Z zagranicy

Unijny lincz na Polsce – już jutro!!! Marek Jurek pisze list do Fransa Timmermansa

Wobec zaplanowanej na najbliższą środę debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim i po ostatnim posiedzeniu Komisji Swobód Obywatelskich Parlamentu Europejskiego zasiadający w tej Komisji Marek Jurek wystosował oficjalny list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. W swym liście przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej zwraca uwagę na całkowicie pozaprawne działania Komisji Europejskiej wobec Polski i na skrajnie populistyczne uzasadnienie tej polityki.

Strasbourg, 13 XI 2017
Szanowny Panie Przewodniczący,
na dwóch kolejnych posiedzeniach komisji LIBE (31 VIII 2017 oraz 6 XI 2017) pytałem Pana o podstawy prawne instrukcji, których Komisja Europejska chce udzielać rządom, w tym wypadku rządowi polskiemu. Kompetencje Komisji Europejskiej w zakresie przestrzegania przez państwa wartości określonych w art. 2 Traktatu o Unii sprowadzają się – w wypadku przekonania o naruszaniu tych wartości – do ewentualnego złożenia wniosku do Rady Europejskiej o stwierdzenie naruszania tych norm przez określone państwo. Komisja ma prawo złożyć taki wniosek, ale nie może utrzymywać, że taki stan zachodzi dopóki nie zostanie to formalnie stwierdzone przez Radę. Tym bardziej nie może udzielać państwom instrukcji, czy ogólnie biorąc – podejmować działań zastrzeżonych dla Rady.
Jedynie Rada Europejska – o ile formalnie podejmie wniosek Komisji – może „wysłuchiwać”, „kierować zalecenia” i „regularnie badać” czy powody podjętych przez nią działań pozostają aktualne. To nie są kompetencje ani Komisji, ani dwóch pozostałych podmiotów uprawnionych do wystąpienia do Rady z podobnym wnioskiem. To są jedynie kompetencje Rady, czyli państw działających poprzez swoje rządy na forum Rady Europejskiej. Tak decyduje Traktat.
Odpowiadając na moje pytanie o podstawy prawne Państwa działań stwierdził Pan, że skoro w artykule 7 jest wymieniona Komisja, to Komisja może podejmować takie działania. Artykuł 7 jednak mówi, Panie Przewodniczący, o różnych podmiotach władzy Unii Europejskiej i zgodnie z zasadami podziału władz definiuje i rozgranicza ich kompetencje. Antycypowanie działań Rady Europejskiej i przejmowanie jej uprawnień to nadużycie, uzurpacja władzy. Zasada, „co nie jest zakazane – jest dozwolone”, a więc domniemanie kompetencji, w wolnym społeczeństwie dotyczy obywateli. Do władz publicznych odnosi się zasada odwrotna, „co nie jest dozwolone (co nie jest delegowane przez prawo) – jest zakazane (tego władzy robić nie wolno).
Rozumiem Pana przejęcie własną wizją interesów Unii, ale Komisja jest tylko jednym, (choć bardzo istotnym) organem Unii i jako taka musi w swych działaniach ograniczać się do swych kompetencji. Ich granic nie może Pan traktować, jako (jak Pan powiedział) „luk w systemie”, bo żaden pożądany przez Pana „system” nie może zastępować traktatów i prawa. Pan nie może „poprawiać” traktatów tam, gdzie Pan uważa, że traktaty są w błędzie. Umiar traktatów nie jest ich słabością. Jest świadomie uzgodnioną formą godzenia uprawnień wspólnotowych z suwerennymi kompetencjami państw.
W odpowiedzi na moje pytania używał Pan za każdym razem jeszcze jednego argumentu, którego charakter ogromnie mnie zaskoczył. Na dowód legalności swoich działań przywołał Pan „poparcie zdecydowanej większości rządów i Parlamentu”. Nie rozumiem jak można przypominać poszczególnym rządom, że większość nie do wszystkiego ma prawo, i jednocześnie uznawać za podstawę prawną Pańskich działań poparcie nieokreślonej i nieformalnej „większości”. Tak radykalnie populistycznego argumentu naprawdę nie powinien Pan formułować.
Tym bardziej, że – zgodnie z Traktatem o Unii – to nawet nie zwykła większość, ale jedynie kwalifikowana większość 4/5 państw może stwierdzić, że w jakimś państwie zachodzi „wyraźne ryzyko” naruszania wartości unijnych. A jedynie większość 27/28 państw (wszystkich z pominięciem omawianego) może stwierdzić, że taki stan rzeczywiście ma miejsce. I nawet taka większość może wykonywać swe kompetencja jedynie w ramach Rady, jako Rada, a nie na przykład przez milczącą aprobatę dla pozatraktatowych działań innego organu Unii.
Jeżeli uważa Pan istniejące dziś zapisy traktatowe za niezadowalające – jako polityk ma Pan prawo dążyć do ich zmiany. Jednak nie na stanowisku, które Pan objął. Komisja ma „stać na straży traktatów”, a nie je podważać. A to Pana, Panie Przewodniczący, z racji Pan pozycji, obowiązuje nawet bardziej niż większość komisarzy.
Oczywiście chętnie zapoznam się z Pana stanowiskiem, tym bardziej, że Pańskie dotychczasowe wypowiedzi jedynie potwierdzają brak podstaw prawnych dla Pańskich działań.
Z wyrazami szacunku –
(-) Marek Jurek
W środę Parlament Europejski po raz kolejny przeprowadzi debatę na temat stanu praworządności w Polsce, która zakończy się wydaniem rezolucji w tej sprawie (ma to nastąpić późnym popołudniem). Obserwatorzy oczekują wdrożenia wobec Polski procedur z Art. 7 traktatu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

46 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  14 listopada 2017 at 21:54

  Na reakcję postępowego świata na marsz niepodległości

  Świat me(n)diów straszną wieść powiela,
  Że „marsz faszystów był w Warszawie!”
  Już forein office Izraela
  Wojnę chce wypowiedzieć prawie;

  Już z Stockholmskiego Kalifatu
  Jego minister Johanssonik
  Zaćwierkał strwożonemu światu:
  „To trzeba zwalczać!” Tu ukłonik:

  „Faszyści” z Polski gratulują
  Zwalczania, które w Kalifacie
  Sprawia minister… Spacerują
  Szwedki bezpiecznie… Prawdę znacie.

  No-go areas? – „Nie ma w Szwecji!”
  Nie płoną wcale samochody…
  (No a Izrael? Tak w dyskrecji:
  BRAĆ Z NIEGO PRZYKŁAD SĄ POWODY!!!)

 2. PRECZ z państwowym świętowaniem SATANISTÓW chanuki

  14 listopada 2017 at 23:39

  PRECZ z państwowym świętowaniem satanistycznej chanuki żydo-masonów we wszystkich urzędach Unii Europejskiej w Brukseli oraz polskim Pałacu Prezydenckim w Warszawie!
  Żydostwo w Europie wymusilo laickość wszystkich państw UE ale na jej miejsce wprowadzają satanistyczny Talmud i judaizm i przymusowe gry chanukowe w UE !
  Precz z państwowym świętowaniem chanuki w UE i Polsce !
  PERCZ z szowinistycznym talmudyzmem !

  • klioes vel pislamista

   14 listopada 2017 at 23:56

   Myślozbrodnia księcia Karola

   Od jawnych zbrodni myślozbrodnie
   Bywają gorsze. Udowodnię:
   Gdy myślozbrodni się dopuszcza
   Książę, to może wzór wziąć tłuszcza!

   Swą myśł zbrodniczą zawarł książę
   W liście sprzed lat trzydziestu. W liście
   Do van der Posta Karol wiąże
   (Antysemicko oczywiście!!!)
   Problem bliskiego wschodu z falą
   Napływu Żydów… MYŚLOZBRODNIA!!!

   (Cóż, książę Walii winien co dnia
   Przepraszać Żydów i się kajać,
   Za to, że śmiał pomyśleć!… Bajać
   To my! Nie jego to zadanie.)
   Szczególnie jedno straszne zdanie
   W starym, prywatnym liście księcia
   Wywołać może głośne wzdęcia:
   „Prezydent lobby żydowskiemu
   Oby nie uległ.” Niby czemu?
   To znaczy… czemu to takiemu???!!!

   Nie ma żadnego żydowskiego
   Lobby!!! To kłamstwo, urojenie,
   Potwarz! Narodu wybranego
   Jest to nienawiść! Oburzenie
   Całego świata niechaj ściga
   Księcia Karola! Niech nie miga
   Następca tronu się od słowa
   „Przepraszam!” Albo jego głowa,
   Jako łeb antysemitnika,
   Przywdziać niegodna jest korony!
   Książę, jak z listu to wynika,
   Jest podły, głupi i szalony!
   Szaleństwo może się udzielić
   Jego podddanym. A co wtedy?
   Też myśleć mogą się ośmielić!!!
   Od myślozbrodni krok do biedy…

   http://nczas.com/wiadomosci/europa/opublikowano-tresc-listow-ksiecia-karola-sprzed-30-lat-jego-slowa-o-polskich-zydach-wywolaly-oskarzenia-o-antysemityzm/

 3. hansi

  15 listopada 2017 at 07:18

  PO CO w ogóle pisać jakieś listy do nieistotnych pajaców ?
  Zamiast napisać lapidarne jedno zdanie, w którym uprasza się Panią Merkel o utemperowanie trochę swojego owczarka niemieckiego, bo się za bardzo rozbrykał ?..
  Jakieś tematy ZASTĘPCZE, wobec znowu jarmułek i uroczystego zapalania chanukowych świeczek na Menorze w polskim Belwederze i wobec obrad IZRAELSKIEGO KNESETU w Warszawie !
  TO trzeba nagłaśniać !..
  Czy to jeszcze POLSKA jest i Warszawa ?..
  Czy już jawnie i w biały dzień – IZRAEL ???…
  Gdzie rządzi jakiś kurfa „rzecznik” Izraela, przed którym Duda (czy raczej JUDA ?..)
  się płaszczy i przeprasza i grozi obywatelom RP, którym ma służyć (jak przysięgał, zdrajca..),że będzie ścigał „antysemityzm” i RASIZM – na który ma monopol Izrael ?..
  TO jest temat dla Polaka, a nie jakieś Timmermannsy..
  Chociaż – jak nie kijem, to pałą 🙁
  Bo jeśli nie będzie żyda, razem z psem, którym ten ogon wywija, czyli Armią USA,to wlezą Niemce… I to razem z Ruskimi. Jak w 1939-tym.
  I NIE MA wyjścia.. Bo w Parszawie już SAME tylko żydy, na wszelkich stanowiskach..I NIE MA NA KOGO wymienić tych Judów i Szydłów, po powieszeniu Kaczyńskiego…
  Jak nie żyd, to Niemiec… Fajna alternatywa 🙂 ..
  A GDZIE POLACY ????…Na zmywakach.. Proszeni od stycznia przez Morawieckiego do kasy, za „należne” podatki…I w więzieniach niedługo (ci, którzy bez kominiarek byli), za głoszenie prawdy na transparentach…
  Wyraźniejszego już sygnału, KTO NAPRAWDĘ w Polsce rządzi – NIE mogliśmy już dostać..
  Chociażby po to był potrzebny ten Marsz 11-go …

  • Ula

   15 listopada 2017 at 07:51

   Hansi, Polacy sa, zbieraja sie pomalu. Zobacz Niezalezna telewizja. Sa tez inne pomysly. Trzeba tylko sie zjednoczyc, a nie brac za lby. Slowianstwo sie budzi, juz jest obudzone. Tej sily nikt nie powstrzyma. A PIS swoimi czynami wymiernie sie do tej pobudki przyczynia.

   • hansi

    15 listopada 2017 at 08:58

    Ach, niezależnaTV.. To garstka..
    Zresztą – to gazetapolska 🙁
    Zalewski tam wysoko nie podskoczy…
    Chociaż – dużo dopomógł Ziębie, dając mu miejsce.
    Drzewo jemiołą już przeżarte..
    Bez morza krwi już się NIE DA 🙁
    Zobaczymy, czy odważą się teraz – ciągać po sądach „rasistów” z Marszu…
    Z jednej strony – syjoniści, siedzący już bezczelnie i jawnie całą dupą w Parszawie, cisną swoich pajaców w rodzaju Dudy, żeby „ścigały sprawców”, a z drugiej – POLACY PATRZĄ…
    I się BUDZĄ (z łapą w nocniku..)..
    A Telewizornia – coraz bardziej im przypomina PRL i w końcu.. wieczorne spacery w porze „Dziennika TV” 🙂
    A przepowiednie mówią o OAZIE SPOKOJU, miedzy Odrą, a Bugiem… Jak oko cyklonu, pośród rosnących zamieszek i lokalnych wojenek dookoła, w Ojropie…
    Sprzeczność…
    „Oaza Spokoju” oznacza przeżarcie naszego Drzewa jemiołą już do szczętu i powalenie tego drzewa, a już niewiele brakuje..
    Ale jeśli mamy tę żydowską jemiołę powyrzynać,
    to bez morza krwi się nie obędzie…
    Głównie krwi naszej młodzieży, tej najlepszej, nie zdemoralizowanej „Europą” i „nowoczesnością” 🙁 .. Czy tego chcemy ?..
    ILEŻ mogą Polacy ścierpieć Powstań narodowo-wyzwoleńczych ?…
    Ile pomników Bohaterów, które bezczeszczą potem swoimi kabotyńskimi wieńcami jakieś Dudy, Kwaśniewskie, Wałęsy, Komorowskie ?

 4. Robert B.

  15 listopada 2017 at 08:48

  Putin, Erdogan, Theresa May, Netanjahu nie piszą żadnych listów błagalnych. Nikogo nie przekonują, że mają prawo istnieć. To skundlenie niektórych polskich polityków (właściwie ich większości) jest nie do zniesienia. No ale jak się bierze kasę „od Unii”, to się nie kąsa zbytnio ręki, która karmi. No nie, Panie Jurek?

  • hansi

   15 listopada 2017 at 09:05

   To nie są POLSCY politycy…
   To „mężyki stanu” – jak ich określa Michalkiewicz…
   To – zaiste – kundle…
   Jakiś „rzecznik” Izraela, czy nawet jakiś tylko „profesor” Hartmann – a już wszystko skacze z gałęzi na gałąź, jak małpka w zoo…
   Przecież tutaj są ZBĘDNE jakiekolwiek „listy”, w dodatku DO KOGO ?..
   Skoro, w WAŻNEJ sprawie, Merkel zadzwoniła do Dudy (dziwne, że nie do Kaczyńskiego..) i w ciągu 45 minut „uzgodniła” z nim to, co potem natychmiast wykonał (że ubeckie „Sądy” pozostały po staremu bezkarne i na dotychczasowych pozycjach), to PO CO TERAZ jakikolwiek cyrk, z jakimiś owczarkami niemieckimi w tych operetkowych instytucjach ?..
   Telefon do Merkel, żeby kazała Timmermannsowi się odpier..lić – i tyle…
   Albo w ogóle NIC… Bo i PO CO ?..
   Wszyscy przecież doskonale wiedzą, o co chodzi ?..
   KOMU ten cyrk ma służyć ?..
   Odwracaniu uwagi NASZEJ – od rzeczy WAŻNYCH ???…
   Które oni robią po cichutku, nocami, w tym KnesSejmie na Wiejskiej ?…

   • Robert B.

    15 listopada 2017 at 09:20

    Jedni na pewno są żydowskimi agentami, inni uważają, że „mądrym i przyzwoitym” nie przystoi mówić o Żydach, przeciwdziałać ich drapieżności, imperializmowi, agresji. Dlatego ja uważam, że udawanie, że Żydów „nie ma”, doprowadzi kraje, w których taka „norma” obowiązuje, do katastrofy. To jest niesłychane zagrożenie.

 5. youtube network

  19 listopada 2017 at 20:32

  Sądach Powszechnych do prawa unijnego

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra