Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego tygodnika NIEDZIELA

0
0
0
/

Ks. inf. Ireneusz Skubiś nie jest już redaktorem naczelnym tygodnika katolickiego „Niedziela”. Redakcją pokieruje Lidia Dudkiewicz. Zmiany zatwierdził ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

- Po osiągnięciu w roku ubiegłym 75 lat życia i prośbie skierowanej do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o zwolnienie mnie ze stanowiska redaktora naczelnego „Niedzieli”, niniejszym będę jej redaktorem honorowym – pisze do Czytelników ks. inf. Ireneusz Skubiś, od 33 lat piastujący szefa tygodnika katolickiego „Niedziela”.

 

Pierwszy numer pisma ukazał się 4 kwietnia 1926 z podtytułem „Tygodnik dla ludu katolickiego Diecezji Częstochowskiej. Ilustrowany tygodnik katolicki Diecezji Częstochowskiej”. Pierwszym redaktorem naczelnym był ks. Wojciech Mondry. W 1937 r. redaktorem został ks. Stanisław Gałązka. W latach 1928-1937 wydawany był „Kalendarz Jasnogórski”, "Niedziela dla Dzieci" oraz wiele dodatków parafialnych. W czasie II wojny światowej czasopismo nie ukazywało się, jednak jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby katolickiego dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego.

 

Po wojnie, wydawanie pisma zostało wznowione w kwietniu 1945 roku. Redaktorem naczelnym został wówczas ks. Antoni Marchewka, którego po aresztowaniu przez UB zastąpił w sierpniu 1947 ks. dr Marian Rzeszewski, który sprawował tę funkcję do powrotu ks. Marchewki, czyli 1948 r. W 1953 r. druk czasopisma zawiesili komuniści.

 

Po 28 latach przerwy ukazało się ponownie – w czerwcu 1981 roku. Redakcją pokierował ks. Ireneusz Skubiś. Sam wspomina te czasy: - Otóż pracę tę podjąłem 33 lata temu, w 1981 r., z polecenia bp. Stefana Bareły. Była to praca od podstaw, gdyż poza niewielkim pomieszczeniem w dawnym budynku redakcji przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie nic po „Niedzieli” nie pozostało od czasu jej zawieszenia przez komunistów w 1953 r. Starania o reaktywowanie tygodnika, które prowadziłem już wcześniej, zostały zwieńczone sukcesem w 1981 r.: „Niedziela” otrzymała pozwolenie na nakład 100 tys. egz., dostaliśmy przydział papieru na wydawanie 8 stron gazety tygodniowo ze wskazaniem drukarni. Urząd cenzury, który wtedy obowiązywał, mieścił się w miejscu druku gazety – wówczas było to Opole.

 

W tym czasie pismo zmieniało się. Wielu księży biskupów prosiło o uruchomienie edycji diecezjalnych. - Podjęliśmy współpracę z wieloma diecezjami, zaczęliśmy zwiększać objętość tygodnika i szukać nowych możliwości kolportażowych. Problemy się oczywiście mnożyły, ale jednocześnie zapał duszpasterzy i biskupów był ogromny. To był piękny i ciekawy czas, wierni chętnie zaopatrywali się w gazety katolickie. „Niedziela” rozwijała skrzydła i stawała się pismem poczytnym i oczekiwanym zarówno w Polsce, jak i za granicą – tłumaczy ks. Infułat.

 

- Dzisiejsze czasy nie należą do łatwych dla prasy katolickiej i dlatego tym bardziej oczekujemy na pomoc ze strony duszpasterstwa w diecezjach, by móc wypełnić zadania katolickiego pisma wobec czytelników – zaznacza ks. inf. Ireneusz Skubiś.

 

Dzisiejsza „Niedziela” ma 19 edycji diecezjalnych. Wydawane są książki z „Biblioteki Niedzieli”, Dzieciom od 4. do 8. roku życia oferowany jest kolorowy dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza”

 

Nowa redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz swoje obowiązki objęła 1 lipca 2014 r. Była dotychczas zastępcą redaktora naczelnego i sekretarzem redakcji „Niedzieli”. Jest konsultorką Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Od 2003 r. jest damą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Studiowała teologię, ukończyła oligofrenopedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 

Michał Polak

za: Niedziela

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną