Rodzina

Pielęgniarka nie chciała ćwiczyć aborcji

Od przyszłych studentów pielęgniarstwa na uniwersytecie Vanderbilt (USA) wymagano pisemnej zgody na udział w zabiegach aborcji. Sprzeciwiła się temu jedna studentka. W bardzo krótkim czasie po złożeniu skargi kobieta otrzymała dokument wycofujący żądanie uczelni.

Anna Marie Dust z Nashville w stanie Tennessee zapisała się na roczny kurs pielęgniarstwa na uniwersytecie Vanderbilt w 2000 roku. W czasie kursu, na którym uzyskiwała bardzo dobre wyniki, wymagane było podpisanie zgody na udział w zabiegach aborcji. Przyszła pielęgniarka zapisując się na kurs nie miała świadomości, że będzie to wymóg jego ukończenia.
 
Kobieta wystosowała skargę o "bezprawnej dyskryminacji", jaka ją dotknęła na kursie oraz o "łamaniu jej prawa do wolności sumienia zapisanego w prawie federalnym". Na jej korzyść działały przepisy zakazujące przymuszania studentów do uczestniczenia w procedurach wbrew swoim przekonaniom, jeśli instytucja edukacyjna otrzymuje państwowe fundusze.

W konsekwencji bardzo szybko po złożeniu skargi Anna otrzymała dokument wycofujący żądania uniwersytetu, w którym dyrektor kursu napisała, że "nikt nie może być zmuszony do uczestnictwa w procedurze przerywania ciąży wbrew swoim religijnym bądź moralnym przekonaniom".

W kolejnym etapie sprawy Anna Maria Dust wygrała sprawę z uniwersytetem Vanderbilt, składając federalną skargę do amerykańskiego departamentu zajmującego się sprawami zdrowia (Department of Health and Human Services). Kobieta ukończyła kurs pielęgniarstwa i rozpoczęła praktykę.
 
Agata Bruchwald
Na podstawie: pro-life.pl
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

127 komentarzy

127 Komentarzy

  1. Hermosa Beach

    9 grudnia 2017 at 05:23

    I hate that my computer battery is dying. Incredible ρoints.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra