Z kraju

Od tej chwili każdy Polak może żądać prostowania błędów historycznych o Polsce w prasie!

Newsweek.pl musi opublikować sprostowanie! Od tej chwili każdy Polak może żądać prostowania błędów historycznych o Polsce w prasie! Sąd nakazał Newsweek.pl opublikowanie sprostowania dotyczącego błędów historycznych zawartych w artykule Pauli Szewczyk o książce „Mała Zbrodnia”. W Polsce po 1945 r. nie istniały polskie obozy koncentracyjne, a komunistyczne obozy pracy utworzone przez Rosjan! 

– Sąd podzielił naszą argumentację w całości uznając, że w zasadzie każdy Polak ma prawo wnosić o sprostowanie informacji nieprawdziwych o polskich obozach koncentracyjnych po 1945 r. Dobrze, że udało nam się przekonać sąd, że jeśli każdy Polak nie będzie mógł prostować kłamstw o Polsce to gazety w Polsce, a tym bardziej na świecie, będą mogły podawać każda nieprawdę i nikt nie będzie mógł oponować. Z punktu widzenia prawa prasowego była to z pewnością dla sądu sprawa bardzo trudna do rozstrzygnięcia – mówi mec. Monika Brzozowska-Pasieka prowadząca sprawę.

Oto szczegóły: styczniu 2017 r. na łamach portalu Newsweek.pl ukazał się artykuł Pauli Szewczyk „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? „Mała zbrodnia” Marka Łuszczyny”.  O sprostowanie  ewidentnych błędów  historycznych, znajdujących się w artykule  wnioskował ówczesny prezes Reduty Dobrego Imienia. Maciej Świrski  podkreślił we wniosku  m.in., iż nieprawdziwa jest informacja, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. To Rosjanie, na terenie Polski stworzyli komunistyczne obozy pracy. Newsweek.pl odmówił publikacji sprostowania, a dziś sąd wydał wyrok, w którym zobowiązał Newsweek.pl do publikacji sprostowania.

To pierwszy tego typu w Polsce w sprawie o sprostowanie! Oznaczać on może przełom w orzecznictwie w  tym zakresie. W dotychczasowej praktyce tylko osoba wskazana w tekście prasowym miała taką możliwość. Skoro jednak tekst dotyka Polaków, to każdy Polak zdaniem sądu ma prawo do wniesienia sprostowania. Może się więc okazać, że efektywne działania prawne skutecznie umożliwią walkę z fałszem historycznym w gazetach w Polsce i na świecie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Robert B.

  6 stycznia 2018 at 09:15

  „W Polsce po 1945 r. nie istniały polskie obozy koncentracyjne, a komunistyczne obozy pracy utworzone przez Rosjan!”

  A czy o takich tęgich „Rosjanach” jak Salomon Morel też będzie można mówić?

  • Tomek

   6 stycznia 2018 at 22:48

   Robert, o Morelu mówi się powszechnie i bez skrępowania, także w mediach mainstreamowych. Znajdziesz o nim informacje nawet w takiej Wikipedii, wraz z tak podniecającą cię informacją o jego narodowości. Ba, nawet taki Newsweek w tym artykule, w związku z którym Reduta wniosła pozew, pisze o Morelu! Skoro tego nie wiesz, to się doucz i zacznij wreszcie ogarniać rzeczywistość. Przestań zatem p…..ć o jakichś wyimaginowanych zmowach milczenia i znów się kompromitować.

 2. Czaruś

  6 stycznia 2018 at 09:55

  No właśnie – albo Polacy albo Rosjanie. Innej nacji – naprawdę odpowiedzialnej, bo będącej we władzach w prawie 90 % wszystkich rządzący – ani mru, mru, bo to „antysemityzm”.

  • Robert B.

   6 stycznia 2018 at 10:07

   Zwróć uwagę, że w warunkach wojennych na „antysemityzm” nie zwracano uwagi… Była wojna, dotyczyła ona też ich. Do tej pory nie mogą po tym dojść do siebie. Znaczy się, to jasne, że goje mogą ginąć milionami i jest to etycznie neutralne, jak gdyby nic się nie stało. Ale jak Żydów zabijają, uuu, to to jest zbrodnia niemająca sobie równej… A duża część gojów na Zachodzie to jeszcze akceptuje. Płaszczy się przed nimi bez końca i zapewnia o miłości do żydostwa. To jest coś niepojętego.

 3. Krzysztof muszka

  7 stycznia 2018 at 00:06

  Do połowy 1946 roku z Polską partyzantką walczyły niemal wyłącznie oddziały sowieckie,głownie Nkwd.To wtedy pozakładali te obozy głownie dla Akowcow czesto przed przewiezieniem ich w głąb Rosji.Dowodcami tych obozow byli czesto Żydzi.Wyjątkiem był oboz na śląsku kierowany przez wyjątkową kanalie i zbrodniarza Salomona Morela.Był to oboz głownie dla śłązakow.Gdy sprawa jego mordow w 1992 roku została ujawniona i okazało sie że śą na to żelazne dowody Morela nie aresztowano.Po prostu rodacy dali mu możliwość ucieczki do Izraela.Zmieniając temat zwłaszcza starsi ludzie pamietają zapewnie zapewnie Albina Siwaka,członka KC PZPR i jako partyjny beton.Okazało sie że jest też Polskim patriotą On jeden z pierwszych podniosł temat zbrodni Żydowskich w trakcie okupacji( prosze kliknąć organizacja Żagiew jest tam jego artykoł) a szczegolnie polecam Google– Albin Siwak rozmowa z Markiem Borowskim oraz wspomnienia i refleksje o Żydach.Doskonały tekst pokazujący analize przejmowania przez nich Polski.Może redakcja to udostepni na swoim portalu.

  • Tomek

   7 stycznia 2018 at 01:08

   Albin Siwak nie jest żadnym patriotą, tylko zwykłym PZPRowskim aparatczykiem. Chamokomuna niczym od żydokomuny się nie różni. Po upadku komuny to teraz wielu takich byłych moczarowców, stare złogi gomułkowskie, udających niby narodowców… Poszukajcie sobie lepiej prawdziwych autorytetów, zamiast wspierać komuchów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra