20. rocznica śmierci Jana Pietrzykowskiego - działacza NOW, prawnika i historyka
W czasie okupacji kierował wydziałem propagandy Narodowej Organizacji Wojskowej w Częstochowie. Za działalność konspiracyjną był dwukrotnie aresztowany przez gestapo. Po wojnie ze względu na swą przeszłość inwigilowany przez bezpiekę był ponownie aresztowany... dwukrotnie.
Jan Pietrzykowski urodził się 24 czerwca 1913 r. w Częstochowie. Kształcił się w miejscowym Gimnazjum im. Romualda Traugutta. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1933 r. wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów w 1938 r. otrzymał nominację na aplikanta Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej. Po klęsce powrócił do Częstochowy, gdzie podjął działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Wojskowej. Powierzono mu kierowanie Wydziałem Organizacji i Propagandy w okręgu częstochowskim.
W 1941 r. był współzałożycielem podziemnej drukarni, w której wydawano konspiracyjne pismo „Alarm”. Zajmował się również m.in. pomocą też dla profesorów wysiedlonych z Poznania i Warszawy.
W czasie okupacji był dwukrotnie aresztowany przez gestapo. Za drugim razem, w październiku 1943 r., został wykupiony z więzienia przez rodzinę. W 1944 r. pod fałszywym nazwiskiem powrócił do pracy konspiracyjnej.
Po wojnie został zatrudniony w sądownictwie, pracował w Częstochowie, Warszawie i Ełku. Jako prokurator prowadził sprawy przeciw zbrodniarzom hitlerowskim.
W latach 50. ze względu na swą przeszłość był inwigilowany przez bezpiekę. Jego mieszkanie było rewidowane, a on sam trafił na kilka miesięcy do aresztu. W 1951 r. umorzono przeciw niemu śledztwo, uniemożliwiając mu jednocześnie powrót do zawodu. Pod koniec 1952 r. został ponownie aresztowany i po kilkudniowych przesłuchaniach zwolniony. Po „odwilży '56” podjął praktykę adwokacką, pracował jako radca prawny.
W 1967 r. został członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Należał do Śląskiego Instytutu Naukowego, w 1990 r. współtworzył Stowarzyszenie Rodzina Katyńska. Był autorem licznych publikacji poświęconych II wojnie światowej w Częstochowie i regionie.
Zmarł 21 marca 1994 r., został pochowany na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
opr. Paweł Brojek
Źródło i fot.: absolwent.traugutt.net
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl