25 lat temu zmarła Janina Mirecka

0
0
0
/

Urodziła się jako czwarte z kolei dziecko Pauliny i Dominika Mireckich. Podobnie jak reszta rodzeństwa była zaangażowana w działalność w ruchu narodowym. W czasie niemieckiej okupacji służyła w rzeszowskich strukturach NOW. Po wojnie, za kontakty z narodowym podziemiem, trafiła na 2,5 roku do komunistycznego więzienia.


Janina Mirecka przyszła na świat 15 lutego 1907 r. w Ulanowie na Podkarpaciu. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuowała naukę w prywatnym seminarium żeńskim w Rudniku. W 1929 r. wyjechała do Kanady, gdzie wyszła za mąż za Augusta Wojnickiego, żołnierza Armii Hallera.

W 1933 r. wróciła do Polski. Jeszcze przed wybuchem wojny podjęła pracę jako kierowniczka stołówki pracowniczej Spółdzielni Spożywców w Stalowej Woli.

W czasie okupacji podobnie jak jej rodzeństwo działała w konspiracji w Narodowej Organizacji Wojskowej. Siedziba stołówki pełniła w tym czasie funkcję kwatery komendy Okręgu Rzeszowskiego NOW.

Jako działaczka podziemia udzielała pomocy jeńcom wojennym i więźniom politycznym oraz organizowała wysyłkę paczek żywnościowych do więzień i obozów koncentracyjnych. Po wojnie utrzymywała kontakty operacyjne z działaczami Stronnictwa Narodowego.

W maju 1948 r. została aresztowana przez bezpiekę i po przewiezieniu do Rzeszowa osadzona w więzieniu na Zamku. Po blisko półrocznym śledztwie tamtejszy sąd wojskowy skazał ją na 2,5 roku więzienia. Większość kary odsiedziała w zakładzie karnym w Przemyślu. Na wolność wyszła w listopadzie 1950 r.

Wróciła do Racławic, gdzie wraz z siostrą Walerią prowadziła gospodarstwo i opiekowała się rodzicami. Jednocześnie podjęła starania o zgodę na wyjazd do Kanady. Paszport otrzymała dopiero po kilku latach, za granice wyjechała w 1957 r.

Do Polski wróciła w latach 80. Zmarła 14 lipca 1989 r. w Racławicach.

opr. Paweł Brojek
Źródło: Krzysztof Kaczmarski: Opowieść o rodzinie Mireckich, Dodatek historyczny IPN do Naszego Dziennika 12/2009


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną