Z kraju

Prof. Bobko: Dzisiaj w Europie nie mówi się o macierzyństwie, ale o realizacji praw reprodukcyjnych

Mamy kulturę konsumpcji polegającą na realizacji swoich potrzeb, zamiast idei daru, agape, aby z siebie czynić dar – mówił prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas piątkowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Prawne i Społeczne Uwarunkowania Polityki Rodzinnej”, zorganizowanej przez Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

– Polityka prorodzinna rządu jest jednym z priorytetów tego rządu – mówił prof. Bobko, nakreślając jednak bardzo niekorzystne dla rodziny środowisko europejskiej polityki oraz zwracając uwagę na niepokojące zmiany społeczne, jakie następują w całej Europie.

– Dzisiaj bycie singlem jest alternatywą dla rodziny i ta alternatywa wydaje się dla młodych ludzi bardziej atrakcyjna – mówił. – To odbija się w wielu konkretnych sprawach. To odbija się także w słownictwie. Rodzina to pewna intymna wspólnota, natomiast z drugiej strony relacje międzyludzkie opisywane są jako partnerstwo – ubolewał.

– Ta różnica objawia się w słowach związanych z posiadaniem dzieci. Z jednej strony mamy słowo rodzicielstwo, macierzyństwo, a z drugiej mamy partnerstwo. Dzisiaj w Europie w wielu kluczowych, ważnych środowiskach nie mówi się o macierzyństwie, ale o realizowaniu swoich praw reprodukcyjnych – dodał.

Odnosząc się do optymalnych relacji między państwem a rodziną, nakreślił wyraźne granice prorodzinnej polityce państwa. W jego ocenie opowiedzenie po stronie rodziny musi być robione mądrze, odważnie, ale i z pewną delikatnością.

– Państwo nie może, nawet w dobrej wierze, zbyt mocno i drastycznie ingerować w rodzinę. Państwo powinno pozwalać rozwijać się rodzinie, ale nie nią sterować. Powinno chronić, ale nie pomagać na siłę – tłumaczył. – Czasami w tym wspieraniu rodziny można przesadzić – skonstatował.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

73 komentarze

73 Komentarzy

  1. Grupo Coral

    6 listopada 2017 at 06:52

    Keep on working, great job!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra