Kościół

Uważasz, że Bóg Cię nie wysłuchuje? Jest dokładnie odwrotnie

Medytacje ewangeliczne z dnia 11 stycznia 2018 roku, (Mk 1, 40-45).

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić ». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony». Zaraz trąd go opuścił, i został oczyszczony.

Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».
Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

„Jeżeli zechcesz” – to klucz do modlitwy doskonałej. Na co dzień modlimy się o wiele rzeczy, ale czy w tej modlitwie uwzględniamy wolę samego Boga? Czy to nie jest tak, że prosimy o różne łaski, nie oglądając się na to, jakie Bóg ma względem nas plany? Czy pytamy Boga o zdanie?

Tymczasem Bóg, który jest wszechwiedzący i wszechwładny, wie zdecydowanie lepiej, czy to, o co się modlimy posłuży nam w sposób dobry, czy też może będzie odwrotnie. My jako ludzie, posiadający swoje ograniczenia, siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie sięgnąć wzrokiem w przyszłość i posiadać tej wiedzy, którą posiada Bóg. I z pewnością nie jeden się oburzy, kiedy powiem, że to samo dotyczy modlitwy o… zdrowie. Czasami bowiem przeżywane w związku z chorobą cierpienie jest nam potrzebne, abyśmy wstrzymali się w swoich działaniach, może znaleźli wreszcie czas na modlitwę, a może żebyśmy coś zrozumieli… Każdy człowiek posiada indywidualny sens i wymiar cierpienia, z którym musi się zmierzyć.

Podobnie było z trędowatym z dzisiejszej Ewangelii, nie wiadomo bowiem, czy spotkałby na swojej drodze Jezusa, jeżeli nie zachorowałby na tę śmiertelną i bolesną chorobę. Zauważmy, że w tym wielkim nieszczęściu człowiek ten pozostawia miejsce dla woli Bożej. Mówi do Jezusa: „Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”, a zdjęty litością Jezus spełnia jego prośbę.

Pan Bóg kocha każdego człowieka i dla każdego chce jak najlepiej, jeżeli zatem nie spełnia naszych próśb, to nie oznacza, że nie wysłuchuje naszych modlitw, ale że musi mieć powód i warto o tym pamiętać.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Soroka

  11 stycznia 2018 at 09:57

  My ludzie nie widzimy wszystkich konsekwencji swoich wyborów i czasami prosimy o coś, nie widząc tego dalekosiężnych skutków, a Pan Bóg widzi i ma na względzie zbawienie każdego z nas.
  Miałem kuzyna, z którym w młodości chodziłem na pielgrzymki, szedł swoim życiem w kierunku katolicyzmu. Ożenił się z materialistką i wszedł w środowisko materialistyczne. Gdy się z nim spotykałem, mówił mi że co tydzień chodzę prać rozum, chodziło mu o chodzenie do kościoła. Po przedwczesnym przejściu na emeryturę zachorował na raka. Przed śmiercią poprosił o księdza.Gdyby umarł na zawał, nie miałby takiej szansy. Widocznie ktoś się za niego mocno modlił i Pan Bóg dał mu szansę, bo przecież liczy wieczność, a nie ta chwilka tu na tym świecie.
  Pan Bóg nas wysłuchuje i nasze prośby spełnia, tylko w wersji najlepszej dla nas.

 2. m

  11 stycznia 2018 at 09:59

  „Czy cierpienie uszlachetnia?” – http://tischner.pl/czy-cierpienie-uszlachetnia/

  • Soroka

   11 stycznia 2018 at 11:25

   Mamoniarzy nie uszlachetnia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra