Z kraju

Kaja Godek pisze do Pawła Kukiza

Publikujemy list otwarty Kai Godek do Pawła Kukiza, w którym apeluje ona o poparcie projektu wprowadzającego zakaz aborcji eugenicznej. Ze względu na rangę sprawy, publikujemy go w całości.

List otwarty Kai Godek do Pawła Kukiza

Szanowny Panie Przewodniczący!
Z dużym zaskoczeniem wysłuchałam Pańskiej wypowiedzi w TVP Info na temat projektu #ZatrzymajAborcję.

Tak zwany „kompromis aborcyjny”, którego utrzymania jest Pan zwolennikiem, przynosi w Polsce ponad tysiąc ofiar rocznie. Każdego dnia w polskich szpitalach ginie troje dzieci, tylko dlatego, że podejrzewa się je o chorobę lub niepełnosprawność. W 2016 roku w majestacie prawa zabito 388 dzieci z zespołem Downa, przy czym w 221 przypadkach zespół ten był jedyną przesłanką do ich eliminacji. U tych dzieci nie wykryto żadnych innych powikłań zdrowotnych. Trzeba mówić to wprost – prawo, które zezwala na tak rażącą dyskryminację jest prawem nieludzkim, a jego popieranie nie daje się uzasadnić.

Piszę do Pana nie tylko jako pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy #ZatrzymajAborcję, której odrzucenia Pan chce. Piszę również jako matka chłopca z zespołem Downa. Chłopca, którego polskie państwo – jeszcze zanim przyszedł na świat – skazało na śmierć, choć wyrok nie został wykonany. Sens Pańskiej wypowiedzi można streścić w ten sposób, że nie można zabraniać zabijania chorych dzieci, dopóki nie zapewni się ich rodzicom wsparcia w ich utrzymaniu i wychowaniu. Moje osobiste doświadczenie, ale również doświadczenie wielu matek dzieci niepełnosprawnych jest zupełnie inne. Wiemy, że dopóki państwo nie zacznie traktować ich jako pełnowartościowych ludzi na etapie prenatalnym, nigdy nie będzie ich tak traktować po urodzeniu. Źródeł dyskryminacji naszych dzieci i nas samych upatrujemy właśnie w przepisie, który chce Pan utrzymać w polskim prawie.

Panie Przewodniczący!

Kilka lat temu organizował Pan ruch społeczny pod nazwą „Zmieleni”. Protestował Pan wtedy przeciwko odrzuceniu przez ówczesną władzę petycji mającej na celu reformę systemu wyborczego. Argumentował Pan, że zlekceważenie woli 750 tysięcy obywateli, nie przystoi demokratycznie wyłonionej władzy. Dziś sam sprawuje Pan mandat poselski, a za ustawą #ZatrzymajAborcję stoi przeszło 830 tysięcy Polek i Polaków. Wszyscy oni przejęli się losem zabijanych w majestacie prawa dzieci i pospieszyli im na pomoc. Każdy z nich liczy, że politycy wysłuchają obywateli i uchwalą wniesioną ustawę. Ich głos jest tym silniejszy, że przeciwne życiu środowiska także uruchomiły swój projekt, ale pomimo, że zebrały pod nim minimalną wymaganą liczbę podpisów, to ostatecznie wykazały pięciokrotnie niższe poparcie niż pod projektem pro-life. Chcę wierzyć, że nie zapomniał Pan o swoich korzeniach i nadal chce Pan być blisko ludzi i słuchać ich głosu.

Panie Przewodniczący!

Pańskiej wypowiedzi nie da się zinterpretować inaczej niż jako obrony aborcji eugenicznej. Słuchają Pana nie tylko obywatele, którzy złożyli swój podpis pod ustawą #ZatrzymajAborcję, ale i niepełnosprawne dzieci. Wiele z nich dobrze rozumie, o co toczy się walka w parlamencie. Gorąco wierzę, że przejmie się Pan tym, co przeżywają słysząc, że powinno się utrzymać przepis pozwalający zabijać osoby takie jak one. Wkrótce kolejne etapy procesu legislacyjnego i głosowania w sprawie projektu. Proszę Pana w imieniu obywateli, w imieniu chorych dzieci oraz we własnym imieniu, aby podnosząc na sali sejmowej rękę, stanął Pan razem z Polakami po stronie życia.

Z poważaniem

Kaja Godek

Źródło: Fundacja Życie i Rodzina

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Hania

  21 stycznia 2018 at 19:44

  Proszę Pani

  List jak najbardziej potrzebny!
  Ale Herodów w tym parlamencie jest znacznie więcej.
  Proszę wysłać do całej wierchuszki PISu i osobno do poseł Pawłowicz bo ona podobno „chciała dobrze tylko się pomyliła”

  Proszę nie zapominać o etatowych obrońcach życia jak np pan inż Zięba wraz z ojcem dyrektorem, którzy ciągle są ZA, tylko projekty są beleco 🙂
  Przypominam ich haniebną postawę wobec projektu skierowanego przez Fundację PRO.

  Specjalnie dla radiomaryjnych katolikow
  ( nie mylić z rzymskimi katolikami)

  „W poniedziałkowej rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR dr inż. Antoni Zięba wskazał m.in. na sprawę tytułu „Heroda roku” nadanego prezesowi Prawa i Sprawiedliwości w plebiscycie organizowanym na stronie Fundacji Pro – prawo do życia.

  – Polska Federacja Ruchów Obrony Życia z zażenowaniem i oburzeniem odnosi się do faktu „przyznania” przez Fundację Pro – prawo do życia tytułu „Heroda roku” prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Podkreślamy, że zdecydowana większość obrońców życia nie podziela stanowiska Fundacji Pro w tej sprawie. Przeciwnie, dla wielu z nich metody działania tej Fundacji (…) są nie do przyjęcia – wskazał dr inż. Antoni Zięba w odczytanym na antenie oświadczeniu PFROŻ.
  Dr inż. Antoni Zięba wskazał, że „jedyna droga do zgody w środowisku obrońców życia wiedzie przez uznanie racji naszych ks. biskupów przez Fundację Pro – prawo do życia”.

  Gość Radia Maryja ocenił, że działania wspomnianej fundacji są „ogromnym szkodzeniem budowaniu cywilizacji życia”. Poparcie społeczne dla prawnej ochrony życia poczętych dzieci spadło nam prawie o połowę – dodał.

  – Mięliśmy kiedyś 86 proc. (poparcia społecznego), dziś mamy 40-parę. proc. Skąd się to wzięło? No, jak się proponuje 5 lat więzienia dla kobiety, która dokonała przerwania ciąży z gwałtu, to trudno się dziwi”

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/dr-inz-a-zieba-fundacja-pro-niszczy-dorobek-obroncow-zycia/

  • prawo

   21 stycznia 2018 at 21:10

   Pewnie organizował ruch społeczny pod nazwą „Zmieleni”, bo tak mu kazał prowadzący.
   Teraz mu każe co innego i tyle. Pani Kaju, szkoda zachodu.

 2. Hania

  21 stycznia 2018 at 19:54

  OŚWIADCZENIE POLSKIEJ FEDERACJI RUCHÓW OBRONY ŻYCIA
  w sprawie tytułu heroda roku
  Polska Federacja Ruchów Obrony Życia z zażenowaniem i oburzeniem
  odnosi się do faktu przyznania przez Fundację PRO Prawo do Życia tytułu „heroda roku” prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Podkreślamy, że zdecydowana większość obrońców życia nie podziela stanowiska Fundacji PRO w tej sprawie –
  przeciwnie, dla wielu z nich metody działania tej Fundacji są nie do przyjęcia.
  Prowokacje polityczne, które nie od dziś podejmuje Fundacja PRO (np. zestawiając i eksponując na wielkoformatowych plakatach zdjęcia posłów i zwłoki abortowanych dzieci), nie służą sprawie obrony życia i jako takie zasługują na
  zdecydowane potępienie.
  Jednocześnie pragniemy podkreślić, że doceniając działania Rządu na rzecz rodziny i obrony życia (program Rodzina 500+,program Życie+), widzimy konieczność podejmowania dalszych działań w tej sprawie.
  Z jednej strony bardzo ważnym jest podjęcie systemowych działań edukacyjnych wskazujących na unikalną i bezcenną wartość każdego ludzkiego życia oraz uświadamiających czym jest aborcja i jak
  tragiczne niesie konsekwencje, zarówno dla zabijanego dziecka jak i dla matki, rodziny i całego społeczeństwa. Z drugiej strony konieczne jest wzmocnienie prawnej ochrony życia dzieci poczętych, w tym przede wszystkim prenatalnie chorych. W tym kontekście z nadzieją przyjmujemy deklaracje Jarosława Kaczyńskiego, który w ostatnich wypowiedziach podkreślał konieczność zmian prawa tak, aby chroniło ono także dzieci chore.
  Przypominamy, że w Sejmie czaka na rozpatrzenie projekt Polskiej Federacji Ruchów Obrony
  Życia, gwarantujący prawną ochronę życia wszystkim poczętym dzieciom.
  Projekt ten został pod względem formalnym pozytywnie zaopiniowany przez Biuro Analiz Sejmowych, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby go procedować. Do posłów apelujemy o podjęcie prac nad naszym projektem, a do wszystkich
  o zaangażowanie w budowanie cywilizacji życia.
  Oby rok 2017 był rokiem dalszej „dobrej zmiany”, także dla poczętych dzieci i rodziny!
  W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
  dr Paweł Wosicki

  prezes, dr inż. Antoni Zięba

  wiceprezes, Anna Dyndul

  sekretarz

  No i co panowie prezesi?!
  Pan Kaczyński ze świtą udowodnił jak głęboko ma w posiadaniu życie najmniejszych i najsłabszych Polaków?
  I czy ci głosujący „za zabijaniem” nie zasłużyli sobie na ten zaszczytny tytuł?
  Wypadałoby odszczekać, co?

 3. Hania

  21 stycznia 2018 at 19:57

  ” w poważaniu” miało być. Przepraszam.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra