Z zagranicy

Trump do Poroszenki: Amerykańskie firmy widzą w Ukrainie ogromny potencjał

Do spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i Ukrainy – Petra Poroszenki doszło w czwartek w kuluarach szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Donald Trump przyznał, że amerykańskie firmy widzą w Ukrainie ogromny potencjał.

– Amerykańskie firmy już teraz ostro działają na Ukrainie. Widzą tam ogromny potencjał, zatem zajmijcie się nimi dobrze – powiedział zwracając się do swojego ukraińskiego odpowiednika.

Z kolei ten ostatni skupił się na handlu między obydwoma krajami. – Wspomnę jedynie jedną liczbę: obroty między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą przez ostatnie siedem miesięcy wzrosły 2,5-krotnie dzięki wprowadzeniu w życie naszego porozumienia. I to jest znowu symbol, że witamy amerykańskie firmy z otwartymi ramionami na ukraińskim rynku oraz stworzenie setek tysięcy miejsc pracy zarówno na Ukrainie jak i w Stanach Zjednoczonych. I to naprawdę jest rozwiązanie dla efektywnej współpracy między naszymi narodami – mówił Poroszenko.

Po rozmowie prezydenci poinformowali, że Ukraina i USA mają wspólną wizję współpracy między obydwoma krajami w dziedzinie bezpieczeństwa. – Omówiliśmy szczegóły wszystkich kierunków rozwoju tej współpracy, począwszy od instytucji kształcenia wojskowych aż do amerykańskiego Departamentu Obrony i innych instytucji – mówił Poroszenko, przytaczając jako przykład współpracę ukraińskich żołnierzy z amerykańską elitarną akademią wojskową West Point.

– Mogę powiedzieć, że spotkanie, które trwało godzinę, było niezwykle produktywne. Poczuliśmy ramię naszego prawdziwego przyjaciela i partnera – podkreślał prezydent Ukrainy, wyrażając jednocześnie zadowolenie z obecnego poziomu współpracy między obydwoma państwami.

– USA w pełni poparło propozycję Ukrainy, która została wysunięta już w 2015 roku, aby rozmieścić na okupowanym przez powiązanych z Rosją separatystów jej terytorium wojska misji pokojowej ONZ – mówił Poroszenko. Jednocześnie poinformował, że Ukraina i USA zgodziły się, iż „naszym wspólnym celem jest przywrócenie Ukrainie niepodległości i zaprowadzenie pokoju tak szybko, jak jest to tylko możliwe”.

Źródło: UNIAN, www.president.gov.ua

Fot. Twitter

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

93 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra