Kościół

Niemcy: dopuszczono protestantów do Komunii Świętej. Czy Niemcy torują drogę?

Po raz kolejny niemieccy biskupi odcinają się do dotychczasowego nauczania Kościoła. Powołują się na „Amoris laetitia” dopuszczając protestantów do Komunii Świętej. Niemcom chodzi jednak nie tylko o Kościół w ich kraju, ale o rewolucję w Kościele powszechnym.

W sierpniu 2017 roku „nie” dla interkomunii wypowiedział arcybiskup Berlina Heiner Koch, podnosząc problem nieprzekraczalnych różnic teologicznych między katolikami a protestantami.  Przestrzegał  zarazem przed wkraczaniem przez Niemców na drogę, którą nie idzie Kościół powszechny.

We wrześniu 2017 roku  kardynał  Rainer Maria Woelke, stwierdził jednoznacznie, że interkomunia jest najzwyczajniej w świecie „niemożliwa” – i to nie tylko ze względu na różne rozumienie Eucharystii przez protestantów, ale także w związku z odmienną w Kościele i wspólnotach ewangelickich eklezjologię i chrystologię.

Episkopat Niemiec na tegorocznym zebraniu plenarnym w Ingolstadt uznał, że „w niektórych przypadkach” małżeństwa mieszane mogą wspólnie przystępować do Stołu Pańskiego.

W marcu 2017 roku  arcybiskup Bambergu Ludwig Schick po zebraniu plenarnym episkopatu powiedział mediom, że temat interkomunii był „żywo dyskutowany” i biskupi „przygotowują dokument, który będzie wiążący”. Schick mówił wprost, że katolicy i protestanci „chcą wspólnoty Eucharystii”, w ten sposób dając wyraźny sygnał, że dokument będzie przełomem.

W styczniu 2017 kardynał Walter Kasper  w przemówieniu wygłoszonym w niemieckim Coburgu zapowiadał rychłe pojednanie z protestantami. Wcześniej, w grudniu roku 2016, Kasper w rozmowie z włoskim „Avvenire” zapowiedział bez cienia wątpliwości, że „w pewnych przypadkach” katolicy i protestanci będą wspólnie przyjmować Komunię Świętą.

Prawo kanoniczne rzeczywiście dopuszcza udzielanie Komunii Świętej protestantom  wówczas, gdy „istnieje niebezpieczeństwo śmierci” lub zachodzi „inna poważna konieczność”, ale pod pewnymi warunkami.

Wiosną 2017 roku na portalu katolisch.de  ukazał się obszerny wywiad z  teologiem, profesorem Thomasem Schüllerem z Monastyru. Wywiad ten zasługuje dziś na szczególną uwagę i przypomnienie. Schüller argumentował mianowicie, że katolicko-protestanckie małżeństwa odczuwają niemożność wspólnego przystępowania do Komunii Świętej jako fakt „duchowo dręczący”.

Niemiecki episkopat przyjął dokładnie ten punkt widzenia, jaki zaprezentował Schüller. W komunikacie po tegorocznych obradach uzasadniano decyzję o „otwarciu” Komunii „palącym głodem małżonków”, którego niezaspokojenie mogłoby „stanowić niebezpieczeństwo dla małżeństwa i wiary”.

Źródło:pch24,  katolisch.de

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. prawo

  23 lutego 2018 at 19:21

  Tak było w objawieniach to i tak jest.
  Jak Katolicy nie wykonają oddolnego ruchu, to te „pieronki” i „życińskie” zaprowadzą ich prosto do piekła.
  Tak się skończy.

  • michu

   23 lutego 2018 at 19:33

   Wiele niestety na to wskazuje. Na czym ten ruch oddolny miałby polegać?

 2. Hania

  23 lutego 2018 at 20:19

  Przecież niemieccy biskupi publicznie oznajmili, że
  nie są filią Watykanu!
  Nic nam do spraw innych wyznań:)

 3. klioes vel pislamista

  23 lutego 2018 at 20:50

  Kein Essen in Essen
  .
  Widać, że w Essen nie brak Polaków!
  Widać wyraźnie to z wielu znaków!!!
  Bo kto z uchodźców kolejki czyści?
  Czy to przypadkiem nie są naziści?!…
  .
  Było normalnie: Uchodźcy biedni
  Brali za darmo, co Niemcy wredni
  Dwuleworękim swym rozdawali.
  W kolejce trudno, by czarni stali!…
  .
  A więc po pyskach prali staruszki,
  Obmacywali młodsze dziewuszki.
  Chłopów kopali, na chodnik srali
  I tak Niemiaszków ubogacali.
  .
  Aż nagle koniec jest rozdawnictwa!!!
  Jak nic, to skutek nazi-dziedzictwa,
  Które, jak o tym wiadomo w świecie,
  Mają Polacy. (Holokaust, wiecie…)
  .
  W Jedzeniu nie ma więcej jedzenia!
  Co w sytuacji tej do zrobienia
  Mają lekarze, inżynierowie?…
  O tym ostatnia zwrotka opowie:
  .
  Trzeba Wam wiedzieć, że wśród lekarzy
  Ginekologów masami darzy
  Europę Azja oraz Afryka.
  Wezmą do pracy się na …chodnikach!

 4. Zofia

  24 lutego 2018 at 10:49

  Czuć smród szatana.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra