Prawy.pl przełamuje zmowę milczenia wokół startu w eurowyborach Ruchu Narodowego
W czwartek 3 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Narodowy. Podczas której liderzy Ruchu Narodowego Robert Winnicki i Artur Zawisza zaprezentowali kandydatów otwierających listy Ruchu Narodowego w 13 okręgach wyborczych.
Była by to jedna z wielu konferencji prasowych gdyby nie to, że przybyła na nią tylko reporterka PAP i publicysta Prawy.pl. Inne media solidarnie zbojkotowały konferencje narodowców. Świadczy to o jednym - media wspólnie postanowiły zamilczeć Ruch Narodowy na śmierć, tak jak to zrobiły przed laty z UPR. I nie ma znaczenia dla współdziałających mediów rządowych czy opozycyjnych to, że ukrywanie przed czytelnikami i widzami faktów jest ordynarną cenzurą i manipulacją. Dla tego tak ważne jest istnienie mediów naprawdę nie zależnych, które przełamują zmowę milczenia – w tym i portalu Prawy.pl.
Wystąpień Winnickiego i Zawiszy wysłuchał Witold Tumanowicz, Jerzy Wasiukiewicz, Marta Cywińska z którą niedawno Prawy.pl opublikował wywiad, Krzysztof Bosak, Mariusz Patej z Instytutu Rybarskiego i działaczka ruchu narodowego.
Średnia wieku jedynek z list Ruchu Narodowego wynosi 35 lat. Najmłodszym liderem listy jest prezes Młodzieży Wszechpolskiej Tomasz Pałasz mający 24 lata, najstarszym lubelski sympatyk Józef Piłsudskiego Marian Kowalski liczący 50 lat.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Pomorskim jest Tomasz Pałasz liczący 24 lata, posiadacz licencjatu z politologii, student studiów magisterskich z politologii oraz Dustinów licencjackich rosjoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Alumn Europejskiej Akademii Dyplomacji. Od 2008 roku działacz Młodzieży Wszechpolskiej, w której pełni funkcję prezesa od 13 kwietnia 2013 roku. Od 2010 roku członek Korporacji Akademickiej Związek Akademików Gdańskich Wisła. Członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego. Mieszkaniec Gdyni.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Kujawsko-Pomorskim jest doktor nauk humanistycznych, prozaiczka, felietonistka, krytyk literacki, tłumacz literatury frankofońskiej, nauczyciel akademicki, działaczka społeczna, autorka około dwudziestu książek naukowych i literackich, 46 letnia Marta Cywińska. W latach dziewięćdziesiątych, od momentu reaktywacji w 1989 r., była związana z Młodzieżą Wszechpolską. Obecnie współpracuje z Sekcją Kobiet Ruchu Narodowego.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Warmińsko-Mazurskim i Podlaskim jest 41 letni Piotr Lisiecki, wydawca kilku pism specjalistycznych, ekspert w zakresie hodowli zwierząt gospodarskich. Prezes okręgu warmińsko-mazurskiego Unii Polityki Realnej. Prezes Klubu Strzeleckiego "Kormoran" oraz prezes oddziału olsztyńskiego Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Mieszka w Olsztynie.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Warszawie jest 31 letni Krzysztof Bosak. Od kilkunastu lat działa społecznie, najpierw w harcerstwie, później w Młodzieży Wszechpolskiej, której był prezesem, następnie w organizacjach pozarządowych. W latach 2005-07 poseł na Sejm RP. Był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Rady Programowej TVP. Członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego, współtwórca i członek Zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i stały współpracownik internetowego tygodnika idei "Nowa Konfederacja". Szef sztabu wyborczego KWW Ruch Narodowy.
Liderem listy Ruchu Narodowego na Mazowszu jest 28 letni Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Od 11 lat związany z Młodzieżą Wszechpolską, której był mazowieckim liderem. Studiował ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w firmie zajmującej się pozyskiwaniem funduszy na rzecz organizacji pozarządowych. Od urodzenia mieszka na warszawskim Grochowie.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Łódzkim jest 27 letni Maciej Migus, prawnik, absolwent WPiA Uniwersytetu Łódzkiego. Wieloletni działacz organizacji narodowych i społecznych, były lider łódzkich struktur Obozu Narodowo-Radykalnego, przewodniczący Stowarzyszenia Narodowa Łódź, członek Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, a także Krucjaty Młodych. Członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego. Pochodzi spod Piotrkowa Trybunalskiego, mieszka w Łodzi.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Wielkopolsce jest 41 letni doktor Bartosz Józwiak, prezes Unii Polityki Realnej, nauczyciel akademicki, archeolog, przedsiębiorca i autor licznych publikacji. Interesuje się historią myśli politycznej, tradycjami rycerstwa i ziemiaństwa wielkopolskiego, alpinistyką i łowiectwem. Mieszka pod Wrześnią.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Lubelskim jest 50 letni Marian Kowalski, były rzecznik prasowy Obozu Narodowo-Radykalnego. Od 1993 do 2005 r. członek Unii Polityki Realnej. Twórca eurosceptycznego stowarzyszenia "Związek Obywatelski". Od ponad 20 lat zaangażowany w działalność na rzecz wolności gospodarczej i umocnienia niepodległości państwa.
Liderem listy Ruchu Narodowego na Podkarpaciu jest 28 letni Marcin Siembida, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lwów, w latach 2012-2013 członek zarządu LKS "Pogoń" Lwów. Autor listu w obronie Szczerbca Chrobrego na cmentarzu Orląt we Lwowie, który podpisało kilkadziesiąt organizacji polonijnych z Europy i USA. Współzałożyciel Stowarzyszenia "Razem dla Kresów" i organizator akcji "Wyprawka szkolna dla Kresowiaka". Od 2005 r. związany z Młodzieżą Wszechpolską. Mieszka w Stalowej Woli.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Małopolsce i w Świętokrzyskim jest 28 letni Robert Winnicki. Działacz społeczny i publicysta, jeden z głównych organizatorów Marszów Niepodległości, Honorowy Prezes Młodzieży Wszechpolskiej i członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego. Działał w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Mieszka w Warszawie.
Liderem listy Ruchu Narodowego na Śląsku jest 45 letni Artur Zawisza, instruktor podziemnego harcerstwa katolickiego, działa w ruchu narodowym od rozpoczęcia studiów na KUL w 1988, współzałożyciel i sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, potem dwukrotnie poseł z list PiS. Obecnie wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego. Od 2008 roku prywatny przedsiębiorca.
Liderem listy Ruchu Narodowego na Dolnym Śląsku i na Opolu jest 25 letni Aleksander Krejckant, kierownik główny Obozu Narodowo-Radykalnego, absolwent studiów licencjackich z europeistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego, a także członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Mieszka we Wrocławiu.
Liderem listy Ruchu Narodowego w Zachodniopomorskim i Lubuskim jest 42 letni Sylwester, prezes Fundacji im. Bolesława Chrobrego, sekretarz kwartalnika społeczno-politycznego „Myśl.pl”. Członek zarządu stowarzyszenia prowadzącego publiczną szkołę podstawową. Architekt, prowadzi pracownię projektową i członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego. Polski poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2009, w którym pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji transportu i turystyki. W latach dziewięćdziesiątych lider szczecińskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Pochodzi z Głogowa, mieszka w Szczecinie.
Z listy Ruchu Narodowego kandydują też osoby związane z Kresami.
Zygmunt Mogiła–Lisowski urodzony 15 listopada 1928 w Romanówce w powiecie łuckim na Wołyniu, polski działacz kresowy, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, poseł na Sejm w latach 1991–1993 z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. Startuje z 10. miejsca w okręgu nr 9 (Podkarpacie).
26 letnia Maria Pyż, Polka mieszkająca we Lwowie. Pracuje w Polskim Radio Lwów jako redaktor naczelny redakcji „Na Lwowskiej Fali”. Relacjonuje kresową rzeczywistość także dla Radia Maryja i Naszego Dziennika, Wirtualnej Polonii. Startuje z 4. miejsca w okręgu nr 9 (Podkarpacie).
Rajmund Klonowski - 26 lal, Polak z Wilna. Informatyk, publicysta i działacz społeczny. Prowadzi swój blog poświęcony sprawom Wilna i Wileńszczyzny. Studiował na Uniwersytetach Wileńskim i Białostockim. Startuje z 6. miejsca w okręgu nr 4 (Warszawa).
tekst foto: Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl