Z kraju

Pogrzeb „Jastrzębia”

16 lipca na cmentarzu we Włodawie (woj. lubelskie) zostaną pochowane szczątki ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”, bohaterskiego dowódcy największego oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Zginął wskutek ran odniesionych podczas zaciętej walki z UB i KBW.  

Uroczystości pogrzebowe organizują wspólnie IPN oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. W sobotę 15 lipca w refektarzu klasztoru oo. Paulinów, Włodawa, ul. Klasztorna 7 zostanie  wystawiona trumna ze szczątkami śp. ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” (od 18.00 do 22.00). Natomiast w niedzielę 16 lipca o godz. 8.15 nastąpi uroczyste przeniesienie trumny  do kościoła pw. św. Ludwika, ul. Klasztorna 7. O godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji polskiego bohatera. Jego szczątki zostaną pochowane na Cmentarzu Wojennym we Włodawie. „Jastrząb” zostanie złożony do grobu będącego także symbolicznym miejscem pochówku jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce spoczynku jest do dziś nieznane.

Podczas II wojny światowej Taraszkiewicz był kilkakrotnie aresztowany przez Niemców – przetrzymywany w siedzibie radomskiego i lubelskiego Gestapo, więziony na Zamku w Lublinie. Udało mu się dwukrotnie uciec podczas konwojów. W grudniu 1944 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Znów trafił do więzienia na Zamku w Lublinie. W lutym 1945 r. zbiegł z transportu, który wiózł żołnierzy podziemia niepodległościowego do obozu UB-NKWD w Błudku.

Od kwietnia 1945 r. Taraszkiewicz był żołnierzem Rejonu II Obwodu Delegatury Sił Zbrojnych Włodawa, a od końca maja tego roku członkiem bojówki rejonowej ppor. Tadeusza Bychawskiego „Sępa”, po którego śmierci przejął w czerwcu 1945 r. dowództwo nad grupą. Jesienią została ona przekształcona w oddział Obwodu WiN Włodawa. Oddział „Jastrzębia” był jedną z najaktywniejszych grup partyzanckich na Lubelszczyźnie – przeprowadził wiele spektakularnych akcji m.in. rozbicie PUBP we Włodawie, z którego uwolniono 70 więźniów.

Nocą z 31 grudnia 1946 r. na 1 stycznia 1947 r. wspólnie z oddziałami radzyńskiego Obwodu WiN, uczestniczył w jednej z największych akcji podziemia antykomunistycznego z udziałem ok. 300 Niezłomnych, którzy przeprowadzili atak w Radzyniu Podlaskim m.in. na siedzibę tamtejszego UB oraz oddział KBW zgrupowany w tamtejszej szkole. „Jastrząb” podczas tej akcji został ciężko ranny i zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile na cmentarzu w Siemieniu, niedaleko Parczewa, pochowali członkowie WiN. Szczątki Leona Taraszkiewicza ekshumowano w listopadzie 2016 r. Z prośbą o ekshumację szczątek Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia”.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Adam Białous

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

536 komentarzy

536 Komentarzy

 1. divinity original sin 2 key

  4 listopada 2017 at 04:44

  Cheers, great stuff, I like.

 2. kaspersky total security 2017 key generator

  21 listopada 2017 at 02:31

  Hello, yahoo lead me here, keep up nice work.

 3. Home Shopping

  12 grudnia 2017 at 06:15

  Keep working ,remarkable job!

 4. night photography meaning

  12 grudnia 2017 at 10:33

  No matter if some one searches for his vital thing,
  therefore he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 5. Achillesrecovery.net

  12 grudnia 2017 at 13:54

  Tem apropriado tempo tornar algumas planos para o futuro e é
  tempo para ser feliz. Tenho aprender isto acondicionados e se eu pode eu deseja advogado você alguns
  interessante questões ou conselhos . Talvez você pode escrever subsequentes artigos
  relativas este artigo. Eu desejam ler mais questões aproximadamente isso!

 6. web page

  15 grudnia 2017 at 07:27

  Entrée par un accès dédié aux vols d’aviation privée.

 7. www.quotesdaddy.com

  16 grudnia 2017 at 23:45

  Have the The Battle Cats Hack Cheat 20 17 Edition.

 8. vintage vector artwork

  27 grudnia 2017 at 10:13

  Keep functioning ,fantastic job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra