Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego tygodnika NIEDZIELA
Ks. inf. Ireneusz Skubiś nie jest już redaktorem naczelnym tygodnika katolickiego „Niedziela”. Redakcją pokieruje Lidia Dudkiewicz. Zmiany zatwierdził ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
- Po osiągnięciu w roku ubiegłym 75 lat życia i prośbie skierowanej do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o zwolnienie mnie ze stanowiska redaktora naczelnego „Niedzieli”, niniejszym będę jej redaktorem honorowym – pisze do Czytelników ks. inf. Ireneusz Skubiś, od 33 lat piastujący szefa tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Pierwszy numer pisma ukazał się 4 kwietnia 1926 z podtytułem „Tygodnik dla ludu katolickiego Diecezji Częstochowskiej. Ilustrowany tygodnik katolicki Diecezji Częstochowskiej”. Pierwszym redaktorem naczelnym był ks. Wojciech Mondry. W 1937 r. redaktorem został ks. Stanisław Gałązka. W latach 1928-1937 wydawany był „Kalendarz Jasnogórski”, "Niedziela dla Dzieci" oraz wiele dodatków parafialnych. W czasie II wojny światowej czasopismo nie ukazywało się, jednak jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby katolickiego dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego.
Po wojnie, wydawanie pisma zostało wznowione w kwietniu 1945 roku. Redaktorem naczelnym został wówczas ks. Antoni Marchewka, którego po aresztowaniu przez UB zastąpił w sierpniu 1947 ks. dr Marian Rzeszewski, który sprawował tę funkcję do powrotu ks. Marchewki, czyli 1948 r. W 1953 r. druk czasopisma zawiesili komuniści.
Po 28 latach przerwy ukazało się ponownie – w czerwcu 1981 roku. Redakcją pokierował ks. Ireneusz Skubiś. Sam wspomina te czasy: - Otóż pracę tę podjąłem 33 lata temu, w 1981 r., z polecenia bp. Stefana Bareły. Była to praca od podstaw, gdyż poza niewielkim pomieszczeniem w dawnym budynku redakcji przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie nic po „Niedzieli” nie pozostało od czasu jej zawieszenia przez komunistów w 1953 r. Starania o reaktywowanie tygodnika, które prowadziłem już wcześniej, zostały zwieńczone sukcesem w 1981 r.: „Niedziela” otrzymała pozwolenie na nakład 100 tys. egz., dostaliśmy przydział papieru na wydawanie 8 stron gazety tygodniowo ze wskazaniem drukarni. Urząd cenzury, który wtedy obowiązywał, mieścił się w miejscu druku gazety – wówczas było to Opole.
W tym czasie pismo zmieniało się. Wielu księży biskupów prosiło o uruchomienie edycji diecezjalnych. - Podjęliśmy współpracę z wieloma diecezjami, zaczęliśmy zwiększać objętość tygodnika i szukać nowych możliwości kolportażowych. Problemy się oczywiście mnożyły, ale jednocześnie zapał duszpasterzy i biskupów był ogromny. To był piękny i ciekawy czas, wierni chętnie zaopatrywali się w gazety katolickie. „Niedziela” rozwijała skrzydła i stawała się pismem poczytnym i oczekiwanym zarówno w Polsce, jak i za granicą – tłumaczy ks. Infułat.
- Dzisiejsze czasy nie należą do łatwych dla prasy katolickiej i dlatego tym bardziej oczekujemy na pomoc ze strony duszpasterstwa w diecezjach, by móc wypełnić zadania katolickiego pisma wobec czytelników – zaznacza ks. inf. Ireneusz Skubiś.
Dzisiejsza „Niedziela” ma 19 edycji diecezjalnych. Wydawane są książki z „Biblioteki Niedzieli”, Dzieciom od 4. do 8. roku życia oferowany jest kolorowy dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza”
Nowa redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz swoje obowiązki objęła 1 lipca 2014 r. Była dotychczas zastępcą redaktora naczelnego i sekretarzem redakcji „Niedzieli”. Jest konsultorką Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Od 2003 r. jest damą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Studiowała teologię, ukończyła oligofrenopedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Michał Polak
za: Niedziela
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl