Polskość

Mordercy z UPA otrzymają zapomogi od państwa

 

O tym, że obecny rząd Ukrainy wraz z prezydentem Petrem Poroszenką oraz całą Wierchowną Radą państwowość ukraińską wspierają na zbrodniczej spuściźnie Stepana Bandery i Romana Szuchewycza wiadomo nie od dzisiaj.

Trudno zatem dziwić się, że z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania UPA, w dzień obrońcy Ukrainy, wszyscy żyjący jeszcze rezuni otrzymają specjalne zapomogi. Biedna i zadłużona Ukraina, która tak wiele pieniędzy wyciągnęła z kieszeni Polaków, znalazła pieniądze na to, aby dofinansować bestialskich morderców bezbronnej polskiej ludności na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, nie wiadomo dlaczego nazywanych przez polityków i media mianem weteranów.

Specjalne, jednorazowe zapomogi otrzymają także wdowy po rezunach. Pieniądze mają otrzymać również inwalidzi wojenni po walkach w Donbasie. Wydatki zostały zaplanowane w Departamencie Spraw Socjalnych lwowskiego ratusza.

I tak, jak informuje portal Kresy.pl, przed obchodami 75. rocznicy powstania UPA, od miasta pieniądze uzyska 213 żyjących jeszcze członków tej zbrodniczej formacji – po 1,5 tys. hrywien (równowartość około 205 złotych), 4 inwalidów UPA – 2,5 tys hrywien (równowartość ok. 344 złotych) i 78 wdów po członkach UPA – po 1000 hrywien (równowartość ok. 137 zł). Łącznie członkowie UPA i ich najbliżsi otrzymają 407,5 tysięcy hrywien.

Pozostałe środki zostaną przekazane ukraińskim inwalidom wojennym, którzy nabawili się niepełnosprawności podczas konfliktu w Donbasie.

Natalia Demkowycz z lwowskiego ratusza, cytowana przez portal Kresy.pl stwierdziła, że „ważne jest, abyśmy pamiętali o tych, którzy poświęcili swe życie w walce za naszą wolność. Tak samo musimy pamiętać o tych, którzy bronią naszej niezależności dzisiaj – weteranów operacji antyterrorystycznej”.

Jest niezmiernie interesujące, czy pieniądze te nie pochodzą z którejś z hojnie wypłacanych przez Polskę pożyczek? Pytanie to jest o tyle zasadne, że zapomogi dotyczą osób, które z niespotykanym w dziejach bestialstwem mordowały bezbronną ludność polską. Chociaż nie mam złudzeń i nie liczę na to, że tak bardzo służalczy wobec Ukraińców minister Witold Waszczykowski wyśle jakiekolwiek zapytanie w tej sprawie do strony ukraińskiej.

Przy tej okazji warto zauważyć, że zbliża się 75 rocznica Krwawej Niedzieli, apogeum Rzezi Wołyńskiej, i nie słychać, aby polski rząd zamierzał ocalałym z tej rzezi, a przecież borykającym się z finansowymi niedostatkami, wypłacić jakiekolwiek zapomogi. Nie zamierza też wystąpić do Ukraińców o wypłacenie odszkodowań dla tych ludzi, które – jak swego czasu podkreślała dr Lucyna Kulińska – współczesne państwo Ukraińskie jest zobowiązane wypłacić tym bardziej, że stanowi kontynuację ideową banderowskich struktur.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

156 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra