Z kraju

Lewica podczepia się pod protesty lekarzy rezydentów

Lewica chce wykorzystać do swoich brudnych celów politycznych protest lekarzy rezydentów. Wbrew nadziejom lewicy protest lekarzy rezydentów nie ma na celu obalenie rządów PiS. Postulaty strajkujących lekarzy rezydentów są w dużym stopniu zbieżne z socjalną polityką PiS.

 

Cele protestu lekarzy rezydentów jest „Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8% PKB w przeciągu trzech lat. Likwidację kolejek. Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego. Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia. Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia”.

 

Według informacji sprzed roku opublikowanych w artykule „Ilu rezydentów kształci się w Polsce? Która specjalizacja najpopularniejsza?” opublikowanych na stronie Dziennik pl „w Polsce kształci się 16,2 tys. rezydentów na 71 specjalizacjach (…) Najliczniejszą grupę stanowią przyszli specjaliści chorób wewnętrznych (ponad 2 tys. rezydentów), pediatrii (1,7 tys.) oraz anestezjologii i intensywnej terapii (1,2 tys.). Pozostałe specjalizacje, które chętnie wybierają rezydenci, to: ortopedia i traumatologia narządu ruchu, kardiologia, położnictwo i ginekologia, medycyna rodzinna, radiologia i diagnostyka obrazowa oraz chirurgia ogólna. Więcej niż pół tysiąca osób odbywa szkolenie z psychiatrii, okulistyki i neurologii”.

 

W 2016 roku ogólna liczna lekarzy odbywających szkolenia „specjalizacyjne poza trybem rezydenckim i łączna liczba lekarzy w trakcie specjalizacji sięga 25,5 tys”. Czyli specjalizacje poza trybem rezydentury odbywało 9300 lekarzy.

 

Zagubiona na polskiej scenie politycznej lewica nie mając pomysłu jak zdobyć poparcie Polaków postanowiła się podczepić pod protest lekarzy, i wykorzystać protest lekarzy do promocji swoich ugrupowań. Wśród kilkuset lekarzy i ich sympatyków protestujących przed Urzędem Rady Ministrów uwijało się kilkunastu lewicowców z pracowniczej demokracji, antyklerykałów domagających się opodatkowania Kościoła na rzecz lecznictwa, i kilkudziesięciu emerytów z marszu groteskowej opozycji (z Odnowy Kijowskiego, PO, Nowoczesnej).

 

Postulaty strajkujących lekarzy poparły też takie lewicowe organizacje jak partia Razem, PSL, PO, Kukiz, i znani nie tylko z politycznej aktywności ludzie (Krystyna Janda, Krzysztof Materna, Szymon Majewski, Cezary Żak, Szymon Hołownia, Michał Szczerba, Jurek Owsiak, Magdalena Różczka, Henryka Krzywonos-Strycharska).

 

Warto by lekarze, których postulaty wydają się być sensowne, oddzieli się od polityków podczepiających się pod ich protest.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

56 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra