Kolejne szczątki Żołnierzy Wyklętych w piątek. Rtm. Pileckiego jeszcze nie odnaleziono

0
0
0
/

Kolejne szczątki ofiar stalinowskich represji zidentyfikowane. Jak podaje „Rzeczpospolita” w najbliższy piątek, w Belwederze, zostaną podane ich nazwiska. Niestety, dalej nie wiadomo czy na Łączce został pochowany rtm. Witold Pilecki.

 

Jak ogłasza „Rzeczpospolita” żmudna praca historyków i genetyków przynosi efekty. Podczas piątkowej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich - dowiedziała się „Rz".


Z informacji do jakich dotarła „Rz” dowiadujemy się, że nazwiska przedstawi prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Prof. Szwagrzyk kieruje zespołem zajmującym się poszukiwaniem i identyfikacją ofiar zbrodni komunistycznych. Rodziny ofiar otrzymają noty identyfikacyjne.


Ustalenie tożsamości kolejnych ofiar bezpieki było możliwe dzięki naukowcom z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT). Działa ona przy szczecińskim Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Dotychczas historykom IPN i genetykom PBGOT udało się ustalić nazwiska 16 ofiar. Wśród nich jest m.in. Hieronim Dekutowski, ps. Zapora, Stanisław Kasznica, Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka.


Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że wciąż niestety nie wiadomo, czy na „Łączce" znajdują się szczątki rtm. Witolda Pileckiego, bohatera AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który został zastrzelony przez ubeków w mokotowskim więzieniu w maju 1948 r.


Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach w kwaterze „Ł", czyli na „Łączce", w latach 1948–1956 komunistyczne władze w ukryciu chowały zwłoki ofiar polskiego podziemia niepodległościowego. Od 2012 r. wydobyto tam szczątki ok. 200 osób, ale w tym roku najprawdopodobniej rozpoczną się kolejne ekshumacje. Wyroków śmierci, które wykonano w więzieniu na warszawskim Mokotowie, było bowiem w tych latach ponad 300.


Ja pisze „Rz” w miejscu potajemnych pochówków ma powstać Panteon Polski Niepodległej. Być może uda się postawić ten monument przed 27 września, czyli w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.


tekst i fot. Agata Bruchwald
Źródło: rp.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną