Z kraju

Amnezja Kukiza ws. Morawieckiego?

Paweł Kukiz nagle odkrył jakie poglądy ma poseł Kornel Morawiecki. W swoim wpisie na Facebooku lider nie partii Kukiz, napisał, że jeden z internautów prosi go opublikowanie na swoim profilu facebookowym „streszczenia wywiadu Tomasza Kwaśniewskiego z Kornelem Morawieckim, który ukazał się dwa lata temu na stronach internetowych „Gazety Wyborczej””.

Paweł Kukiz wahał się „czy spełnić tę prośbę” bo bal się narazić „na zarzut „ataku na konkurencję polityczną i człowieka-legendę” ale uznał (…), że (bez względu na wszystko)” ma „obowiązek przypomnienia tego wywiadu”.

Zdaniem Pawła Kukiza „jeszcze dwa lata temu te wypowiedzi Kornela (a przynajmniej ich część) można było uznać za fanaberie i fantazje „Starszego Pana”, przeczytać, uśmiechnąć się i machnąć ręką ale dziś…. Dziś Kornel jest szefem Wolnych i Solidarnych – opcji parlamentarnej, której głównym zadaniem jest tworzenie zaplecza politycznego Mateuszowi Morawieckiemu, a w związku z tym warto wiedzieć, jakie są poglądy Kornela – tego zaplecza”.

Według Pawła Kukiza „nikt chyba nie ma wątpliwości, że oprócz prezesa Kaczyńskiego największy wpływ na decyzje premiera Mateusza Morawieckiego będzie miał jego ojciec – Kornel. Nie tylko ze względu na więzy krwi ale i dlatego, że Wolni i Solidarni kierowani i budowani przez Kornela są jedynym „twardym oparciem” premiera Morawieckiego w Zjednoczonej Prawicy”.

W swoim wpisie na Facebooku Paweł Kukiz zamieścił streszczenie przesłane przez internautę. Nie będę tego streszczenia cytować bo są to fragmenty mojego artykułu jaki został opublikowany 16 grudnia 2015 na portalu Prawy.pl (co świadczy o braku przyzwoitości osób, które cudze artykuły we fragmentach rozsyłają jako swoje albo anonimowe). Wolę przypomnieć Czytelnikom, co pisałem w swoim artykule.

Zanim jednak to uczynię, przypomnę, że Kornel Morawiecki został posłem tylko dzięki Pawłowi Kukizowi, który zaprosił Kornela Morawieckiego na swoją listę. Kornel Morawiecki swoich poglądów nigdy nie ukrywał, przed wyborami parlamentarnymi głosił je starając się wziąć udział w wyborach prezydenckich (za tę szczerość szanuję legendarnego lidera Solidarności Walczącej). Albo więc Paweł Kukiz wiedział kogo bierze na listy, i dziś udaje nieświadomego, nagle odkrywając poglądy Kornela Morawieckiego, albo Paweł Kukiz brał ludzi na swoje listy nie zwracając uwagi na to jakie poglądy mają jego kandydaci.

W opublikowanym przed ponad dwoma laty artykule „Kornel Morawiecki – kolejny fałszywy idol środowisk katolickich” pisałem, że Kornel Morawiecki to doskonały przykład tego jak katolickie środowiska ulegają obiegowym opiniom, które nie koniecznie muszą być prawdziwe. Przez lata w środowiskach katolickich panowała bezrefleksyjna opinia, że Kornel Morawiecki jest katolikom bliski. Wynikało to z założenia, że jeżeli legendarny przywódca opozycji antykomunistycznej nie znalazł się przy korycie w III RP to zapewne jest to bliski katolikom człowiek. Zapewne dalej żyliby katolicy w takim błędnym przeświadczeniu gdyby nie to, że Kornel Morawiecki zaczął udzielać wywiadów na temat swoich poglądów.

Trzeciego grudnia 2015 roku na stronach internetowych „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad Tomasza Kwaśniewskiego z Kornelem Morawickim. Z wywiadu z legendarnym opozycjonistą wynika, że teologiczne nauczanie Kościoła katolickiego i katolickie praktyki religijne nie są mu bliskie.

Pytanie dziennikarza „To jest pan katolikiem czy pan nim nie jest?” jest dla Kornela Morawickiego „dziecinne” i „niepoważne”. Legendarny lider Solidarności Walczącej zadeklarował, że jego duchowość, „postreligijna” jak to sam określa poseł, wykracza poza katolicyzm, ponieważ jego zdaniem sam katolicyzm ogranicza intelektualnie ludzi wierzących.

Zdaniem Kornela Morawieckiego „coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych” chce czegoś więcej niż to, co daje wiara katolicka „bo w zderzeniu z nauką” wiara katolicka „wydaje się dziecinna”. I dlatego „trzeba znaleźć inną perspektywę, ale nie niszcząc Kościoła”.

Duchowość Kornela Morawieckiego ukształtowały pisma Simone Weil (nieochrzczonej Żydówki z Francji, żyjącej w pierwszej połowie XX wieku, która w czasie wojny domowej w Hiszpanii walczyła z siłami katolickimi i narodowymi w bandach anarchistycznych). W młodości Kornel Morawiecki uczęszczał „na wolnomyślicielskie spotkania i dyskusje w kamienicy na rogu Świętokrzyskiej i Nowego Światu”.

Matka Kornela Morawieckiego była zwolenniczką powstania „Stanów Zjednoczonych Europy”, podobne poglądy ma Kornel Morawiecki, który jest zwolennikiem dalszej integracji Unii Europejskiej. Poseł opowiada się by powoli, ewolucyjnie, dążyć do tego, by był wspólny europejski rząd, budżet, policja, armia.

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Kornel Morawiecki zadeklarował, jest za przyjmowaniem uchodźców z Syrii bo „dla 38-milionowego narodu kilka tysięcy ludzi to nie jest problem. Tak samo jak kilka milionów dla całej Europy”. Ponadto poparł idee wielokulturowości stwierdzając, że „monokulturowa Polska jest niemożliwa”. Zdaniem posła gdyby Polska zamknęła się imigrantów i idee wielokulturowości „to by była klęska. Regres”.

Kornel Morawiecki odrzucił też idee odcięcia się Polski od procesu globalizacji. Zdaniem posła „myślenie, że z tego się wyłączymy i będziemy budować własną potęgę, to nieporozumienie. Dziś żaden z tradycyjnych narodów Europy nie jest w stanie w pojedynkę sprostać światowej konkurencji”.

Równie oryginalne jak poglądy Kornel Morawiecki ma życie osobiste. Na stronie internetowej Super Expressu ukazał się artykuł w którym 74-letni Kornel Morawiecki ujawnił, że żyje od lat z konkubiną, z którą ma 22-letniego syna. W artykule poseł deklaruje, że prócz konkubiny kocha żonę, z którą już nie mieszka (z żoną ma syna Mateusza), i trzecią panią z którą zakładał Solidarność Walczącą. Co najciekawsze Kornel Morawicki z każdą z pań spędza Wigilię.

Kornel Morawiecki w programie radiowym „Gość Radia Zet” w rozmowie z Moniką Olejnik gwarantował polskość Adama Michnika, i stwierdził, że nie można wyrzucać z Polski Adama Michnika, który czuje się Polakiem. Odpowiadając na pytania Moniki Olejnik Kornel Morawiecki stwierdził, że generał Kiszczak choć zniszczył nadzieje Solidarności to miał prawo do godnego prywatnego (a nie publicznego) pogrzebu.

Zdaniem posła Marsz Niepodległość powinien wszystkich łączyć, też polityków Platformy Obywatelskiej, a Ruch Narodowy nie może zawłaszczać pojęcia niepodległości. Poseł Morawiecki nie polemizował z Moniką Olejnik, która oskarżała Ruch Narodowy, a szczególnie posła Roberta Winnickiego, o ksenofobię, antysemityzm i związki z nazizmem.

Zdaniem Kornela Morawieckiego w Smoleńsku miała miejsce zwykła katastrofa lotnicza a nie zamach, a kłótnie o Smoleńsk są w cudzym interesie. Według Morawieckiego w dniu katastrofy wszyscy chcieli dobrze, w tym i Lech Kaczyński, który za wszelką cenę chciał wylądować, i Rosjanie. A do „tego była mgła i stały się jakieś nieuwagi”.

Zdaniem posła Morawieckiego rządy Platformy Obywatelskiej nie szkodziły Polsce, a Polska nie jest w ruinie. W złej kondycji zdaniem posła Morawieckiego są stosunki społeczne. Posła martwi też to, że za mało słucha się Polaków.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku. Młodość spędził w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po doktoracie pracował na tej uczelni i Politechnice Wrocławskiego. Jest ojcem Mateusza Morawieckiego, byłego prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK SA (z rocznymi zarobkami kilka milionów). Był uczestnikiem strajków studenckich w marcu 1968. Od 1979 związany był z konspiracyjnym pismem „Biuletyn Dolnośląski”. Uczestniczył w strajkach 1980. Działał w Solidarności. Od 13 grudnia 1981 w konspiracji. Po 6 latach konspiracyjnej działalności został zatrzymany w listopadzie 1987. W kwietniu 1988 wyemigrował z Polski, w sierpniu nielegalnie powrócił do kraju.

W III RP Kornel Morawicki nie zdołał zebrać w 1990 roku podpisów potrzebnych do startu w wyborach, w tym samym roku nie zdołał zostać posłem z list założonej przez siebie Partii Wolności. Podobnym niepowodzeniem zakończył się start Kornela Morawickiego w 1997 roku z list ROP, w 2007 roku do senatu z PiS, na prezydenta w 2010 (zdobył 0,13% poparcia i 21.596 głosów w skali całego kraju), w wyborach samorządowych w 2010, do senatu w 2011. W ostaniach wyborach prezydenckich nie zdołał zarejestrować swojej kandydatury. Posłem został z listy Pawła Kukiza.

W czasie debaty kandydatów na kandydatów w wyborach prezydenckich legendarny przywódca zadeklarował, że w planach ma likwidację bezrobocia, płacenie młodzieży za dalszą naukę, nowy globalny ustrój gospodarczy, nową ordynację wyborczą, upowszechnienie referendów, transfery pieniężne od bogatych do biednych za pośrednictwem budżetu państwa, wyższe podatki dla bogatych.

Kornel Morawicki zadeklarował, że chce Polski solidarnej, sprawiedliwej, wolnej od indywidualizmu, uznaje system wolnorynkowy i indywidualistyczny za zło. Zdaniem Kornela Morawieckiego obecny system polityczny i gospodarczy się zużył, a rewolucja techniczna zniewala ludzi, powodem bezrobocia jest postęp techniczny. Legendarny lider Solidarności Walczącej wystąpił przeciw broni jądrowej, uznał, że PO by zyskać poparcie dla Komorowskiego nakręca antyrosyjską psychozę wojenną, a obrona terytorialna to mit.

Podczas debaty przed wyborami prezydenckimi Kornel Morawiecki zadeklarował także, że jest otwarty na współprace z PiS, i za swój cel uważa zjednoczenie Polaków z PiS i PO. Niemniej, od Komorowskiego woli Dudę. Morawiecki sprzeciwił się też likwidacji Unii Europejskiej, i uznał, że na Ukrainie jest wojna domowa, a nie wojna Ukrainy z Rosją.

Kornel Morawiecki stwierdził też podczas debaty, że GMO jest czymś naturalnym, poparł in vitro, kompromis aborcyjny i sprzeciwił się posiadaniu prawa do broni palnej.

W tym roku polskich patriotów zaszokowała haniebna wypowiedź Kornela Morawieckiego, w której poseł sprzeciwił się likwidacji sowieckich pomników w Polsce. W swoim felietonie „Różnica” opublikowanym na stronie Nowa Gazeta Obywatelska legendarny przywódca Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki zadeklarował „Jestem przeciwny usuwaniu pomników żołnierzy sowieckich z miejsc publicznych w Polsce”.

Zdaniem Kornela Morawieckiego „Rosjanie, pokonawszy Niemców, ujarzmiali Polskę przez 45 lat, osłabiali naszego ducha, ale nie odmawiali nam prawa do istnienia, co było do końca wojny w planach niemieckich”.

Według Kornela Morawieckiego „z takich narodowych i moralnych racji sprzeciwiam się usuwaniu stojących jeszcze w Polsce ok. 200 obelisków pamięci za poległych żołnierzy sowieckich”.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Hania

  31 grudnia 2017 at 19:15

  Nie znam żadnego porządnego katolika, któremu bliski byłby pan Morawiecki senior!
  Owszem, szaleją za nim opozycjonisty styropianowi, najczęściej w jego wieku, którzy od lat żyją w oparach absurdu, że „S” to było wielkie zwycięstwo Polski. Ich zwycięstwo. I w ramach tego zwycięstwa domagają się od ograbionego Narodu zadośćuczynienia, dodatków ” za te walke” i wszelkich przywilejów.

  Gońcie się dziady.

 2. Marian

  31 grudnia 2017 at 20:01

  „katolicyzm ogranicza intelektualnie ludzi wierzących” – żałosny staruszek. Chyba naprawdę powinien już sobie darować: emerytura, kapcie, ziółka, fotel bujany itp.

  • zbyszek

   1 stycznia 2018 at 19:29

   Na temat katolicyzmu to samo powtarza Gwiazdowski z fundacji Batory – wiec ta nacja ma to wyszkolone.

 3. abc

  31 grudnia 2017 at 20:19

  Po prawdzie to nie śledzę wypowiedzi tych wszystkich „legend” i „autorytetów” bo zwyczajnie nie mam na to czasu, ale dobrze, że ktoś to robi i przytacza.
  Stare porzekadło głosi „jaki ojciec taki syn” i jest w tym niestety bardzo dużo racji czy to się komuś podoba czy nie. W rezultacie możemy chyba ze sporym prawdopodobieństwem przewidzieć w którą stronę to wszystko będzie teraz zmierzać. I już tez wiadomo dlaczego trzeba było wykopać panią Beatę.
  Rok 2018 zapowiada się fatalnie bo wszystko wskazuje na to, że dwuletni polski karnawał postanowiono zakończyć. A realnej alternatywy jak nie było tak nie ma i to jest nasza prawdziwa tragedia.

 4. Hania

  31 grudnia 2017 at 20:24

  „Dla Kornela Morawieckiego kobiety są w życiu bardzo ważne. O swoich miłościach mógłby gawędzić godzinami. Kiedy spotkaliśmy się z nim w Sejmie, marszałek senior z wielkim entuzjazmem i pasją opowiadał nam o swoich miłosnych historiach. – Ożeniłem się dość szybko, w wieku 18 lat, w 1959 roku. Jadzię poznałem na wycieczce, na drugim roku studiów. Od razu przypadliśmy sobie do gustu i zakochaliśmy się – wspomina z łezką w oku Kornel Morawiecki. Z tego związku poseł ma czwórkę dzieci, w tym obecnego wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego (47 l.). Ale od dłuższego czasu marszałek nie żyje z żoną, ale z partnerką Anną. – Oczywiście kocham swoją żonę, ale z nią nie jestem od dłuższego czasu. Tak się potoczyło… Ale nie mamy rozwodu – dodaje. I zdradza nam związek z młodszą od siebie Anną. – Byłem z Jadzią do 1981 roku. Wtedy przyszedł stan wojenny, a wcześniej, bo w 1976 roku, poznałem Annę. Zakochaliśmy się… – dodaje marszałek. Jednak los chciał, że przez całe lata 80. nie było im dane ponownie się spotkać. – Urwał nam się kontakt. Odnaleźliśmy się na początku lat 90. Pokochaliśmy się. Anna jest ode mnie młodsza o 15 lat. Mamy 22-letniego syna Jerzego. To piękna, mądra kobieta. Bardzo ją kocham – wyznaje nam Kornel Morawiecki. Ale w jego życiu była i wciąż jest jeszcze Hanna, z którą tworzył Solidarność Walczącą. – Hanna jest mi bardzo bliska. W swoim życiu kochałem i wciąż kocham kilka kobiet. Oczywiście moją partnerkę Annę, z która żyję, żonę Jadwigę i właśnie Hannę. Z każdą z nich spędzę zbliżającą się Wigilię – dodaje na koniec Kornel Morawiecki.”

 5. Kwal

  1 stycznia 2018 at 00:51

  Nie wiedziałem, że ten stary Morawiecki to taki fiśnięty facet…

 6. jaroslaw

  1 stycznia 2018 at 07:59

  Kornel Morawiecki to przede wszystkim konfident i tajny wspolpracownik sluzb PRL. Z niejakim agentem Iwanovem zakladal solidarnosc walczaca zinfiltrowano w 100 % przez sluzby. Teraz drugie pokolenie doszlo do wladczy tj jego synek. Ten tez ma w zyciorysie prace dla sluzby PRL w czasie studiow. Potem nieudolnie prywatyzowal Bank Zachodni i al go nie przekrecil. Obecnie stary Morawiecki i Mlody befa nam wprawadzac wielokulurowosc Sorosa.

 7. ★JOW★

  1 stycznia 2018 at 13:13

  Czy wiecie o tym że w 2017r. Rumunia zniosła 102 podatki i różne opłaty takie jak np. abonament RTV czy opłaty środowiskowe za korzystanie z aut.Obniżyła podatki do 19% zmniejszyła do 3% obciążenie podatkowe jednoosobowej działalności gospodarczej ?? W efekcie sprzedaż krajowa zwiększyła się o 17%, wzrost inwestycji podskoczył do 6.5% i najszybszy wzrost PKB w UE do 4.2% Czy wiecie że Kukiz15 jako jedyna grupa w Sejmie złożyła podobne (obniżające podatki, akcyzy i opłaty) projekty ustaw ?? Część z nich wylądowała w sejmowej zamrażarce a te poddane głosowaniu zostały wspólnie przegłosowane na NIE przez PiS i PO. Powiedzcie mi wierni wyznawcy PiSu i PO czy wy lubicie jak jest wam źle?! Bo wszystko na to wskazuje skoro wspieracie partie blokujące wasz rozwój!!!

  • zbyszek

   1 stycznia 2018 at 19:42

   Likwidowana jest spoldzielczosc mieszkaniowa (rozwijana w najbogatszych krajach) a wiec mozliwosc dodatkow do emerytur z inwestycji i przejmuja to jakies grupy kapitalowe skads. W zamian beda starsi mogli swoje mieszkania oddawac za renty – jakims grupom kapitalowym. Bedziemy mogli placic wysokie podatki aby mozna bylo realizowac wielkie inwestycje, ktore potrzebuja taniej sily roboczej. Tak samo bedzie z malymi gospodarstwami rolnymi, lasami. W ogole zaczynaja sie zgony.

 8. Dmoneo v

  2 maja 2020 at 02:39

  Cjpeqh rdqmaa Buy discount viagra

 9. cialis savings card

  17 maja 2020 at 02:16

  Rmfwie nwcwey lowest price on generic viagra cialis otc

 10. Esthervox

  15 lipca 2020 at 19:57

  Rwlelw xlohzz canada pharmacy Tlfmh

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra