Z zagranicy

Wojska Putina cały czas przy granicy z Ukrainą. Mimo innych zapowiedzi

Wybory na Ukrainie, które odbędą się 25 maja będą przebiegały w atmosferze konfliktu zbrojnego. Rosja, wbrew zapowiedziom, wzmocnia siły powietrzne niedaleko granicy. Oczywiście wszystko pod pozorem odbywanych ćwiczeń.

 

Jak informuje kontrolowane przez Kreml Agencja RIA Nowosti, ponad 70 załóg reprezentujących siły powietrzne wszystkich okręgów wojskowych Rosji przybyło do obwodu woroneskiego, znajdującego się 250 kilometrów od granicy z Ukrainą. Rozpoczynają się tam ćwiczenia lotnicze pod nazwą „Aviadarts 2014”.

 

W pełnej gotowości są już śmigłowce bojowe, myśliwce, samoloty szturmowe, bombowce dalekiego zasięgu i samoloty transportowe. Przez pięć dni będą one atakować środki obrony powietrznej umownego przeciwnika, niszczyć cele naziemne i dokonywać nalotów dywanowych. Cele usytuowano na poligonie Pogonowo.

 

Przewidziano użycie śmigłowców wielozadaniowych Mi-8, ciężkich Mi-24 oraz szturmowych Mi-28 i Ka-52 Aligator, a także samolotów szturmowo-bombowych Su-24, szturmowych Su-25, myśliwców przechwytujących Su-27, myśliwców frontowych MiG-29, myśliwców wielozadaniowych Su-34, bombowców strategicznych Tu-22M3 i samolotów transportowych Ił-76.

 

Wszystko oczywiście w ramach ćwiczeń wojskowych.

 

Najważniejsze zadania ćwiczeniowe zaplanowano jednak na 25 maja, czyli na dzień, w którym będą obywały się wybory na Ukrainie. Strona ukraińska zwróciła się do Rosji o odłożenie tych manewrów, ze względu na to, że „spotęgują one napięcie w okresie wyborów prezydenckich na Ukrainie i nie będą sprzyjać deeskalacji sytuacji w regionie”.

 

Z kolei, jak wcześniej informowały władze w Kijowie, Ukraińska Straż Graniczna w ostatnich dniach nie zaobserwowała obecności rosyjskiej armii i sprzętu w 10-kilometrowym pasie przygranicznym. Nabiera wody w usta, odpowiadając na pytanie, co dzieje w dalszej odległości od granicy.

 

Mimo tego, Ukraina podkreśla, że oświadczenia prezydenta Władimira Putina dotyczące wycofania wojsk znad ukraińskich granic, są nie tylko wyrazem ignorowania zasad prawa międzynarodowego, ale i „dezinformacją społeczności międzynarodowej, która dokonywana jest na szczeblu najwyższym”.

 

Michał Polak

za: Ria Nowosti,

fot. Tupolev Tu-22M-3 Krivchikov Sept 2009, wikimediacommons

                                                                                                                                                                                                                                                          

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.                          

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra