Z zagranicy

SKANDALICZNY WYROK: Była za głupia, by mogła urodzić. Nakazano aborcję!

Choć miała 13 lat, zaszła w ciążę z chłopakiem zaledwie o rok od niej starszym. Sąd zmusił ją do spędzenia płodu. Uznał, że dziewczyna nie jest w pełni władz umysłowych, oraz ma zbyt mały iloraz inteligencji!

 

Sprawa od trzech dni porusza opinię publiczną w całej Wielkiej Brytanii. 13-letnia dziewczyna została zobowiązana do dokonania aborcji przez sędziego rodzinnego w Wielkiej Brytanii. Sprawę ujawniły media.

 

Dziewczyna, współżyła 14-letnim chłopcem. Opieka społeczna zwróciła się do Wysokiego Trybunału o rozstrzygnięcie, czy jej ciąża powinna być dozwolona, gdyż dziewczyna „odbiega od norm intelektualnych”. Jej iloraz inteligencji IQ wynosi tylko 54 a umiejętności poznawcze są na poziomie siedmiolatki, zaś słownictwo psycholog ocenił jak u dziecka sześcioletnego.

 

Nastolatka jest w 14 tygodniu ciąży. James Munby, przewodniczący Najwyższego Trybunału uznał, że aborcja „byłaby w jej interesie”. – Ona została opisana przez psychiatrę jako „bardzo upośledzona dziewczyna” – przypomniał sędzia. I dodał, że o ile będzie w stanie urodzić dziecko, nie będzie mogła się nim normalnie zaopiekować. – Pozostawiając na boku jej własne życzenia i uczucia, wszystko wskazuje na to, że w jej najlepszym interesie będzie przerwać ciążę – podkreślił. – W każdym razie, jeśli dziewczyna będzie mogła urodzić, będą bardzo małe szanse aby mogła utrzymać i wychować swoje dziecko – dodał sędzia.

 

To nie pierwszy przypadek tego typu w tym samym sądzie – przypomina The Huffington Post na swoich stronach internetowych. Poprzednio w zeszłym miesiącu także zasądzono innej nastolatce przerwanie ciąży.

 

Brytyjczycy po macoszemu podchodzą do kwestii ochrony ludzkiego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Świadczy o tym jedno z najbardziej liberalnych praw dotyczących przerywania ciąży, jakie obowiązuje od dziesięcioleci w tym kraju.

 

Jak stanowi Britain's Abortion Act z 1967 r., przerwanie ciąży jest dozwolone tylko w przypadku zagrożenia fizycznego lub umysłowego zdrowia matki lub już narodzonych dzieci w tej rodzinie. Dzięki takiemu prawu aborcja była stosowana w wielu przypadkach, gdyż klauzulę mówiącą o „zagrożeniu dla zdrowia psychicznego” interpretowano bardzo szeroko. Kilka miesięcy temu uznano nawet, że dopuszczalna jest eugenika ze względu na płeć dziecka.

 

– Prawo nie zabrania konkretnie aborcji w oparciu o płeć dziecka – twierdzą brytyjscy śledczy. – Ważne, aby sztuczne poronienie przeprowadzane było w dobrej wierze i aby zagrożenia dla zdrowia fizycznego bądź psychicznego matki z powodu kontynuacji ciąży przeważały nad zagrożeniami, które może spowodować jej przerwanie – dodają.

 

Michał Polak

za: huffingtonpost.co.uk

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra