PRAWY.TV

Przemówienie Prezydenta RP zapowiadającego podpisanie nowelizacji ustawy o IPN

Zdecydowałem się podpisać nowelizację ustawy o IPN – przepisy art. 55a wejdą w życie; jednocześnie zdecydowałem, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował we wtorek Prezydent Andrzej Duda.

Jak mówił – uzasadniając swoją decyzję – „trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków, to kwestia także naszej wrażliwości”. – My też mamy prawo do swojej wrażliwości, mamy też prawo do prawdy historycznej i mamy też prawo do tego, abyśmy byli w prawdziwy sposób, zgodnie z faktami oceniani – podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda dodał, że zdecydował się skierować nowelę o IPN w trybie następczym do TK, ponieważ jest dla niego też „niezwykle ważna ta wrażliwość, która powoduje głosy sprzeciwu, która wywołuje obawy o to, że nie będzie można głosić prawdy, że będzie zamykanie ust tym, którzy ocaleli”.

Prezydent podkreślił, że „to nie jest ustawa nowa”. – To nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu, prowadziłem rozmowy już przeszło rok temu, a także w czasie mojej wizyty w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany – mówił Andrzej Duda.

Jak wskazał, wówczas jeden element „bardzo istotnie” w tym kontekście się pojawiał – zdecydowane oczekiwanie tego, że te przepisy nie będą w żaden sposób blokowały działalności artystycznej i naukowej. – W ostatecznym sformułowaniu przepisów art. 55a, takie wyłączenie dotyczące czynów związanych z działalnością artystyczną, naukową, zostało w sposób bardzo wyraźny do ustawy wprowadzone – zaznaczył Prezydent. Jak oświadczył, to oczekiwanie środowisk żydowskich zostało przez posłów przygotowujących nowelę o IPN zrealizowane.

Prezydent podkreślał, że w Polsce nie może być miejsca na nienawiść na tle narodowościowym czy etnicznym. – Wszyscy wiemy do czego antysemityzm doprowadził; nigdy w historii to już nie może się powtórzyć – oświadczył. Andrzej Duda wskazywał, że „nie było żadnego systemowego udziału ani państwa polskiego, które nie istniało, ani żadnych polskich instytucji w niemieckim przemyśle Zagłady. Dodał, że Polska, w odróżnieniu od innych krajów europejskich, nie współpracowała z reżimem hitlerowskich Niemiec.

Przypomniał też, że wielu Polaków, z narażeniem życia, starało się ratować Żydów w czasie II wojny światowej. – Mamy najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ze wszystkich narodów, jakie są na świecie – podkreślił. Prezydent przyznał, że w czasie wojny zdarzały się „przypadki niegodziwości”. – Były też przypadki zwykłego strachu przed śmiercią (…) Nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dzisiaj, jakie to były uczucia i co to znaczy bać się o życie, kiedy rodzina może zostać właściwie w każdej chwili zamordowana – mówił Andrzej Duda.

Źródło: Prezydent.pl
Fot. Jakub Szymczuk/ KPRP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. prawo

  6 lutego 2018 at 15:15

  Skoro „Prezydent RP pisze „Holokaust Żydów był planową eksterminacją, nie mającą precedensu w całych dziejach ludzkości” to prezydent tak jak wcześniej żydzi nie rozumie, że może być tylko jeden naród wybrany.
  Próba zajęci przez aryjskich Niemców, miejsca zajmowanego przez wieki przez żydów skończyło się masakrą tych ostatnich. Niemcy się wycofali z rankingu a ich miejsce zajęli Polacy. Stąd ma wyjść Iskra Boża i dlatego żydzi są tak czujni i drażliwi na swój sposób. Chodzi o ich wybraństwo. Chodzi o zamach na największą z największych świętości! Polacy chcą być jak Żydzi, nie jak zwierzaki-goje! Stwierdzili, że chcą im zabrać HOLOKAUST! O to chodzi. Polacy chcą tego samego, co żydzi i nie chcą cicho siedzieć. Taki jest powód „agresji”, która jest skoordynowaną odpowiedzią na próbę ustawiania się na tym samym piedestale, gdzie stoi naród wybrany. Tego żydzi nie mogą wprost znieść i dlatego im puściły nerwy i zwieracze.
  I powtórzę: ekshumację w Jedwabnem zacząłbym już, w piątek, 2 lutego A.D. 2018. Prof. Szwgrzyk dostałby polecenie, aby zacząć NATYCHMIAST!
  Poza tym natychmiast zawarłbym jakąś poważną umowę z Chińczykami, żeby pokazać USA, że nie są jedyni na tym świecie. I tyle w tym temacie.

 2. Robert K

  6 lutego 2018 at 16:12

  ..tyle tylko ze Polacy beda mogli sobie wytrzec przyslowiowe cztery litery ta ustawa. Ustawa nie penalizuje tworczosci artystycznej; innymi slowy jak taki rezyser zechce sobie nakrecic film o polskich obozach i jak polacy mordowali zydow w pogromach, nie bedzie wchodzil w konflikt z ta ustawa.

 3. Hania

  6 lutego 2018 at 16:59

  Na temat tego przepisu, prowadziłem rozmowy już przeszło rok temu, a także w czasie mojej wizyty w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany ”

  I tako rzecze prezydent suwerennego państwa z 100o letnią historią….
  PIS cały jest do wymiany. O reszcie sejmowej bandy pisać nie będę, szkoda klawiatury…
  Tylko narodowcy wchodzą w grę w następnych wyborach
  I to nie łajzy typu Andruszkiewicz i reszta od Kornela, którzy nie wiadomo czy wchodzą po schodach czy z nich schodzą:)
  Tylko MW i ONR.

  • marju73

   6 lutego 2018 at 17:10

   Z nami maliniak nie prowadził rozmòw a powinien.Podpisuje tylko dlatego że zrobił się ferment i liczy na to że słupki poparcia mu jednak nie spadną.Masz rację tylko organizacje narodowe i nacjonalistyczne.Cała talmudyczna Magdalenka herbu menora won!

   • Robert K

    6 lutego 2018 at 17:54

    dokladnie tak jest, poparcie tej ustawy, ktora tak nawiasem niczego nowego nie wprowadza i przed niczym nowym nie broni, spadl na Dude jak dar z niebios. ” No wiecie towarzysze, teraz to my pokarzemy jak my bronimy interesu narodowego”.

 4. m

  6 lutego 2018 at 18:04

  Panie szanowny, czy przepis penalizujący tzw. kłamstwo oświęcimskie czyni wyjątek dla artystów (przecież w większości to zwykłe …..) czy naukowców (podobno Grosssss jest naukowcem). Nie, to dlaczego sami się podkładamy „artystom” i „naukowcom”???

 5. m

  6 lutego 2018 at 18:05

  https://dorzeczy.pl/kraj/55373/Lisicki-o-nowelizacji-ustawy-o-IPN-Calosc-tej-operacji-jest-wielka-porazka.html
  Redaktor naczelny „Do Rzeczy” przyznał, że nie wie, co w nowelizacji ustawy o IPN mogłoby nie być zgodne z konstytucją, ponieważ spełnia ona wszystkie kryteria prawne. – Jest poszukiwanie wyjścia z pułapki. Pytanie tylko, jak to wyjście będzie wyglądało. Jak rozumiem, władze polskie wypracują z Izraelem odpowiednią formułę, przekażą ją sędziom TK, a oni ją wprowadzą. Cała ta operacja nie świadczy dobrze o powadze państwa – mówił.

 6. m

  6 lutego 2018 at 18:10

  Żydowscy kaci NKWD i UB w powojennej Polsce
  https://wirtualnapolonia.com/2015/03/07/zydowscy-kaci-nkwd-i-ub-w-powojennej-polsce/
  Rola Żydów w bezpiece, jej wyjątkowość polegała nie tylko na nadmiernej liczebności, lecz także na splamieniu się przez bardzo wielu żydowskich funkcjonariuszy UB przykładami ogromnego okrucieństwa, brakiem jakichkolwiek skrupułów i brutalnym łamaniem prawa wobec polskich więźniów politycznych. Rzecz znamienna – złowieszcza rola żydowskich funkcjonariuszy jest widoczna w każdej bardziej znaczącej zbrodni UB, od ludobójczych mordów w obozie w Świętochłowicach począwszy, poprzez sądowe mordy na generale Fieldorfie „Nilu” i rotmistrzu Pileckim po proces gen. Tatara i współoskarżonych wyższych wojskowych.

 7. m

  6 lutego 2018 at 18:56

  Wielce Czcigodny Marcin Święcicki mordercą?
  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4142
  „Okoliczność, że obecnie Wielce Czcigodny Marcin Święcicki jest posłem Platformy Obywatelskiej, nie powoduje wyłączenia odpowiedzialności karnej, podobnie jak okoliczność, że Wielce Czcigodny Andrzej Święcicki jest małżonkiem osoby pochodzenia żydowskiego, konkretnie – córki Eugeniusza Szyra, w swoim czasie wicepremiera rządu PRL z ramienia PZPR. Sprawcy przestępstw bowiem często próbują właśnie w ten sposób zacierać ślady swoich zbrodni w nadziei, że małżeństwo takie uchroni ich przed wszelkimi podejrzeniami.”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra