Prześladowanie chrześcijan to POGWAŁCENIE PRAW CZŁOWIEKA!
- Wolność wyznania jest nieodłączna od wolności opinii i sumienia - przypomniał kard. Peter Turkson. Purpurat zabrał głos podczas kongresu zatytułowanego „Kościół a prawa człowieka” w Bratysławie. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Konferencji Episkopatu Słowacji.
- Wolność wyznania jest nieodłączna od wolności opinii i sumienia. Musi zatem wiązać się z możliwością zmiany religii i publicznego wyznawania wiary osobiście czy we wspólnocie religijnej. Ta wolność nie wszędzie na świecie jest jednak uznawana i chroniona - mówił w Bratysławie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Kard. Peter Turkson, zabierając głos podczas kongresu „Kościół a prawa człowieka” podkreślił, że chrześcijanie to obecnie grupa religijna, która w najliczniejszych krajach świata doznaje prześladowania za swą wiarę. Sytuacja ta jest poważnym pogwałceniem praw człowieka.
Pochodzący z Ghany purpurat, domaga się, by rządy chroniły wszędzie prawa wszystkich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię wyznają.
Szef watykańskiej dykasterii ds. pokoju i sprawiedliwości wskazał na dwa wyzwania, przed którymi stoi dziś religia: sekularyzm i fundamentalizm.
Ten pierwszy ogranicza ją do sfery prywatnej, zaś fundamentalizm jest zafałszowaniem woli Boga. Kard. Turkson zwrócił także uwagę na potrzebę właściwej edukacji religijnej, ukazującej pozytywny wkład wiary w rozumienie braterstwa całej rodziny ludzkiej.
Kard. Peter Turkson przestrzega ponadto przed relatywizmem, według którego prawa człowieka mogą się zmieniać zależnie od kultur i społeczeństw. Przy czym kapłan wyraził zaniepokojenie próbami tworzenia rzekomych „nowych praw człowieka”, jak aborcja, eutanazja, ideologia gender czy tzw. „małżeństwa homoseksualne”.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” w Bratysławie przypomniał, że prawa człowieka są powszechne i niezbywalne. Kościół stale broni godności osoby ludzkiej jako podstawy praw człowieka oraz prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jako pierwszego z nich, będącego warunkiem wszystkich pozostałych.
Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl