Z kraju

Minister Szczerski: 11 stycznia Prezydent wygłosi programowe wystąpienie na temat polityki zagranicznej

Działalność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, dyplomacja gospodarcza, kwestie związane z bezpieczeństwem państwa, a także spotkania z Polakami i Polonią w ramach obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju – na tym w 2018 roku będzie się przede wszystkim koncentrowała aktywność zagraniczna Prezydenta RP.

– Rok dyplomatyczny Prezydenta rozpocznie się 11 stycznia od spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim, czyli ambasadorami akredytowanymi w Polsce – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, Prezydent wygłosi wtedy „mocne i ważne wystąpienie” na temat swej aktywności zagranicznej w 2018 roku. Przedstawi też swoją opinię na temat miejsca Polski w UE oraz planów polskiej aktywności w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Kwestie działań Prezydenta Andrzeja Dudy na forum Unii Europejskiej rozstrzygnięte będę we współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Członkostwo Polski w RB ONZ

Według prezydenckiego ministra w 2018 r. aktywność Prezydenta Andrzeja Dudy w zakresie polityki zagranicznej będzie się koncentrowała wokół kilku kwestii. Pierwszą będzie członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego Prezydent ma zamiar trzy razy wystąpić na forum ONZ. – Pierwszy raz już w styczniu na inauguracji naszego członkostwa, następnie w maju podczas polskiej prezydencji Prezydent będzie prowadził obrady Rady Bezpieczeństwa. Polska przedstawi wtedy temat, którym Rada zajmie się z naszej inicjatywy – wyjaśnił minister Szczerski.

Trzeci raz Prezydent planuje wystąpić we wrześniu podczas Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Szczyt NATO w Brukseli

W lipcu Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na szczycie NATO w Brukseli.

– Tam będzie mówił o twardym bezpieczeństwie, o jego militarnych aspektach. Liczymy na pogłębienie decyzji szczytu warszawskiego w zakresie obrony i odstraszania, ale także zdolności NATO do mobilizacji sił na wypadek konfliktu – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Spotkania z Polonią i Polakami na świecie

Drugim elementem zagranicznej aktywności Prezydenta w 2018 roku będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Prezydent chce w tym roku poświęcać dużo uwagi Polakom rozsianym po całym świecie – zapowiedział minister Szczerski.

Pierwszą okazją do spotkania Prezydenta RP z Polakami będzie wizyta w Wilnie. – Prezydent będzie w lutym gościem obchodów 100-lecia odbudowy państwa litewskiego i oczywiście spotka się z Polakami – powiedział prezydencki minister.

Poinformował też, że w ramach obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju w Berlinie zaplanowano wspólny koncert pod patronatem Prezydentów Polski i Niemiec.

Dyplomacja gospodarcza

Trzeci aspektem aktywności zagranicznej Andrzeja Dudy będzie dyplomacja gospodarcza. – W tym obszarze wydarzeniem najważniejszym na początku roku będzie obecność Prezydenta w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos – podkreślił minister Szczerski.

Andrzej Duda będzie uczestniczył w panelu dotyczącym Europy Środkowej, jej rozwoju i znaczenia dla całej Europy. – Prezydent będzie miał w Davos także liczne spotkania z postaciami kluczowymi dla gospodarki i polityki międzynarodowej – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Największym wydarzeniem międzynarodowym w Polsce będzie spotkanie państw wschodniej flanki NATO w Warszawie, tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, które odbędzie się w czerwcu i także zostanie połączone z obchodami 100-lecia polskiej niepodległości.

Według ministra Szczerskiego jesienią Prezydent Andrzej Duda weźmie też udział w szczycie państw Inicjatywy Trójmorza, którego organizatorem będzie Rumunia.

Źródło: Prezydent.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

  1. Janusz I

    31 grudnia 2017 at 17:50

    Od lipca br.już mnie nie interesuje, co powie pan prezydent. Dlaczego tutaj trzeba kilkadziesiąt razy klikać na obrazki. Zgłupiał ktoś?!

  2. pidzio

    2 stycznia 2018 at 11:15

    JEST NAPISANE 5 KOMENTARZY. GDZIE SIĘ PODZIAŁY 4 CZTERY. SKORO WYPAROWAŁY TO MYŚLĘ, ŻE MOCNO TE USUNIĘTE KOMENTARZE „CHWALIŁY” NASZEGO WODZA. HA HA

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra