Kościół

Msza św ormiańskokatolicka i błogosławieństwo repliki epitafium warszawskiego Ormianina

Kolejna  Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie 21 stycznia, godz. 14.00, u oo. Dominikanów, w kościele św. Jacka, ul Freta, upamiętniająca a przywrócenie w mury tego kościoła  XVII-wiecznego  epitafium warszawskiego Ormianina, Jakuba Minasowicza, połączona z pobłogosławieniem repliki.

Epitafium to uległo zniszczeniu w trakcie Powstania Warszawskiego. Po odbudowie kościoła, zachowane jedno z dwóch wcześniej istniejących epitafiów, umieszczono na ścianie bocznej prezbiterium. Teraz drugie, po 74 latach powraca w formie repliki do oo. Dominikanów.

W latach 1677 i 1683, w kościele św. Jacka, pochowana została para, niewątpliwie zasłużonych dla kościoła małżonków, Jakuba i jego żony Minasowiczów. Ich pośmiertne epitafia wg informacji zamieszczonych w artykule Stanisława Donigiewicza, w przedwojennym numerze „Posłańca św. Grzegorza”, wykonał snycerz, brat zakonny Jacek Strzyszewski.

Ornamenty  roślinne i napisy w języku staroormiańskim (grabarze) są unikalnym, zachowanym dokumentem historycznym i kulturowym z tamtych lat. Napisy na obydwu epitafiach, wykonane w języku obecnie stosowanym jedynie w liturgii  ormiańskiej, zostały przetłumaczone i umieszczone poniżej epitafiów.

Staraniem  Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, dzięki zachowanej
przedwojennej fotografii, udało się odtworzyć zniszczone epitafium, a Jakub  Minasowicz dołączył do swej małżonki.

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

Źródło informacji o epitafium: materiały Pani Marii Ohanowicz-Tarasiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra