Z kraju

Prokuratura dopuszcza swastykę jako symbol polskości

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego w eksponowaniu przez Galerię Plakatu AMS plakatu Beaty Profeskiej, na którym pseudoartystka imputuje Polakom nazizm jako ich cechę narodową.

 

http://www.prawy.pl/z-kraju/5199-skandal-na-warszawskich-przystankach-umieszczono-plakaty-ze-swastyka-jako-symbolem-polskosci

 

„Podstawą wszczęcia dochodzenia może być tylko i wyłącznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa” napisała prokurator Agnieszka Malyszka w przesłanym do dziennikarzy portalu Prawy.pl i Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy uzasadnieniu. Prokuratura uznała, że zastępująca literę „e” swastyka w widniejącym na tym „dziele sztuki” napisie „Tacy jesteśmy. Polacy 1989-2014” stanowi jedynie formę wyrażenia artystycznej ekspresji, zatem nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego.

Na nasze pytanie, czy gdyby w analogiczny sposób, jak zostali na plakacie przedstawieni Polacy, przedstawić społeczność żydowską, prokuratorzy nabrali wody w usta. Odpowiedzi na nie dotychczas nie udzielili i zapewne tego nie zrobią. O ile bowiem w „praworządnej” Polsce można w sposób dowolny szkalować Polaków, ich martyrologię i historyczną pamięć, o tyle Żydzi cieszą się szczególnymi przywilejami do tego stopnia, że nawet stwierdzenie – zgodne zresztą ze stanem faktycznym – iż to właśnie oni po wojnie mordowali Polaków w ubeckich katowniach (są na to dokumenty), wywołuje gwałtowny sprzeciw i wyparcie tej prawdy. Najlepszy dowód dostarczyła nam sama prokuratura:

„Wszczęcie postępowania jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy istnieje taki zespół danych, który w sposób obiektywny uprawdopodabnia fakt popełnienia przestępstwa i subiektywnie wywołuje co do tego faktu wysoki stopień podejrzenia u organu ścigania” napisała wspomniana wyżej prokurator. Wniosek nasuwa się jeden – fakt szkalowania dobrego imienia Polaków nie wywołał „subiektywnego” podejrzenia organów ścigania, mimo iż „w sposób obiektywny” przestępstwo można było stwierdzić.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra