Z zagranicy

Wicepremier Ukrainy potępił polską ustawę o IPN jako… uderzającą w ukraińskich robotników sezonowych w Polsce

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko wyraził przekonanie, że polska ustawa o IPN, która przewiduje zakaz głoszenia ideologii ukraińskich nacjonalistów mogłaby narazić obywateli Ukrainy pracujących w Polsce oraz tych, którzy zamierzają odwiedzić ten kraj w celach turystycznych lub biznesowych.

Wicepremier powiedział dla kanału telewizyjnego „112 Ukraina”: „Jestem przekonany, że wizyta moja Polsce będzie dotyczyć również tego. Oczywiście, decyzja polskiego Sejmu i Senatu będzie dokonywać pewnych korekt w naszym położeniu i w naszym dialogu ze stroną polską, ponieważ nie możemy uniknąć pytania o prawa”. Dodał, że „szczegółowe przepisy lub regulacje, które wymagają dodatkowej interpretacji mogą faktycznie stanowić zagrożenie dla naszych obywateli pracujących w Polsce”.

Wcześniej o tym, że prawo zabraniające ideologii Bandery może być skierowane przeciwko ukraińskim robotnikom sezonowym mówił szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz.

– Będziemy podnosić tę kwestię przed polską stroną, będziemy monitorować bardzo wyraźnie, jakie jest to prawo, jak ustawa ta rzeczywiście działa w praktyce i czy na pewno prezydent RP je podpisze – powiedział wicepremier. Powiedział też, że jego wizyta w Warszawie w celu spotkania się z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim zaplanowana jest wstępnie na połowę lutego. Według niego podczas tej wizyty będą prowadzone konsultacje prezydenta Petra Poroszenki z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Stronie ukraińskiej nie podoba się, że polski Sejm i Senat uchwaliły ustawę o IPN, która, między innymi wprowadza zakaz propagowania ideologii ukraińskich nacjonalistów.

Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podkreślił, że ideą polskich parlamentarzystów jest uznanie narodu ukraińskiego za „przestępców”.

Wydaje się zdumiewające, że obecne władze Ukrainy postrzegają cały naród ukraiński jako hołdujący zbrodniczemu nacjonalizmowi mimo że w rzeczywistości banderyzm wyznaje jeszcze nadal tylko jego część, chociaż za sprawą starań rządu w Kijowie stale się powiększająca. Taka postawa władz Ukrainy wróży fatalnie wzajemnym stosunkom, które siłą rzeczy będzie trzeba poddać rewizji.

Swoją drogą, skoro zdaniem władz w Kijowie ustawa penalizująca banderyzm w Polsce uderza w ukraińskich robotników sezonowych, oznacza to, iż posiadają one szczegółową wiedzę co do poglądów przybywających do Polski robotników.

Źródło: UNIAN

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  3 lutego 2018 at 21:35

  Nowa wersja do rozsyłania sms-ami:

  Żydowskie obozy śmierci

  Kto był w nich? Oraz kto cyklon B
  Zsyntetyzował? Niech świat to wie!
  A Reinhard Heydrich i Hitler sam…
  Co genetyka dziś mówi nam?
  Na Umschlagplatzu, kto ziomków bił,
  I do obozów ich pchał co sił?
  I komu stało się głównie zło?
  Żydom!… ŻYDOWSKIE obozy są!!!
  *
  Naftaly Frenkel z NKWD
  Kim był? Niech także świat o tym wie!…


  Polska w pilnej potrzebie, ślijcie e-maile!!!
  http://prawy.pl/65192-walcz-z-aktem-447-i-wyslij-list-do-amerykanskich-kongresmenow/#comment-6440176

 2. Slawomir Tomasz Roch

  3 lutego 2018 at 21:42

  Koszmar! Ten Wicepremier Ukrainy Pawlo Rozenko dziwi sie ze my potepiamy banderyzm! Czlowieku opamietaj sie! Nie wprowadzaj Ukrainy w to bagno klamstwa! To sprawiedliwi Ukraincy, ktorzy ratowali niewinne kobiety i dzieci przed rzeznikami z ludobojczej OUN-UPA sa prawdziwymi bohaterami Waszej ojczyzny. Tych honorujcie i Tych stawiajcie na pomniki, a nie psychopatow biegajacych z siekierami za Bogu ducha winnymi ludzmi! Precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na wspolczesnej Ukrainie, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci! Z Panem Bogiem

  • podolak

   5 lutego 2018 at 12:08

   Maski z mordeczek spadają.

   „Przed negatywnymi skutkami nowelizacji ustawy o IPN ostrzegał w Radiu TOK FM prof. Grzegorz Motyka. Badacz zwraca uwagę, że kontrowersyjne przepisy dotyczą też trudnych i różnie ocenianych faktów z historii polsko-ukraińskich. Przeciwko nowelizacji zaprotestowały już władze Ukrainy.”
   „Prof. Grzegorz Motyka przypomniał, że Ukraina w 2015 roku wprowadziła ustawy, które według krytyków „mrożą dyskusję historyczną”.
   Chodzi m.in. o uznania członków organizacji walczących o wolność Ukrainy w w latach 1917- 1991 roku, w tym OUN i UPA za „bojowników o wolność i niezależność Ukrainy”.

   Przepisach nakazujących ich gloryfikację i przepisach karnych p-ko każdemu pokazującemu ich ludobójcze działania w Genocidum Atrox, jakoś ten profesor z PAN, przypomnieć zapomniał.

   „- My wprowadzamy w Polsce rozwiązanie analogiczne, tylko jeszcze gorsze, bo szersze – podsumował historyk z Polskiej Akademii Nauk.”

 3. michu

  3 lutego 2018 at 21:43

  W zasadzie ma rację. Po prostu przyznał po co wielu „robotników sezonowych ” tak naprawdę tu przyjeżdża; )

 4. Jan

  3 lutego 2018 at 22:19

  To są dywersanci!

 5. Obserwator

  3 lutego 2018 at 22:20

  Nie chce się wierzyć, przynajmniej Niemcy oficjalnie odżegnują się od hitleryzmu. Czyli co panowie imputują że robotnicy sezonowi z Ukrainy popierają rezunów, morderców . przestańcie tworzyć mitologie że bandyci z UPA walczyli z sowitami.
  Taka sama prawda jak obchodzenia 100 lecia Ukrainy, żyjecie rezuny w matrixie.
  Szkoda mi tylko tysięcy uczciwych Ukraincow, że im robicie wodę z mózgu.

 6. Paweł

  3 lutego 2018 at 22:21

  Ustawa nie uderza w ukraińskich robotników sezonowyvh w Polsce tylko w demonstrowanie ideologii baneryzmu. To zagrywka propagandowa i inna para kaloszy. Pan minister stara się swoim przypodobać i przymilać.Gorzej, że teraz mniejszośći w Polsce:Litwini i Łemkowie są też przeciw tej ustawie i przeciw Polsce. Co oni u nas robią?

  • bepe

   4 lutego 2018 at 00:46

   Spokojnie, Gliński rzuci im 100mln najakis cmentarz banderowski a nastepnego dnia zrobia z nas ludobójców wołyńskich.

 7. Avicenniusz

  3 lutego 2018 at 22:40

  Cała ta hucpa z medialnym atakiem na Polskę ze strony „naszych starszych braci w wierze” poparta przez administrację naszego „strategicznego sojusznika”, za jakiego uważamy USA oraz „naszych ukraińskich przyjaciół” każe postawić kilka tez:

  1) Oparcie polskiej polityki zagranicznej na sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi przy jednoczesnym pogorszeniu relacji z Unią Europejską i Niemcami środowiska żydowskie (AIPAC – Amerykańsko Izraelski Komitet Spraw Publicznych) uznały za świetny i niepowtarzalny moment do wyłudzenia pieniędzy od rządu polskiego za majątki obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie wojny. Temu służy uchwalenie ustawy 447 przez amerykański senat. Atak na Polskę przez izraelski rząd jest tylko pretekstem. Do siebie możemy mieć tylko pretensje o to, że daliśmy się łatwo podłożyć i wystawiliśmy na atak ze strony nowojorskich padlinożerców z przedsiębiorstwa holokaust.

  2) Z powyższego wynika, że nasz „sojusz” ze Stanami Zjednoczonymi jest funta kłaków wart, ponieważ Ameryka nie kieruje się swoimi strategicznymi interesami, tylko da się prowadzić na smyczy lobby żydowskiemu.

  3) Polska dla USA jest krajem o trzeciorzędnym znaczeniu, ponieważ siłą napędową amerykańskiej polityki zagranicznej jest konflikt z Chinami ( na razie gospodarczy) o prymat na świecie. Kryzys na linii Moskwa -Waszyngton jest tylko pochodną rywalizacji amerykańsko-chińskiej i prędzej, czy później zakończy się próbą przeciągnięcia przez Amerykanów Rosji na swoją stronę. Pytanie czym Amerykanie zechcą Rosjanom zapłacić za wyrwanie ich z objęć chińskiego smoka jest tylko retoryczne.

  4) W związku z tym Polska powinna jak najszybciej przeorientować swoją politykę zagraniczną, aby jak najszybciej skończyć z rolą amerykańskiego konia trojańskiego w Europie Wschodniej. Służyć temu powinien powrót na łono Europy poprzez jak najszybsze zażegnanie sporów z komisją europejską i odbudowę dobrych stosunków z Niemcami.

  5) Polska powinna jak najszybciej porzucić tzw. politykę jagielońską i mrzonki o budowie międzymorza i przyjąć do wiadomości, że na dawnych kresach wschodnich (przede wszystkim na Litwie i na Ukrainie) nikt za nami nie tęskni. Polityka ta, poza rozbestwieniem Ukraińców prowadzi nas tylko do niepotrzebnego skonfliktowania z Rosją, czyniąc z nas potencjalne państwo frontowe. Wzięliśmy na siebie tą rolę w zamian za mgliste gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA. Ile wart jest ten sojusz – patrz punkt 1 i 2.

  6) Zamiast marnować czas na przekonywanie Żydów, że nie jesteśmy wielbłądem powinniśmy jak najszybciej przeorientować swoją politykę i być wdzięczni Izraelitom, że swoją chciwością otworzyli nam oczy na rzeczy, które dla myślących ludzi były oczywiste od dawna.

  • klioes vel pislamista

   4 lutego 2018 at 00:46

   Nie do końca mogę się zgodzić. Diagnoza słuszna, terapia błędna!
   Powrót na łono wasali Niemiec to samobójstwo.
   Ostatecznie nawet haracz wobec Izraela jest lepszy od muzułmanów w Polsce.

   Kluczowe jest pytanie, które stawia Targalski: Czy Trumpowi będzie bardziej zależeć na Trójmorzu i sprzedaży gazu, czy na uleganiu lobby żydowskiemu? Odpowiedź wkrótce poznamy. Niekoniecznie będzie ona po linii Nataniahu! Trump jest nieobliczalny i lojalny. Pamięta, że zwycięstwo zawdzięcza Polonii. A więc kto wie?

   • Avicenniusz

    4 lutego 2018 at 11:10

    1) Trójmorze jest tylko kartą przetargową w konflikcie z Rosją. Z punktu widzenia USA Europa Wschodnia ma znaczenie trzeciorzędne. USA były mocarstwem kiedy Ukraina była częścią Związku Sowieckiego, a Polska była pod butem Moskwy. Powrót rosyjskich wpływów w tej części świata nie zachwieje w żaden sposób pozycją USA na świecie. To tylko ludzie pokroju p. Targalskiego uważają, że Polska jest Ameryce do czegoś potrzebna i że misją Ameryki jest osłabianie Rosji.

    2)Dla Amerykanów największym zagrożeniem są Chiny i przehandlują każdy region na świecie, jeśli tylko będą mogły zatrzymać, bądź spowolnić wzrost chińskiej potęgi.

    3) Jestem ze szkoły Cata Mackiewicza, który twierdził, że w naszym położeniu geopolitycznym jedynymi mocarstwami, dla których sprawa polska może mieć znaczenie są Niemcy i Rosja. Anglosasom niepodległa Polska nie była nigdy do niczego potrzebna, co dobitnie udowodnili nasi brytyjscy „sojusznicy” we wrześniu 1939 roku i potwierdzili Amerykanie układami jałtańskimi.

    4) W tym układzie jedyny wybór polskiej polityki zagranicznej to być z Niemcami przeciwko Rosji, albo z Rosją przeciwko Niemcom. Na chwilę obecną możliwa jest tylko pierwsza opcja. Może kiedyś okaże się, że bardziej korzystna dla nas będzie druga opcja.

    5) Jak na razie Niemcy nie zgłaszają żadnych roszczeń terytorialnych wobec Polski. To geniusz prezesa Kaczyńskiego kazał mu popsuć relacje z Niemcami poprzez zgłoszenie roszczeń wobec Niemiec z tytułu strat wojennych. Te roszczenia są moralnie uzasadnione, ale w dyplomacji rację ma tylko silniejszy. Uważam, że mając złe stosunki z Rosją nie możemy sobie pozwolić na posiadanie złych stosunków z Niemcami, licząc, że „Ameryka nas obroni”.

    6) Lobby żydowskie pokazało już swoja siłę kiedy senat przegłosował jednogłośnie (sic!) ustawę nr 447, w skrócie JUST. Więc jakich dowodów więcej potrzeba doktorowi Targalskiemu ? Swoją drogę lobby naftowe krajów arabskich nigdy nie zdołało przeważyć wpływu lobby izraelskiego w USA (AIPAC – amerykańsko izraelski komitet spraw publicznych), więc niech pan Targalski nie łudzi się, że uda się to Polakom tylko dlatego, że kupują gaz od Amerykanów.

 8. michu

  3 lutego 2018 at 22:46

  Jak chcemy odbudować dobre stosunki z Niemcami to musimy (przynajmniej na początek) pożegnać się ze Śląskiem i Pomorzem Zach. 😉

  • Soroka

   4 lutego 2018 at 10:26

   Nie chcemy do Ruska? No resztę weźmie sobie Rosja.

 9. Bulif

  4 lutego 2018 at 06:38

  Po 1) wicepremier Ukrainy może nam naskoczyc na kant wafla tak jak i cała ” sicz” 🙂
  po 2 po co o tym piszecie skoro wiadomo ze a) pis lubi Ukrainę bo nawpuszczal ich tu z milion ( wiem ze przeciwko Rosji i żeby nie przyjmować beżowych ale jednak)
  B) ja też nie lubię ukrow ale skłócanie Polaków i Ukrow to robota Kacapow.

  • antyPOPiS

   4 lutego 2018 at 08:49

   @Bulif, z ukraincami skloca nas historia, dokladnie tak jak z niemcami, ruskimi, litwinami czy zydami. Problemem jest geopolityka, w ktorej „nasze” wladze przyjely role USraelskiego kundla, i co za tym idzie aportuja i obszczekuja pod ichnie dyktando, na przekor faktom i interesom Polski..

   • Bulif

    4 lutego 2018 at 09:57

    Tak ale nie można walczyć z wszystkimi naraz bo przegrasz. Odrobinę rozsądku.

    • antyPOPiS

     4 lutego 2018 at 10:52

     Dokladnie, tylko ze ostatnie dni pokazuja z kim i z czym mamy faktyczny problem. I co warte sa sojusze, budowane pod kreowane przez „$ojusznikow” konflikty. Biorac pod uwage przekaz mainstremowych/zzydlaczonych/ mediow, lansuje sie „rozsadek” oparty na ustepstwach z naszej strony, co jest zdrada i przyzwoleniem na dalsze zaklamywanie historii, i szantaz bezzasadnymi roszczeniami..

  • michu

   4 lutego 2018 at 10:27

   Bardziej Niemców niż kacapów

 10. Szymon

  4 lutego 2018 at 09:35

  W tym roku liczba pracujących w Polsce Ukraińców przekroczy 3 mln. Ale to nie wszystko
  http://dzienniknarodowy.pl/tym-roku-liczba-pracujacych-polsce-ukraincow-przekroczy-3-mln/

 11. Sebinio

  4 lutego 2018 at 10:11

  W takiej sytuacji proponuję panu wicepremierowi Ukrainy, aby zabrał wszystkich swoich obywateli do siebie i wydał zakaz wyjeżdżania do Polski. Najlepiej niech zamkną granice. Nie będziemy płakali z tego powodu. Ba, będzie to doskonały powód do świętowania.

 12. Soroka

  4 lutego 2018 at 10:29

  A w ukraińskie wychodki nie uderza ta ustawa?
  Rus i Ukrainiec za przyjaciela ma tylko tego, kto bezpardonowo dzierży za mordę!
  Całe wazeliniarstwo Prezesa i Spółki legło w gruzach!

 13. Wołyń1943

  4 lutego 2018 at 11:35

  To Ukraińcy przyjeżdżają tu do pracy czy szerzyć ideologię banderowską?

 14. Marian

  5 lutego 2018 at 05:22

  Niepełnosprawne dziecko Europy znowu straciło okazję, żeby milczeć

  • Marian

   5 lutego 2018 at 05:28

   Lepiej milczeć i być podejrzewanym o głupotę, niż zabrać głos i rozwiać wszelkie wątpliwości.
   A nie mógłby na przykład ten „osoba” o twarzy dziecka i oczach mordercy powiedzieć coś w stylu:
   Mają rację Polacy, że chcą karać, za „wbrew faktom przypisywanie swojemu narodowi cudzych win”. – Popieramy i sami też tak będziemy robić.
   No, ale przecież na Ukrainie bohaterem musi być morderca, a uczciwy człowiek to śmieć godzien pogardy, tak?

   • podolak

    5 lutego 2018 at 12:18

    „na Ukrainie bohaterem musi być morderca, a uczciwy człowiek to śmieć godzien pogardy, tak?”
    To właśnie bez żadnych wątpliwości, wynika z ich satanistycznego tzw.”dekalogu” integralnego nacjonalisty,ideowego ukronazistowskiego ludobójcy.

 15. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko to głupi IMBECYL banderowiec UPA !

  5 lutego 2018 at 21:05

  Otóż oświadczam wam, że BANDEROWSKI jakiś obsraniec GNOJEK i rzeźnik Pawło Rozenko w funkcji „premiera tej tymczasowej ukrainy” uważany przez tych BANKRUTÓW kijowskich za swojego „mąż stanu” to autentyczne ZERO, zwykły OSZUST i ZŁODZEJ rzezimieszek !
  Tą obecną tymczasową „ukrainą” jest sponiewierana przez takich rozwydrzonych przekupionych ŁAKDAKÓW, fałszerzy i jednocześnie kompletnych KRETYNÓW rzezimieszków jak te BYDLAKI Poroszenko, Avakow, czy to ŚCIERWO nazistowskie banderowiec UPA andrij sadowy w tymczasowej funkcji mera miasta Lwowa … itp.
  To absolutnie NIE jest ważne co BREDZĄ te bydlaki i matoły banderowcy którzy z Kijowa podarli tych GŁUPICH ukrów na KAWAŁKI.
  Przecież faktycznie już NIE MA jakieś tam „ukrainy” której NIKT na świecie NIE uznaje bo NIE wiadomo jakie są jej granice państowe tej NIBY „ukrainy” !
  Przecież ten PRZYGŁUP co podaje się za wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko to skończony TUMAN, kompletne ZERO intelektualne które nie ma wyższego wykształcenia!
  Takie były i są te „elity polityczne” tych głupich bankrutów ukrów co RABUJĄ finansowo, szargają we krwi, szargają w gnoju i gówanie tam zamieszkałych zwykłych obywateli na tej „ukrainie”.
  Ukraina SKONCZYŁA się lutym 2014 roku i jej NIE MA !
  Przecież tego PRZYGŁUPA zasrańca BYDLAKA Pawło Rozenko na piedestał wywindowali tacy sami DEBILE jak on sam, czyli KRAWAI pogrobowcy BANDEROWCY ludobójcy z UPA, których NIKT NIE uznaje !
  Przecież ta banda ludobójców neo-banderowców na czele z tymi rzezimieszkami Poraszenko, Avaków czy te SMRODY jak Pawło Rozenko lub ten DUREŃ banderowiec andrij sadowy ze Lwowa to zwykła DZICZ pozbawieni wszelkich rozumnych ludzkich kryteriów !
  To jest autentyczny bandycki MOTŁOCH i nie NIE ważne co oni BEŁKOCZĄ!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra