Z zagranicy

Szef niemieckiego MSZ: Niemcy są jedynymi odpowiedzialnymi za stworzenie i prowadzenie obozów zagłady

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel oświadczył w sobotę, że jego kraj był jedynym odpowiedzialnym za stworzenie i prowadzenie obozów zagłady na polskiej ziemi podczas Holokaustu, po tym, jak Polska spotkała się z ostrą reakcją Izraela i środowisk żydowskich po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN, penalizującej mówienie o „polskich obozach zagłady”.

Sigmar Gabriel podkreślił przy tym, że to tylko i wyłącznie Niemcy są odpowiedzialni za Holokaust „i nikt inny”.

Wypowiadając się na jednym z portali społecznościowych Gabriel stwierdził ponadto, że nic nie jest dla niego tak jasne jak fakt, iż Auschwitz i Majdanek były niemieckimi obozami koncentracyjnymi na polskiej ziemi.
„Przez 15 lat organizowałem i prowadziłem wycieczki młodzieży do miejsc pamięci w byłych obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku. Nic nie było dla mnie tak jasne, jak fakt, że to były niemieckie obozy koncentracyjne, które w Polsce nie znalazły się przypadkowo… Polska może być pewna że jakakolwiek próba fałszowania historii w postaci np. „polskich obozów koncentracyjnych” spotka się ze zdecydowanym odrzuceniem i silnym potępieniem” napisał, wywołując niemałe zaskoczenie wśród izraelskich polityków i mediów.

Źródło: Haaretz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. jok

  4 lutego 2018 at 09:55

  Wygląda, że Niemcy stawiają – na razie, bo nie ma „zmiany w wyniku wyborów – na obłaskawienie jakiejś części „rządu i okolic”, stosując prócz kija (art. 7 i sankcje) także marchewkę….
  I chyba „proponują” jakieś wyjście spod jednolitej „opcji proamerykańskiej”.
  Wygląda, że
  a) grają na rozbicie PiS lub obłaskawienie (co nie dziwi),
  b) może położyli lachę na PO i szukają „innego rozwiązania”, w tym także „antypisowskiego”, ale nie PO,
  c) mimo bycia wrażliwym na interesy ży-skie, niekoniecznie pragną nad Wisłą „uwłaszczonego” desantu na podstawie ustawy 447….
  Tak mi się zdaje, ale sytuacja jest dynamiczna, zmienia się, może wypłynąć jeszcze coś innego….

  • jok

   4 lutego 2018 at 09:58

   To jest jakby wskazują, że jest możliwa opcja niemiecko-żska, a nie tylko żsko-amerykańska…..

 2. podlasie

  4 lutego 2018 at 12:29

  Podali rękę Dudzie-teraz może podpisac ustawę-dotychczas przygotowywano grunt, że nie podpisze(Zybertowicz).
  Pogrozili palcem USA-niech nie rządzą ” Miedzymorzem”.
  Utarli nosa Żydom z Izraela (Gabriel dopiero stamtad wrócił i byc może nie uzyskał czego chciał)- Byc może też współdziałaja z Rosją w sprawie Bliskiego Wschodu (Netanjahu próbował z Putinem w ub. tygodniu).
  A zydowskie roszczenia- lepiej zachowac majątek Polski w naturze-może kiedys wykupia go za grosze Niemcy…

  • michu

   4 lutego 2018 at 15:01

   No tak eskimosi mogą próbować rządzić Polską samodzielnie, co może być Niemcom nie na rękę.

 3. hipertracker

  4 lutego 2018 at 15:11

  Do tego doszło niespodziewane poparcie dla Polski ze strony Rosji! https://www.rt.com/politics/417714-russian-parliamentary-majority-party-supports/ Kaczyński ma szansę aby to dobrze rozegrać. Najgorszy scenariusz byłby wtedy gdyby Niemcy, Rosja i USA (za pomocą Żydów) zjednoczyły się przeciwko Polsce.

 4. Maksymilian

  5 lutego 2018 at 11:47

  Nic innego nie pozostawało w tej sytuacji panu Sigmar Gabriel, jak wskazać na faktycznych sprawców i odpowiedzialnych za cierpienia i straty spowodowane podczas II wojny światowej. Zresztą Gabriel jest znany ze śmiałych i prostolinijnych odpowiedzi. Chwała mu za to, że tak się odniósł do kwestii odpowiedzialności Niemiec, a wszelkie przypisywane tutaj inne motywy, zdaje się że tracą tutaj sens, wobec tak jasnej i nie pozostawiającej cienia wątpliwości wypowiedzi polityka, który bierze na siebie pełną odpowiedzialność za słowa, które wypowiada.
  http://web.archive.org/web/20080611091049/http://www.polonica.net/

 5. myślący

  5 lutego 2018 at 16:36

  gdyby jeszcze przyznał: „Tak, tworzyliśmy, szkoliliśmy i wspieraliśmy ukraińskie oddziały SS, które mordowały Polaków” to by to coś było warte. Ich „wsparcie” we wbijaniu do łbów prawdy żydom na nic się nie zda.

  • podolak

   6 lutego 2018 at 19:48

   Hitleryzm to niemiecka wersja NAZIZMU.
   Banderyzm to ukraińska wersja NAZIZMU.

   Hitlerowcy to niemieccy wyznawcy NAZIZMU.
   Banderowcy to ukraińscy wyznawcy NAZIZMU.

   Hitlerowcy zaplanowali i przeprowadzili Shoah.
   Banderowcy zaplanowali i przeprowadzili Genocidum Atrox.

   Ktoś czegoś nie rozumie?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra