Związki masonerii i Piłsudskiego

0
0
0
/

Związki masonerii i Piłsudskiego są jednym z wielu ciekawych tematów jakie w swojej wydanej nakładem wydawnictwa Rytm pracy "Zakon Synów Przymierza. Krakowska Loża ''Solidarność'' 1892-1938" poruszyła Anna Kargol.

 

Loże B'nai B'rith założyli w USA Żydzi z Niemiec w 1843 roku. W 1882 powstała pierwsza europejska loża B'nai B'rith w Berlinie. W 1919 roku B'nai B'rith powołała do życia Anti-Defamation League. W latach trzydziestych XX wieku do B'nai B'rith należało 80.000 Żydów - pół procenta globalnej populacji Żydów. W 1892 roku loża ,,Solidarność" B'nai B'rith rozpoczęła działalność w Krakowie.

 

B'nai B'rith w II RP deklarowała swoje poparcie dla Piłsudskiego. Zdaniem autorki książki "społeczność żydowska, masy żydowskie (...) w dużym stopni sprzyjały piłsudczykom". "Związki Żydów z piłsudczykami były niewątpliwie żywe, wywodzące się jeszcze z czasów legionów". Wśród zwolenników sanacji pracujących w administracji II RP Żydzi byli liczni. "Okres po zamachu majowym był niewątpliwie jednym z najkorzystniejszych dla społeczności żydowskiej. Jej zasadnicza część zorientowana była na obóz piłsudczykowski".

 

Podobnie i nie-żydowscy "wolnomularze konsekwentnie opowiadali się po stronie Piłsudskiego", z całych sił angażowali się w wspieranie sanacji i zwalczanie narodowców. Masoni dominowali w sanacyjnych rządach.

 

W walce z masonerią, komunizmem, Żydami i sanacją, w II RP zjednoczeni byli narodowcy i kościół katolicki. W prasie narodowej i katolickiej nieustannie ukazywano związki masonerii z lewicą i sanacją.

 

Jawna działalność masonerii, w tym i B'nai B'rith, zakończyła się decyzją masonów o uśpieniu lóż w 1938 roku, oficjalnie było to związane z dekretem prezydenta - wypełniania dekretu prezydenta pilnował szef policji mason Józef Kordian-Zamorski.

 

W 2007 roku B'nai B'rith oficjalnie reaktywowała swoją działalność w III RP, odrodzoną masonerie oficjalnym listem powitał prezydent Lech Kaczyński. B'nai B'rith International na swojej amerykańskiej stronie informuje, że Lech Kaczyński był ,,niezawodnym przyjacielem społeczności żydowskiej" i ,,sojusznikiem Izraela".

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną