Z kraju

Patryk Jaki: Nigdy w historii III Rzeczypospolitej tylu skazanych nie pracowało

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83 proc. Przed wdrożeniem programu pracowało 36 proc. wszystkich skazanych, dziś jest to 54 proc. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych przy zakładach karnych.

– Gdy przychodziłem do Ministerstwa Sprawiedliwości byliśmy pod względem zatrudnienia więźniów na szarym końcu w Europie. Dziś gonimy światową czołówkę. Nasz program był strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie przedsiębiorców przerosło nasze oczekiwania  – podkreślił na konferencji prasowej Sekretarz Stanu Patryk Jaki, który odpowiada w Ministerstwie Sprawiedliwości za realizację programu i był jego pomysłodawcą.

Sedno resocjalizacji 

– Jestem dumny, że ten program udało się przeprowadzić. To projekt pilotażowy w skali Europy. Już teraz zwracają się do nas przedstawiciele różnych państw i chcą korzystać z naszych rozwiązań. Z patentu, który pokazuje, jak zwiększyć zatrudnienie skazanych, nie dokładając ani złotówki z budżetu państwa – dodał wiceminister.
Gen. Jacek Kitliński – Dyrektor Generalny Służby Więziennej zaznaczył, że praca więźniów jest sednem resocjalizacji.

– Skazani, którzy pracują, widzą, że mogą funkcjonować w społeczeństwie inaczej niż dotychczas i na nowo układać sobie życie – powiedział.

Bez obciążania podatników

Budowa hal produkcyjnych jest finansowana z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, na który składają się sami skazani.

Do Funduszu trafia część ich wynagrodzeń (45 proc. a nie jak wcześniej 25 proc.). Program nie jest więc finansowany z pieniędzy podatników. Dochody Funduszu wzrosły z 43,4 mln zł w 2015 r. do 64,6 mln zł w październiku 2017 r. to wzrost o 48 proc. Dzięki temu powstały już hale produkcyjne w Krzywańcu, Gębarzewie, Potulicach, Poznaniu, Sierakowie Śląskim, Dobrowie i Warszawie. W 2017 roku do użytku zostanie oddana jeszcze jedna hala, a rozpoczęto budowę 13 kolejnych. Otwarcie tych hal przewidziane jest na 2018 rok.

Trzy filary programu

Budowa hal produkcyjnych to jeden z trzech filarów programu. Równie ważne są dwa pozostałe: zwiększenie ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów oraz rozszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy więźniów.

Więźniowie nieodpłatnie mogą wykonywać już nie tylko prace porządkowe w zakładach karnych, ale też prace na rzecz społeczności lokalnych i organizacji charytatywnych, np. przy budowie mieszkań komunalnych czy dróg. Z kolei większe ulgi za zatrudnienie skazanych (35 proc. wartości wynagrodzeń zamiast 20 proc.) zachęcają przedsiębiorców do korzystania z usług więźniów, a więźniom dają możliwość resocjalizacji poprzez pracę.

Wielki wzrost zatrudnienia

Wprowadzone rozwiązania przynoszą wymierne efekty. Do października 2017 r. podpisano 649 umów z zewnętrznymi podmiotami na pracę więźniów. W styczniu 2016 r. pracowało 23942 skazanych, a obecnie już 35 851. – Nigdy w historii III Rzeczypospolitej tylu skazanych nie pracowało. Skazani chodzą do pracy, spłacają alimenty, płacą podatki. Państwo pokazuje im, że po wyjściu na wolność mogą dalej pracować i nie muszą wracać do zakładu karnego – mówił Patryk Jaki.

Więcej na alimenty

Wiceminister poinformował, że dzięki realizacji ogłoszonego 27 kwietnia 2016 r. programu „Praca dla więźniów” o blisko 20 proc. wzrastają środki, odprowadzane przez skazanych na alimenty. W tym roku będzie ich około 3 mln zł więcej niż w roku 2015. Większa liczba pracujących więźniów to również mniejsze w przyszłości zagrożenie recydywą.

– Większa ilość pracujących więźniów spowoduje szybszą i lepszą resocjalizację. Jestem przekonany, że w ciągu dekady spadnie powrotność do przestępstw. Wszystkie badania na świecie pokazują, że praca jest najlepszym narzędziem resocjalizacji – powiedział Patryk Jaki.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Fot. MS

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Ksiądz probosz

  14 listopada 2017 at 12:49

  Zydopachoł Patryczek Jaki popiera współczesne niewolnictwo i robi tym konkurencję dla normalnych pracowników. Po co przedsiębiorca ma płacić komus za wykonanie roboty, jak mu więzień wykona robotę za darmo?

 2. Leszek1

  14 listopada 2017 at 19:52

  Sowieci uzywali skazanych do niewolniczej pracy. Glownie w kopalniach, wyrebie lasu i budowie drog, mozac ich glodem.
  System ten rozwineli Chinczycy, kierujac do osrodkow pracy milony uwiezonych za drobne i wieksze przewiny.
  Teraz przyszla kolej na udoskonalenie tego racjonalnego pomyslu przez Zydow.
  Pozostaja pytania: – Jaki procent spoleczenstwa bedzie pracowalo w osrodkach zamknietych?
  – czy tak jak w Rosji i Chinach, Polacy rowniez beda zabijani glodem?

 3. niepisior

  14 listopada 2017 at 21:56

  Racja! Bezrobocie spada, coraz więcej przymusowych więźniów pracuje za grosze, i jeszcze płaci coraz wyższe podatki. Na przykład robotnik w polskiej fabryce Volkswagena (to ci co oszukiwali na testach spalania) zarabia 30% tego, co robotnik niemiecki NA IDENTYCZNEJ TAŚMIE PRODUKCYJNEJ, tyle, że zainstalowanej w Niemczech. A rząd z entuzjazmem funduje Niemcom dotacje i inne ulgi podatkowe. Z pieniędzy przymusowych więźniów tego systemu.
  Na pociechę dodam, że podobne ulgi polski rząd zafundował Mercedesowi w Jaworze.
  Wcale się nie dziwię, że PiS taki szczęśliwy.

 4. pola kowalska

  16 listopada 2017 at 08:45

  Panie Jaki kiedy ta kolona zostanie mocno zasilona przez ZDRAJCOW STANU KOLABORANTOW i ludzi z PARLAMENTU i SEJMU z URZEDOW MIAST i innych instytucji PANSTWOWEJ????????????????????????????

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra