Kultura i historia

Zbrodnia w Starym Ciepielowie, czyli tak zginęła Rodzina Kowalskich

6 grudnia 1942 r. w Starym Ciepielowie i Rekówce na Mazowszu niemieccy żandarmi z miejscowego posterunku spalili żywcem za ukrywanie Żydów cztery rodziny. Większość ofiar stanowiły dzieci.

Tego dnia rano oddziały żandarmerii niemieckiej stacjonujące w opustoszałym folwarku w Ciepielowie otoczyły znajdujące się w tej samej wsi gospodarstwa Kowalskich i Obuchniewiczów oraz dom Skoczylasów zamieszkujących pobliską wieś Rekówka. W domu tych ostatnich mieszkali także Stanisław i Marianna Kosiorowie z dziećmi.

Złapani Żydzi i rodzina Kowalskich zostali zapędzeni do domu Obuchiewiczów. Po zebraniu wszystkich członków rodzin w jednym miejscu zaczęły się brutalne przesłuchania. Jako pierwsza zginęła rodzina Kosiorów oraz małżeństwo Skoczylasów, którzy dali schronienie dwóm Żydom. Uwięzieni byli paleni żywcem lub wrzucani do ognia po uprzednim rozstrzelaniu.

Identyczny scenariusz miał miejsce w domu Obuchniewiczów, gdzie prócz gospodarzy przetrzymywano rodzinę Kowalskich – dwoje dorosłych i pięcioro dzieci oraz pojmanych Żydów. Po zatrzaśnięciu drzwi Niemcy unieruchomili klamkę drutem, a następnie podpalili dom.

Tych, którzy podjęli próbę ucieczki, rozstrzeliwali, bądź po pościgu chwytali i wrzucali w płonące zabudowania. Już po zbrodni kazali innym mieszkańcom wioski zakopać w jednym dole zwęglone szczątki sąsiadów.

Ogółem Niemcy zamordowali wówczas 34 osoby, w większości dzieci.

W 1992 r., w 50. rocznicę mordu, odbyły się w Ciepielowie uroczystości, w czasie których wmurowano w parku kamień węgielny pod przyszły pomnik.

W roku 2009 r. nakręcony został dokument sfabularyzowany opowiadający o wydarzeniach z 1942 pt. „Historia Kowalskich”. Po premierze filmu, 20 października 2009 r., pierwsza dama Maria Kaczyńska odznaczyła pośmiertnie zamordowanych Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła: opoka.org.pl, ofiaromwojny.republika.pl
Na zdjęciu: Rodzina Kowalskich, fot. zyciezazycie.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

  1. Augustus Zimmer

    24 grudnia 2017 at 00:11

    Excellent post. I’m dealing with many of these issues as well..|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra