49 rocznica listu Kuronia do członków PZPR – jednego z mitów III RP

0
0
0
/

19 marca 1965 Kuroń i Modzelewski rozdali na Uniwersytecie Warszawskim kilkanaście egzemplarzy „Listu otwartego do członków PZPR”. Wydarzenie to przedstawiane jest jako przejaw walki o demokracje. Dzieje się tak, wbrew faktom, z jednego powodu – treść listu nie jest powszechnie znana.

 

Ten ciekawy i zmitologizowany dokument, znaleźć można w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej „Marzec 1968 w dokumentach MSW”.
W 1965 roku wykluczeni z PZPR (totalitarnej partii sprawującej tyranie w okupowanej przez komunistów Polsce) Jacek Kuroń i Karol Modzelewski napisali list otwarty do członków PZPR i ZMS (młodzieżówki komunistycznej). List ten przedstawiany jest dziś jako wyraz pro demokratycznych dążeń tego środowiska. W rzeczywistości był to skrajnie lewacki manifest polityczny. Wysoce prawdopodobne jest to, że jednym ze współautorów był student profesora Zygmunta Baumana Bernard Tejkowski (opisywany przez „Gazetę Wyborczą” na początku lat dziewięćdziesiątych jako przywódca polskich szowinistów).


Kuroń i Modzelewski jak sami pisali opowiadali się :przeciw systemowi parlamentarnemu”. Dla Kuronia i Modzelewskiego kapitalizm był tak samo szkodliwym ustrojem jak władza sowieckiej biurokracji. W swoim liście uznawali, że ustrój PRL to „reakcyjna dyktatura biurokratyczna”, która „sprzyja tradycyjnej prawicy politycznej, z niektórymi jej odłamami zawiera zresztą pakty oparte na kolaboranckich zasadach (PAX), z innymi (hierarchia katolicka) porozumienia zawarte na kompromisie”.


Kuroń i Modzelewski w swoich liście stwierdzali, że „jedyną skuteczną drogą do zwalczania tradycyjnej prawicy nie jest zatem obrona dyktatury biurokracji lecz jej konsekwentne zwalczanie i demaskowanie z lewicowych pozycji”.


Zdaniem Kuronia i Modzelewskiego alternatywą dla biurokratycznej dyktatury w PRL był realny wpływ robotników na procesy decyzyjne – demokracja robotnicza. Autorzy listu biurokracje uznawali za element pasożytujący na robotnikach. Kuroń i Modzelewski postulowali międzynarodowy sojusz klasy robotniczej przeciw sowieckiej biurokracji i zachodniej burżuazji. Demokracja robotnicza miała zapewnić wielopartyjności tylko lewicy. Do pojawienia się na scenie demokracji robotniczej prawicy miała nie dopuścić milicja robotnicza. Rolnicy mieli stworzyć spółdzielnie produkcyjne i zajmujące się dystrybucją dóbr przemysłowych. Z pośród spółdzielców miała pochodzić polityczna reprezentacja chłopów zajmująca się określaniem polityki rolnej państwa.


Jan Bodakowski

Fot. Wikimedia Commons / Andrzej Iwański

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną