Kultura i historia

Narcyz na arenie

Przeżytkiem stało się określenie „niedojrzała osobowość naszych czasów” – skoro tak powszechna, to nikogo już nie dziwi. Może raczej „narcystyczna osobowość naszych czasów”, która przejawia się w obsesyjnym umacnianiu niestabilnego wizerunku, gdzie tylko się da.

Niegdyś dobro i zło było widoczne na twarzy. Teraz twarz jest nakładana na maskę, więc kompletnie nie wiadomo już, która warstwa jest prawdziwa. Dużo jest słów o współczuciu, współodczuwaniu, niewiele z nich jest prawdziwych.

Ach, ta niby-chęć narcyza do niesienia pomocy innym, niby-wrażliwość na ludzką niedolę, niby-zdolność do poświęcenia, nijak się ma prawdziwego współczucia, które większość z nas nabywa w procesie wychowania.

Facebook (a coraz częściej Twitter) jest podium, areną, sceną, gdzie każdy może wyeksponować siebie przed ogromną publicznością. Zadziwiająca koncentracja uczestników pseudo prawdziwego życia w Internecie ma miejsce w obszarze potrzeb i emocji.

Egocentryzm, a może raczej egotyzm stał się wizytówką, herbem a nawet numerem telefonu. Gdy relacje międzyludzkie umarły – a prawdziwe według tylko zdarzały w prehistorycznych czasach, współczesny narcyz krzyczy: „Zobaczcie jaki jestem fantastyczny – jak wyglądam! Jak się poruszam! Jak wydaję pieniądze – na siebie, na innych! Jak pomagam!

Uwaga: narcyz dotrzymuje tylko wtedy słowa, gdy służy to jego własnemu interesowi! Inaczej – trzęsie portkami i robi w tył zwrot.

Jak to przepięknie ktoś powiedział: prawdziwa rodzina jest największą szkołą współczucia. Są też tajemnice dusz poranionych i uzdrowionych przez dobroć. Irytować mogą przejawy dobra pozornego, kiedy darczyńca publicznie musi wykrzyczeć komu, w jakiej ilości, gdzie i kiedy, kosztem jakich wyrzeczeń, po co i dlaczego tak wielkodusznie niesie pomoc stawiając swoją ofiarę w sytuacji, że jest ona bezradna, gorsza, napiętnowana.

To tak jak z tymi, którzy pomagają samotnym matkom, nie mając pojęcia o piekle, które przeszły i obrażają je zarazem bezlitośnie. To już zupełna dystrofia uczuć.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Pingback: Gejala Kutil Kelamin Condyloma Acuminata

 2. Pingback: Bekas Operasi Kutil Kelamin

 3. Pingback: obat herbal denature

 4. Pingback: Obat Penyakit Kelamin Seperti Kutil DiAceh Barat

 5. Pingback: Cara Mengobati Penyakit Kutil Pada Kelamin Pria

 6. Pingback: Pantangan Makan Untuk Penyakit Kutil Kelamin DiBima

 7. Pingback: Kondiloma Adalah Penyakit DiCianjur

 8. Pingback: Obat Kutil Kelamin Murah DiEnde

 9. Pingback: obat wasir gatal

 10. Pingback: Harga obat callusol

 11. Pingback: Obat Menghilangkan Kutil Di Apotik

 12. Pingback: Obat Ambeien Ato Wasir

 13. Pingback: Obat Kencing Nanah Di Apotik Umum

 14. Pingback: Harga Obat Kutil Cina

 15. Pingback: penyakit alat reproduksi pria

 16. Pingback: obat kutil kelamin di apotik

 17. Pingback: Obat Kutil Kelamin Pada Wanita Hamil

 18. Pingback: jual obat gatal kutil kelamin herbal denature

 19. Soroka

  10 sierpnia 2018 at 14:34

  Pani Marto! Na czyny trzeba patrzeć, tylko na czyny. Każde drzewo poznaje się po jego owocach.

 20. GG.

  10 sierpnia 2018 at 15:36

  .
  Cywińska: „Niegdyś dobro i zło było widoczne na twarzy. Teraz twarz jest nakładana na maskę”.
  .
  Jakież to „głębokie”, jakież to „odkrywcze”, jakież to „prawdziwe”!
  .
  W rzeczywistości jest to pseudopsychologiczny, niespójny, eklektyczny bełkot.
  .
  Poza tym ludzie nie są sami winni „zidiocenia społeczeństwa” (okr. prof. H. Kieresia), tylko winni są komunistyczni i liberalni SOCJALIŚCI, którzy wygnali masy ze wsi do miast, narzucili im cywilizację techniczną („cywilizację śmierci”) i NAUCZYLI JE, ŻE MÓWIENIE PRAWDY I OBRONA PRAWDY ZUPEŁNIE SIĘ NIE OPŁACA.
  .
  Do tego jest jeszcze hipokryzja i obłuda ŚRODOWISKOWA, która występuje także w środowiskach tzw. świętszych od papieża Polaków-katolików-patriotów, zarówno „przed”, jak i „posoborowych”.
  .
  „Środowiska” te zabijają prawdę za pomocą cenzury i ograniczania dyskusji do kręgu swoich „guru” („namaszczonych” pseudoautorytetów ze „środowiskowych” kółek wzajemnej adoracji).
  .
  Tam „maski” na twarzach są codziennością, bo – jak mówi stare przysłowie – „kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”.
  .
  .

 21. Akada

  12 sierpnia 2018 at 08:37

  Niesamowite, byłam na poczcie i w jakimś pseudopsychologicznym czasopiśmie widzę tytuł „Jak żyć z narcyzem?” Ja zadam inne pytanie bo jeszcze nie znalazłam odpowiedzi „Jak żyć z egoistką niezdolną kochać siebie i innych?”
  Proszę sobie sięgnąć do Traktatu o miłości Ericha Fromm’a to zrozumiecie Państwo różnicę pomiędzy narcyzmem i egoizmem. Nie ma nic bardziej niszczycielskiego jak kobiecy egoizm. Obecna nieludzka postać tego świata to przecież zasługa feministycznego egoizmu. Kobiety się nienawidzą.
  Więc zanim Pani autorko tekstu zajmie się Pani narcyzem proszę zająć się sobą i zadać sobie pytanie „czy wydaję zgodę na siebie, czy mam jakieś swoje siebie, które mogę kochać?”

  • GG.

   12 sierpnia 2018 at 13:19

   .
   Akada: „Obecna nieludzka postać tego świata to przecież zasługa feministycznego egoizmu.”
   .
   D_O_B_R_Z_E__ P_O_W_I_E_D_Z_I_A_N_E
   O
   B
   R
   Z
   E
   .
   P
   O
   W
   I
   E
   D
   Z
   I
   A
   N
   E
   .
   .
   Nie tylko dzisiejsza „postać świata”, bo przecież znamy np. nieszczęścia i morze krwi spowodowane przez Helenę Trojańską.
   .
   .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra