Z zagranicy

Węgierski Parlament przegłosował dekret potępiający nowe prawo oświatowe na Ukrainie

Deputowani do węgierskiego Parlamentu ponadpartyjnie i jednogłośnie przyjęli dekret potępiający „łamiącą prawo ukraińską ustawę o szkolnictwie”. Jednocześnie wezwali do podjęcia przeciwko niej stosownych środków.

Władze w Budapeszcie, w przeciwieństwie do Polski, nie zgadzają się na wprowadzony na Ukrainie zakaz nauczania w języku mniejszości w szkołach ponadpostawowych i wyższych. W dekrecie stwierdzono, że nowo wprowadzone prawo poważnie ogranicza prawa zamieszkującej Ukrainę węgierskiej mniejszości do edukacji we własnym języku.

Co więcej – jak podkreślają węgierscy parlamentarzyści, niezależnie od partii – nowe prawo nie tylko że pogwałca europejskie normy, ale również wiele traktatów międzynarodowych, które Ukraina dobrowolnie podpisała, a w których zobowiązuje się do ochrony mniejszości narodowych pod względem etnicznym, kulturalnym, lingwistycznym oraz tożsamości religijnej.

W przyjętym dekrecie węgierscy politycy wzywają ukraińskich przywódców do respektowania „wspólnych europejskich wartości demokracji oraz rządów prawa” oraz wstrzymania wprowadzania nowego prawa oświatowego w życie.

– Węgry wystąpią do Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie poprawki do ukraińskiej ustawy oświatowej, ponieważ decyzja Ukrainy pogwałca regulacje ONZ odnośnie do mniejszości narodowych – zapowiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Ostry sprzeciw wobec nowych regulacji oświatowych na Ukrainie wyrazili również Rosjanie, którzy także mają w tym kraju swoją mniejszość. Jedynymi, którzy nie dostrzegają problemu są rządzący w Polsce – rząd Beaty Szydło z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim zapowiedział, że nie będzie interweniował w tej sprawie.

Źródło: dailynewshungary.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

75 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra