Dezinformacja, pomówienie i zniesławienie
Przed tymi trzema grzechami głównymi mediów przestrzegał papież Franciszek podczas sobotniego spotkania ze zrzeszonymi w stowarzyszeniu Corallo przedstawicielami radia i telewizji. Podkreślał, iż skoro stanowią „sieć”, to powinni niczym pierwsi uczniowie Chrystusa być „rybakami ludzi”.
Przypominając biblijną opowieść o proroku Eliaszu na górze Horeb, gdzie spotkał się z samym Bogiem nie w silnym wietrze, nie w trzęsieniu ziemi, ani nawet w ogniu, ale „w szepcie łagodnego powiewu”, Ojciec Święty podkreślał, że zarówno radio, jak i telewizja mogą nieść ten głos światu, dając nadzieję i zyskując zaufanie.
Zwracając się do zebranych w Sali Klementyńskiej, apelował o ludzkie oblicze mediów w jakości ich pracy oraz dziennikarskiej etyce. Cytując swojego poprzednika Benedykta XVI, który wzywał do stworzenia „ekosystemu” mediów, to znaczy środowiska, które wie, jak zachować równowafę między ciszą, słowem, obrazem i dźwiękiem, Franciszek przypomniał o dzisiejszym „zanieczyszczeniu”, prosząc, aby słuchający go „wprowadzili nieco tlenu zarówno do umysłów, jak i dla dusz”.
– Dla mnie największe grzechy mediów to te, które idą drogą kłamstwa, i jest ich trzy: dezinformacja, pomówienie i zniesławienie. Te dwa ostatnie są ciężkie, ale nie aż tak niebezpieczne, jak pierwszy. Dlaczego? Otóż pomówienie jest grzechem śmiertelnym, ale można je wyjaśnić i rozpoznać, że chodzi o pomówienie. Zniesławienie jest grzechem śmiertelnym, ale można dojść do tego, że się powie: to niesprawiedliwość, bo wprawdzie zniesławiona osoba jakiejś winy się dopuściła, ale potem tego żałowała, zmieniła życie. Ale dezinformacja to mówienie tylko niektórych rzeczy, tych, które są mi wygodniejsze, a zatajenie reszty. W ten sposób ten, kto ogląda telewizję czy słucha radia, nie może wydać właściwego osądu, bo nie ma do tego elementów i nie otrzymuje ich – tłumaczył. - Od tych trzech grzechów, proszę was, trzymajcie się z daleka. Od dezinformacji, pomawiania i zniesławiania – apelował.
W tym miejscu warto przypomnieć wcześniejsze słowa papieża, który stwierdził, że zarówno internet, jak i inne media są „darem samego Boga”. Stąd tak wielka potrzeba, żeby służyły prawdzie i Ewangelii. Szczególnie w tych trudnych czasach, kiedy to ludzie formowani są przez media, na tych ostatnich spoczywa wielka odpowiedzialność, o czym niestety ich przedstawiciele często zapominają.
Karolina Maria Koter
Źródło: Radio Watykańskie
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl