli edukacji zagadnień związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1944-1963;
- sfinansowanie badań nad poszukiwaniem szczątek pochowanych w zbiorowych mogiłach brutalnie zamordowanych przez komunistyczny aparat wojskowy Żołnierzy Wyklętych. Sytuacja, w której instytucje zajmujące się ekshumacjami i identyfikacją bohaterów muszą finansowanie swej działalności opierać na darowiznach budzi nasze wielkie zaniepokojenie. To państwo polskie w pierwszej kolejności winno w ten sposób upomnieć się o swoich bohaterów;
- Państwowy pochówek Żołnierzy Wyklętych zidentyfikowanych podczas badań, szczególnie dowódców ekshumowanych w kwaterze Ł (tzw. Łączka) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wraz z odpowiednimi honorami.
„Nasz manifest zostanie złożony u przedstawicieli władz centralnych oraz lokalnych, czyli m.in. Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu. Mamy nadzieję, że nie pozostaną obojętne na nasz apel, a przede wszystkim na dług, który wszyscy jako Polacy mamy u Żołnierzy Wyklętych.” – zapewnia Sebastian Kaleta.
W ramach akcji „Upominamy się o Was” jest już zapowiedziane pierwsze spotkanie, organizowane przez fundację „Sapere Aude” z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem – koordynatorem prac ekshumacyjnych na warszawskiej „Łączce”. Cykl konferencji historycznych rozpocznie się 12 lutego we Wrocławiu (szczegóły na plakacie).
O kolejnych planowanych spotkaniach organizatorzy będą informować na swoim profilu na Facebooku: https://facebook.com/UpominamySie
W skład koalicji akcji „Upominamy się o Was” weszło w pierwszym etapie osiem organizacji: Fundacja Sapere Aude, KoLiber, Młodzi dla Polski, NZS UW, Patriotyczne Podlasie, Red is Bad, wMeritum.pl oraz Vade Mecum.
Rafał Staniszewski
fot. materiały prasowe
Źródło: prawy.pl